ИН4С

ИН4С портал

Руски експерт објаснио зашто „Сјеверни ток 2“ још није завршен

Експерт са Финансијског универзитета при влади Русије Игор Јушков изнио је двије верзије зашто је градња „Сјеверног тока 2“ обустављена – техничку и политичку, преносе „Известија“.

Радови на изградњи Сјеверног тока 2. Фото: Nord Stream 2, Axel Schmidt

Експерт са Финансијског универзитета при влади Русије Игор Јушков изнио је двије верзије зашто је градња „Сјеверног тока 2“ обустављена – техничку и политичку, преносе „Известија“.

Према првој верзији, на брод „Фортуна“, један од кандидата за завршетак гасовода, се уграђује додатна опрема, како би баржа могла да ради заједно са бродом за полагање цијеви „Академик Черски“.

Стручњак претпоставља да ће „Фортуна“ заваривати цијеви у низ, јер је опрема на броду прилагођена за тај пречник, док ће цијеви постављати „Академик Черски“.

„На том броду је, очигледно, опрема за заваривање намијењена за цијеви мањег пречника од оних које је брод постављао на Сахалину. Али ‘Академик Черски’ може постављати спојене цијеви на мјестима гдје је вода дубока, а ‘Фортуна’ не може“, објаснио је руски експерт, преноси Спутњик.

Друга верзија – политичка, сугерише да су њемачке власти затражиле од „Гаспрома“ да обустави градњу, како би успјели да издејствују „блаже“ америчке санкције, без помињања детаља који се тичу одржавања и пуштања гасовода у рад.

Експерт истиче да дозволу за пуштање у рад издаје регулатор – њемачка канцеларија, а у случају усвајања тренутног нацрта санкција, сматраће се да издавање те дозволе потпада под ограничења.

„Због тога би санкције биле уведене не само компанијама у Њемачкој, него и њемачким органима власти, регулаторима“, истиче Јушков.

Он је додао да у свјетлу ситуације са Алексејом Наваљним Американци могу усвојити оштрију верзију санкција. Због тога, како стручњак сматра, требало би већ сада наставити градњу гасовода.

Јушков је сигуран да у сваком случају неће успјети да пусте гасовод у рад прије априла.

„Сјеверни ток 2“ могуће је завршити помоћу брода са сидром кога ће пратити други брод са динамичким позиционирањем. До сада је баржа „Фортуна“ компаније МРТС била један од кандидата за завршетак гасовода, док је друга опција брод за постављање цијеви „Академик Черски“ са системом динамичког позиционирања.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *