Руски писац упозорава: На делу је ужасно јак удар на целокупну словенску идеју

фото: Радоје Пантовић/Спутњик
„Шта год да се данас догађа у свету, колико год ти догађаји били трагични, Русија је европска земља, а руска цивилизација је део европске. Друга је ствар то што се она њоме не ограничава, што излази из њених оквира, због свог географског положаја. Фјодор Достојевски је, рецимо, добар део живота провео у Сибиру, у азијском делу Русије. Да ли је, када је тамо отишао, престао да буде европски писац? Сви велики писци 19. и 20. века који су писали на руском језику су део европске књижевности“, наглашава Варламов који је у Београд допутовао поводом међународног форума о великанима руске књижевности 19. века, одржаном у Руском дому.
На форуму под називом „Златно доба руског реализма: читалачко искуство“, на којем је било речи о књижевној заоставштини Фјодора Достојевског, Лава Толстоја, Антона Чехова и Ивана Тургењева, Алексеј Варламов је указао на то да су њихове визије биле пророчке због тога што су јасније и дубље видели стварност око себе.
„Они нису предсказивали будућност, него су сагледавали садашњост и на основу кретања у свом времену пратили путању која људе води ка сутрашњици“, нагласио је Варламов.
Вечни сан о Европи од Лисабона до Владивостока
Осврћући се на књижевну и интелектуалну заоставштину Фјодора Достојевског, Варламов је подсетио на то да је једно од болних питања којима се он бавио био управо однос Европе и Русије.
„Позната су његова размишљања, изнета поред осталог у ‘Пишчевом дневнику’, у којима се прилично бескомпромисно изјашњава о Европи. Истовремено, сетимо се романа ‘Идиот’ и изванредног монолога кнеза Мишкина који каже да смо ми Руси већи Европљани од самих Европљана“, напомиње Варламов.
Према његовом мишљењу, руска цивилизација је судбински повезана с европском, без обзира на то што географски излази из њених оквира.
„Сви смо ми на једном огромном континенту и врло је тужно што сан о Европи од Лисабона до Владивостока није остварен, што се повлаче границе преко уралских планина“, каже Варламов.