ИН4С

ИН4С портал

Русија: Кључно је да Арктик остане територија мира

1 min read
Било каква интеракција на Северу требало би да се заснива на стратешким интересима читавог човечанства.

фото: Министарство одбране РФ

„Било каква интеракција на Северу требало би да се заснива на стратешким интересима читавог човечанства. Стога ћемо у оквиру догађаја (састанак Арктичког савета) разговарати о позитивном програму сарадње. Дотаћи ћемо се питања глобалних климатских промена, коришћења обновљиве енергије у циљу смањења емисије гасова стаклене баште, развој Северног морског пута“, рекао је министар за развој Далеког истока и Арктика Алексеј Чекунков, наводи се у саопштењу.

Како је истакао, такође ће се активно покретати теме повезане са високим технологијама и сарадњом у тој сфери. Чекунков наглашава да су подједнако важни и социјални аспекти, питање заштите права аутохтоних малобројних народа Севера и развој арктичког туризма.

Поред тога, на сајту Владе Русије је саопштено да је премијер Михаил Мишустин утврдио концепт председавања Русије у Арктичком савету у периоду од 2021. до 2023. године и план основних догађаја.

Истиче се да Русија намерава да развија сарадњу са земљама-учесницама форума у четири кључна правца – становништво Арктика, укључујући малобројне народе Севера, очување арктичке природне средине, укључујући климатске промене, социјално-економски развој региона и јачање улоге Арктичког савета као основне платформе за мултилатералну сарадњу у високим географским ширинама.

Крајем маја на Исланду ће се одржати састанак министара спољних послова земаља које улазе у Арктички савет, којим ће наредне две године председавати Русија.

Такође је саопштено да ће се на маргинама Арктичког савета састати амерички државни секретар Ентони Блинкен и руски шеф дипломатије Сергеј Лавров.

Раније је руска влада утврдила нови програм развоја Арктика према којем је предвиђено улагање од 19,5 милијарди рубаља (око 250 милиона долара) у социјално-економски развој тог региона до 2024. године, а само ове године за ту сврху биће издвојене три милијарде рубаља.

Арктички савет је основан 1996. године. То је међувладин форум високог нивоа, који доприноси сарадњи у региону, посебно у сфери заштите животне средине. У савет улазе Данска, Исланд, Канада, Норвешка, Русија, САД, Финска и Шведска.

Прочитајте ЈОШ:

Захарова: Чешка неспособна за објективну истрагу о скадишту оружја, пребацује кривицу на Русију

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *