У августу ове године руски војни извиђачки авион извршио је прелет преко зграде америчког Капитола, Пентагона и Беле куће, а такође су амерички медији објавили и да је руски „Тупољев ТУ-154-М“ прелетео изнад града Бедминстера у држави Њу Џерсију, где одмара председник САД Доналд Трамп, изнад његовог голф-клуба у Вирџинији, а такође и изнад Камп Дејвида, Централне обавештајне агенције у Ленглију и ваздухопловне базе Ендруз.

Експерти су објаснили да у свим тим случајевима Русија није прекршила Споразум о отвореном небу, а чак је и представник Пентагона рекао да грађани Америке не треба да брину, будући да су те мисије рутинска ствар, да се сви летови детаљно контролишу, а да је у авиону увек по најмање један представник САД.

Међутим, лет руског авиона над Белом кућом изазвао је бурну реакцију међу Американцима на друштвеним мрежама, док експерти објашњавају да томе нема места, пошто је небо над Вашингтоном у потпуности отворено, за разлику од неба над Москвом

Убрзо после тога, већ у септембру је „Волстрит журнал“ објавио да се америчке власти спремају да објаве увођење ограничења на летове руских војних авиона изнад САД у оквиру Споразума о отвореном небу. Конкретно, изнад Хаваја и Аљаске.

Лист је тада навео да је припрема за ограничавање летова изнад територије САД одговор америчких власти на пооштравање правила летова изнад Калињинграда. Према информацијама листа, у оквиру Споразума о отвореном небу, удаљеност извиђачког лета може бити до 5.500 километара, док је изнад Калињинграда Русија ограничила опсег до 500 километара.

Кремљ је позвао САД да предложе све захтеве у оквиру Споразума у строгој сагласности са документом