ИН4С

ИН4С портал

Руси поново побиједили Американце у трци за свемир

1 min read

Руска глумица Јулија Пересилд и филмски режисер Клим Шипенко, завршили су снимање које је 12 дана трајало на Међународној свемирској станици, те су се прошле седмице вратили на Земљу, гдје су одмах снимили и додатне сцене које су дио радње у филму на којем тренутно раде.

Камере су биле укључене и током њиховог слијетања, па је Пересилд, која тумачи лик хирурга који иде у свемир како би помогла веома болесном астронауту, одмах пресељена од летјелице Соyуз до оближњег сета, гдје је одглумила оно што се управо и одиграло – њен повратак из свемира, пише ЦБС Њуз.

Летјелицом Сојуз при повратку на Земљу, управљао је Олег Новитски, који је у свемиру провео 191 дан, а који је на Међународној свемирској станици одглумио пацијента за потребе филма “Изазов”. Улогу је наставио и по слијетању на Земљу, па је стрпљиво поновио сцену неколико пута док режисер није био задовољан.

Посада летелице је цијело вријеме током пута до Земље била у будном стању и нису били ни у најмањој опасности”, саопштили су из НАСА.

И заиста, по повратку из свемира, сво троје су изгледа добро и расположено, па су са одбором за дочек радосно препричавали доживљаје, прије него што су прошли обавезан медицински преглед како би могли да се укрцају на авион који ће их вратити до Москве, гдје ће провести десет дана у посебној установи за опоравак.

Пересилд и Клим Шипенко су лансирани у свемир 5. октобра, а на путу до Међународне свемирске станице летјелицом је управљао астронаут Антон Шкаплеров.

На станици су их дочекали Новитски и Пјотр Дубров из Русије, Шејн Кимброу, Меган Мекартур и Марк Ванд Хеи, припадници НАСА-е, Томас Пескет из Европске свемирске агенције и јапански астронаут Акихико Хошиде.

Новитски, Шкаплеров и Дубров су помогли током снимања сцена у свемиру, јер би буџет за евентуално слање више од двоје аматера у свемир био превелик.

Радња филма “Изазов” још увијек није у потпуности позната, али се зна да лик глумице Пересилд стиже у свемир како би оперисала астронаута који због здравственог стања иначе не би издржао повратак на Земљу.

За идеју и продукцију овог филма чији датум премијере још увијек није познат, заслужна је свемирска агенција Роскосмос, чији се челници надају да ће остварење промовисати професију астронаута и тако заинтересовати младе да се школују за рад у агенцији.

Роскосмос филм снима у копродукцији за Каналом 1 и студиом “Yellow, Black and White” из Москве.

До сада су се за филмове чија се радња одвија ван планете Земље, углавном користили прави снимци из свемира, али су глумци своје дјелове играли у студију, испред зеленог платна умјесто којег би се компјутерском дорадом додавала позадина.

За неколико филмова снимљене су посебне сцене у свемиру, попут IMAX документарца из 2002. чији је наратор Том Круз и “Аpogee of Fear”, научно-фантастичног остварења из 2012. године који траје осам минута, а за који је кадрове у свемиру снимио “свемирски туриста” Ричард Гариот, иначе син астронаута.

Том Круз и режисер Даг Лиман, открили су 2020. године да заједно раде на филму који ће бити сниман у свемиру, а у сарадњи са НАСА-ом.

У америчким медијима се појавила информација да би Круз могао отићи у свемир крајем ове године, али то није званично потврђено.

У међувремену, и у овој трци је Сједињене Америчке Државе побиједила Русија, која је у историји уписана као држава која је у свемир прва послала човјека, жену и пса, а уз помоћ филма “Изазов”, као и Пересилд и Шипенка, сада је и прва земља која је у свемир послала глумачку екипу.

И глумица и режисер су изабрани тако што су прошли круг аудиција Роскосмоса, а која је расписана 2020. године.

Слање двоје цивила у свемир био је велики изазов, па су Пересилд и Шипенко морали да прођу низ здравствених прегледа, а потом и припрема које су укључивале центрифугалне и вибрирајуће тестове, обуке за боравак у простору без гравитације, те слијетање падобраном.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Руси поново побиједили Американце у трци за свемир

  1. Температурне осцилације на месецу су +,- 300 целзијуса. Наса никада не коментарише тај податак осим што тврди да тренутно немају космичка одела која би то могла издржати. Кинези који увелико користе лунарни модул на месецу без посаде дају изјаве о температурним разликама и потешкоћама које изазивају на опреми. Уједно најављују детаљне доказе да Амери никада нису били на месецу. Уосталом и дан данас могу у космос једино помоћу руских ракета. Хоћу да кажем да трке није ни било. Маск и Брезос лете до горњег слоја атмосфере и тај лет проглашавају летом у свемир што јесте близу али није свемир.

    1
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *