Руски научник: Аденовирусне вакцине дају дугорочнији имунитет
1 min read
Спутњик V; фото: RDIF
Аденовирусне вакцине као што су „Спутњик Ве“ (Sputnik V) и „Астра зенека“ потпуније симулирају процес инфекције и доприносе стварању заштитних антитела са много већом разноликошћу од вакцина другог типа што даје јачи и дугорочнији имунитет, изјавио је директор руског Научног центра „Гамалеја“ Александар Гинцбург.
„Вакцине на основу аденовируса потпуније симулирају процес инфекције, што резултира јачим ћелијским имунитетом, укључујући стварање меморијских ћелија. Осим тога, С-протеин вируса корона, који је део аденовирусне вакцине, доприноси стварању заштитних антитела са много већа разноликост од других врста вакцина. Све то ствара снажнији и дугорочнији имунолошки одговор, омогућавајући ‘Спутњику’ да неутралише чак и нове сојеве вируса корона, укључујући варијанту делта“, објаснио је Гинцбург.
Вакцина „Спутњик Ве“ заснована на платформи аденовируса показује ефикасност од 83,1 одсто за делта сој, док је ефикасност вакцине у спречавању хоспитализације 94,4 одсто, саопштио је Руски фонд за директне инвестиције.
Прочитајте ЈОШ:
Меркел-Путин: Упркос несугласицама имамо о чему да разговарамо


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

