ИН4С

ИН4С портал

Русија неће подржати именовање Кристијана Шмита за високог представника у БиХ

1 min read
Амбасадор Русије сматра да је у БиХ, након 25 година, колико је прошло од Дејтона, дошло време да представници конститутивних народа и грађана формулишу своју визију и отпочну дијалог како даље.

Игор Калабухов

У изјави за Н1 он је казао да је ОХР, на чијем челу се од  марта 2009. године налази аустријски дипломата Валентин Инцко, „анахрони инструмент међународне заједнице” и да су „многи проблеми у БиХ настали због улоге међународног фактора”.

Амбасадор Русије сматра да је у БиХ, након 25 година, колико је прошло од Дејтона, дошло време да представници конститутивних народа и грађана формулишу своју визију и отпочну дијалог како даље. Напомињући да Русија не жели наметати своју визију БиХ, Калабухов је навео да његова земља, као гарант Дејтонског мировног споразума, само прати како се тај споразум реализује и да у случају дисбаланса има балансирајућу улогу.

„Ако се међународна заједница понаша неизбалансирано ми тада морамо успоставити правилан баланс”, казао је руски амбасадор, наглашавајући да Руска Федерација „једнако подржава” представнике сва три конститутивна народа у БиХ и да „никоме не даје предност”, јер жели добре односе са свима.

Одбацујући тврдње да српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик „заступа сецесионистички став”, Калабухов је рекао да он на реторику коју користи Додик не гледа на тај начин и не тумачи је тако, јер Додик каже да се мора договарати и разговарати о томе како ће изгледати БиХ. Одговарајући на питања у вези са доношењем закона о забрани негирања геноцида, које иницира бошњачка страна, а подржава Инцко, амбасадор Русије је прво подсетио да о томе нема сагласности унутар Савета за спровођење мира (ПИК), а потом и нагласио да његова земља сматра да то мора бити унутрашња ствар БиХ.

‒ Шта ако нема политичке воље да се донесе тај закон, зар мора да буде? Парламентарна скупштина БиХ има механизме да води дијалог, иако нема компромиса. Таква ствар о којој нема компромиса може само отежати ствари у БиХ ‒ рекао је Калабухов. Истичући да је и питање НАТО интеграција унутрашња ствар сваке земље”, он је напоменуо да недавно писмо амбасаде Русије у БиХ у вези с тим није било никаква претња већ само покушај да се представи и друга страна.

‒ То није била претња већ реаговање на талас публикација у медијима БиХ, који показују само позитивне стране НАТО-а, а ми смо хтели да покажемо и другу страну. Мислимо да европске интеграције БиХ не морају значити да земља не може имати везе са Русијом, која има интересе и жели да развија добре односе са БиХ и Федерацијом БиХ, а не само са Републиком Српском ‒ казао је амбасадор Игор Калабухов.

Прочитајте ЈОШ:

Црна Гора – 15 година након покраденог референдума – о. Дарко Ђого: За Србе је 21. мај био и требало да остане школа одустајања од става подразумијевања

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Русија неће подржати именовање Кристијана Шмита за високог представника у БиХ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *