ИН4С

ИН4С портал

Руски убица сателита мука за Пентагон

1 min read
Дође ли до рата у ближој будућности водиће се новим технологијама, а модерној војсци неће се моћи супротставити пушкама и аутоматима.

Фото МО.РУ

Дође ли до рата у ближој будућности водиће се новим технологијама, а модерној војсци неће се моћи супротставити пушкама и аутоматима.

Најважнију улогу имаће информације добијене из космоса о премештању противника и припремању операција, контроли ваздушног пространства, као и управљање и навођење крилатих ракета – прогноза је донедавног команданта Ваздушно-космичких снага Русије Виктора Бондарјева, сада председника Комитета за одбрану и безбедност Савета Федерације тј. руског сената.

„У току операције у Сирији научили смо да ратујемо на нови начин“ – рекао је генерал Бондарјев. Руском стратешком носачу ракета ТУ-160, додаје, нема равног на свету и обновиће се његова производња.

Наравно, биће модернизован толико да ће и наредних 40 година бити супериоран.

„У последњих пет година Русија је лансирала 55 космичких сателита војне намене помоћу којих је ојачала контролу рејона у којима се налазе америчке балистичке ракете. Ти сателити су проширили контролу зона у којима патролирају подморнице других земаља“ – изјавио је начелник Генералштаба оружаних снага Русије, генерал армије Валериј Герасимов.

На другој страни, командант Космичких снага САД генерал Џон Рајмонд истиче да Американци раде у више праваца у ефикасном спречавању руских војних сателита, од промене путање па до примене кинетичког оружја. И најавио је да ће до 2030. имати флоту космичких апарата који ће откривати и спречавати потенцијалну опасност.

Руске космичке јединице су недавно испробале сателит који је способан не само да мења орбиту него и да се споји са другим сателитом. Тако се недавно пробни руски сателит одвојио од платформе „Космос-2519“. После обављеног посла вратио се на платформу.

У Пентагону су свесни да ће Русија и Кина ускоро моћи да оборе било који амерички сателит, о чему је у јануару на Стенфордском универзитету говорио генерал Џон Хајтен, начелник Стратешког командовања америчких оружаних снага. Кинези су тестирали ракете за обарање „спутника“ 2005. године, као и 2007, када је директним поготком уништен метеоролошки сателит, а до сада су извели осам гађања таквим ракетама.

Пратећи руске опасности, Американци знају да су у децембру прошле године испитивали ракету „нудољ“, коју је направио концерн „Алмаз-Антеј“, и да је од пет гађања три било успешно. У Пентагону тврде да ће руска ракета „нудољ“ уништавати телекомуникационе и навигационе сателите. Да подсетимо, ефикасност америчких ракета заснива се на навигационом систему ГПС и стратешка авијација САД зависи од рада њихових сателита. За навигацију су потребна најмање 24 сателита, а уколико противник уништи три или четири сателита систем навигације ће имати „рупе“.

ЗАМЕНИК министра одбране Русије Јуриј Борисов у интервјуу „Војноиндустријском куриру“ је објаснио шта ће армија до 2025. године добити од новог наоружања. Приоритет су стратешке атомске снаге, јер су оне главни фактор одвраћања непријатеља. Други приоритет је развој високопрецизног оружја, а треће су космички сателити који дају прецизне информације и помажу навигацији. Важан је и развој беспилотних летилица.

На крају 2017. руска армија ће имати око 60 одсто савременог наоружања. А до краја новембра председнику Путину биће представљен програм наоружавања у периоду 2018-2025.

Руско министарство одбране планира да до краја године на космодрому „Плесецк“ два пута испита интерконтиненталну балистичку ракету РС-28 „сармат“. Она је за Русе изузетно важна јер конструктори тврде да због њене супербрзине ниједна ПРО не може да је заустави. Ту ракету руска армија би требало да користи у наоружању најкасније од 2020. године, а није тајна да ће се бунари са таквим ракетама налазити на југу Сибира, у Краснојарском крају и Орембуршкој области.

РАТОВИ који су вођени последњих двадесетак година показују да расте важност авијације. Због тога су Руси модернизовали носаче ракета ТУ-160 М и ТУ-95 МС, који сада имају боље радаре и електронику, као и моћније моторе. Због гомилања војске у источној Европи припремљен је адекватан одговор. Само Западни војни округ је добио у пет година 185 авиона и хеликоптера. Рапидно се повећао број авиона који могу да носе и гађају крилатим ракетама.

РУСИЈА је ојачала и своје северне границе, формирајући групу јединица на Арктику. Северна флота је добила минулих година 23 брода и пловила. Модерна подморница „Јуриј Долгоруки“, наоружана моћним ракетама, управо је базирана у северном делу Русије, као и многонаменска атомска подморница „Северодвинск“. Наредних година биће модернизоване још две подморнице.

За обнову моћи руских армије и флоте троши се огроман новац, али грађани су свесни да они могу да сачувају територију и спокојно раде и живе само ако је потенцијални агресор свестан како је наоружан и снажан руски војник.

Бранко Влаховић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *