ИН4С

ИН4С портал

Руски и српски ђаци о Србима који су обиљежили историју Русије (ВИДЕО)

Нови документарни филм "Срби који су обиљежили историју Русије”, завршен је прије неки дан.

Гроф Сава Владиславић

Нови документарни филм „Срби који су обиљежили историју Русије”, завршен је прије неки дан. Документарац је рађен у склопу руског међународног пројекта Центра Восхождение (Шуја, Руска Федерација) и ОШ „Бубањски хероји” из Ниша.

„Драго ми је да се ова међународна сарадња са руским школама наставља, ово је седми документарни филм у протекле три године који су ђаци ОШ „Бубањски хероји“ из Ниша снимили са руским ђацима. Сарађивати са руским ђацима је велика част, ипак ту велику даљину која раздваја два братска народа сада спаја технологија и обострана братска љубав ученика и професора, које веже само један циљ, очување Братске нераскидиве везе кроз историју. Циљ је увијек исти, проучавање српске и руске историје, културе, обичаја и традиције кроз корелацију историје и вјеронауке у коме подједнако учествује и мој колега вјероучитељ, ђакон Дејан Јовановић“, прича Ђорђе Бојанић.

„Велики допринос поред наших ученика који говоре о Грофу Сави Владиславићу, дао је и отац Владимир Сербиненко, који живи у граду Иваново (Руска Федерација), дипломирао је на универзитету у Иванову, завршио је и Богословију у граду Иваново и одлуком црквене власти хиротонисан као ђаакон, отац Владимир који служи у једној цркви у граду Иваново. Он преноси ученицима да су његови преци дошли у Русију у 17. вијеку из Србије, и врло је свестан својих коријена“, прича Ђорђе Бојанић.

„Ученици у центру Восхождение (Шуја, Руска Федерација), по благослову оца Саве су говорили у теми “ Срби који су обиљежили историју Русије“. Срби су у Русији били присутни неколико вијекова. Срби су се скоро пуних три вијека континуирано исељавали у Русију, што појединачно, кадкад у мањим, понекад у већим и бројнијим групама. Вриједни и марљиви, наустрашиви и храбри, и увијек безгранично одани својој новој домовини и њеним интересима, Срби заслужују љубав и велико поштовање руског народа. Шира јавност мало зна да је у чувеној Бородинској бици 1812. у руској војсци ратовало чак десет генерала Срба, већи број команданата нижег ранга и обичних војника. У политици истакао се гроф Сава Владиславић Рагузински, као дипломата Петра Великог склопио је Кјахтански споразум између Русије и Кине. Вајар Јевгениј Вучетић познат је по споменицима у совјетско доба као што су Споменик војнику ослободиоцу у Берлину, ‘Мајка отаџбина зове’! у Волгограду“, прича Александар Николајевич Муравјов, професор историје из Русије.

Кроз ову Руско–српску сарадњу видимо да историја нема граница, поготово између Русије и Србије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *