Руска глумица Екатерина Морозова велики је заљубљеник у Србију и њену историју
1 min read
Пишу: Зорица Пелеш и Ђорђе Бојанић
Недавни боравак Екатерине Морозове, познате руске позоришне и филмске глумице и сценаристе, био је право освежење овог врелог лета у Београду. Пленила је на сваком кораку својом лепотом, својственом руским красавицама, блиставошћу ума и чаробним осмехом.
Током боравка у нашем главном граду интезивно је посећивала часове српског језика, који жели да савлада што пре. Изненађује њен велики интерес за српско- руску прошлост и одушевљена је књигом „Српско-руски братски односи“, аутора Ђорђа Бојанића, професора историје из Ниша и Зорице Пелеш из Београда, биографа проте Стеве Димитријевића. Жели да на основу ове књиге напише сценарио, који потом планира да преточи у филмску причу под називом „Србија и Русија – јуче , данас, сутра“.
Невероватна је њена посвећеност послу којим се бави и њена чудесна енергија. Водећи је сценариста филмске компаније „Кутузов“ из Москве и недавно је завршила сценарио о легендарном Кутузову, који је писала 6 година. Иначе њен први сценарио био је за филм – мелодраму „Ексер“ (2014.), који је био одлично примљен код руске публике.То је филм који промовише живот и љубав, а то вредна Екатерина и у стварном животу промовише свакодневно. Велика је православка и велики је патриота, баш онако како то само Руси умеју да буду.
Сем глуме, у позоришту и на филму, бави се и педагошким радом. Предаје у Москви глумачке вештине по курсу чувеног теоретичара глуме Станиславског , а такође предаје и у једној московској гимназији. Има своје позориште у Москви и омиљени драмски писац јој је Чехов. Дивно је што негује традиционални театар и праве вредности.
У Београду је била гост режисера Братислава Петковића, бившег министра културе и одушевљена је његовим позориштем, које се налази у саставу Музеја аутомобила. Пренела му је своју давнашњу жељу, као и жељу колега – глумаца из Москве, за стварањем српско-руског позоришта у Београду у блиској будућности. То би било предивно. Из блиске наше прошлости знамо колики су печат у култури наше земље и у јавном животу оставили многобројни руски емигрнити ,насељени у нашој отаџбини после Октобарске револуције.
Екатерина је кратко време била у посети Неуму и Требињу, а по повратку у Београд дала је три интервјуа.