ИН4С

ИН4С портал

Русија, Иран и Кина стварају нови економски блок – зближила их Америка

1 min read
Оно што зближава Москву, Техеран и Пекинг је амерички притисак који се огледа сталним пооштравањем санкција.

фото: Алексей Сухоруков/Спутњик

Оно што зближава Москву, Техеран и Пекинг је амерички притисак који се огледа сталним пооштравањем санкција. Ове земље већ у међусобној трговини не користе амерички долар, већ националне валуте и стварају посебне механизме како би избегле америчке санкције. Уз то, Иран спрема нови споразум о дугорочној сарадњи са Кином и Русијом.

У марту следеће године истиче сада важећи иранско-руски споразум о сарадњи и министар иностраних послова Ирана Мухамед Џавад Зариф је већ саопштио да се Техеран договорио са Москвом о обнављању уговора.

„Сматрамо да је боље да се уговор модернизује и направи дугорочна и свеобухватна сагласност, која ће бити потписана и представљена парламенту“, сматра Зариф.

У исто време Иран наставља преговоре с Кином о партнерству у наредних 25 година.

Према иранско-кинеском споразуму, Кина може да инвестира 400 милијарди долара у многе иранске секторе, укључујући нафту и гас, док ће Иран обезбедити стабилну доставу енергената Кини у наредних 25 година, преноси Спутњик

„Када Иран, Русија и Кина воде преговоре о дугорочним стратешким споразумима, стиче се утисак, да се на истоку формира нови светски поредак“, изјавио је у интервјуу за „Tehran Times“ бивши представник Министарства иностраних послова Ирана Рамин Мехманпараст. „Бићемо сведоци формирања новог светског поретка“, каже бивши ирански дипломата. Подвукао је да је једини кривац за стварање савеза Америка, која је својим притисцима зближила Иран, Кину и Русију.

Тренутни обим руско-иранске трговине није већи од две милијарди долара, а државе су се договориле да га увећају до 25 милијарди долара. Русија извози у Иран прехрамбене производе и пољопривредне сировине, производе од целулозе, папира и дрвета, машине, опрему, транспортна средства и друго. Русија увози прехрамбене производе, пољопривредне сировине, метал и производе хемијске индустрије.

Током прошле године Иран и Русија су пренос новца организовали путем руског система за трансакције и иранског „Сепам“, без коришћења система „Свифт“.

Такође, Русија наставља да гради у Ирану атомску електрану „Бушер-2“, која би требало да буде готова почетком 2026. године. Иран купује од Русије и ПВО систем С-300 и заједно са Русијом реализује пројекат међународног транспортног коридора (МТК) „Север-југ“.

Редовно заседање радне групе за сарадњу у области транспорта између Русије и Ирана је било крајем јула. На челу руске делегације је био заменик министра транспорта Владимир Токарев, док је на челу иранске делегације био заменик министра за инфраструктуру и грађевинарство Шахрам Адамнежад. Стране су се договориле да повећају транспорт Каспијским језером, западном и источном граном коридора МТК „Север-југ“ у правцу Русије и Ирана. Без обзира на све, руски експерти за сада не виде велики потенцијал за даљи раст руско-иранске економске сарадње.

Прочитајте ЈОШ:

Захарова: Ухапшени Руси у Бјелорусији – провокација треће државе

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Русија, Иран и Кина стварају нови економски блок – зближила их Америка

  1. Треба ту да се Индија и Пакистан ту у тај споразум увежу. Мора се наћи решење између Пакистана и Индије и Кине и Индије. Тако би био азијски континент политички и економски стабилан. Коначно би се знатно смањио западни утицај који стално држи те регије у напетим стању да би их боље манипулисало.

  2. Kako sve ovo djeluje konfuzno. Rusija gradi dil sa Kinom, kojom upravlja duboka drzava da bi napravila kontru Americi koja po prvi put ima dobre odnose sa Rusijom.
    Dali je Putin jedan prevarant koji zajedno sa dubokom drzavom drzi naftne platforme sirom svijeta ukljucujuci podmorje juzne Amerike, i koristi se sa zajednickim bankama. Ili su sve ove vijesti zlonamjerno lazno predstavljene, ili cak pogresno protumacene ???

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *