ИН4С

ИН4С портал

Ровчанин: Преиспитаћемо политику накнада које оптерећују рачуне за струју грађана у сарадњи са државним органима

1 min read
Изјава за јавност извршног директора ЕПЦГ, Николе Ровчанина, о раду у прве двије недјеље и плановима за будућност

Пише: Никола Ровчанин, извршни директор ЕПЦГ

Поштовани грађани,

Да би Електропривреда Црне Горе била спремна да се суочи са свим изазовима који стоје пред њом и буде у пуном капацитету замајац и предводник привредног развоја државе, неопходно је да у свим сегментима унаприједи пословање, прилагоди га условима државе у којој привријеђује и у сарадњи са Владом Црне Горе отпочне инвестиционо улагање у нове енергетске објекте. У овој компанији, док сам ја извршни директор, неће бити нити реваншизма нити било какве дискриминације по основу политичке, вјерске, националне или било које друге припадности и то су принципи којих ћемо се држати и које ћемо примјењивати у раду. Сваки сегмент система који добро функционише и остварује резултате биће подржан, охрабрен и ојачан да настави у правцу даљег унапријеђења рада. Такође, сваки сегмент који не задовољава и постиже недовољно добре или негативне резултате биће, као што је то природно, професионално и логично, промијењен како у организационом тако и у кадровском смислу.

Пословна политика компаније биће у потпуности на колосјеку који је трасирала нова Влада Црне Горе у свим сегментима, а тај смјер је једина гаранција унапријеђења и убрзаног пута ка пуноправном чланству наше земље у ЕУ.

Настављамо са субвенцијама за социјално угрожене категорије становништва као и са попустом за редовност плаћања. Залагаћу се да стратешки циљ компаније мора бити адекватно праћење социоекономске ситуације грађана, тако да ћемо и у том смјеру доносити одлуке о успостављању баланса између тржишних цијена на берзи и социоекономске ситуације, нарочито водећи рачуна о категоријама осјетљивих потрошача. Оно што нарочито грађани очекују од нас, отворићемо тему преиспитивања политике субвенција за електричну енергију из обновљивих извора енергије и осталих накнада које оптерећују рачуне, наравно у зони надлежности, и, у сарадњи са државним органима, доћи до најбољих могућих рјешења.

Морам да констатујем да је термоелектрана “Пљевља” доведена пред гашење и у таквом статусу остављена новом руководству. У складу са чланом 73 Закона о индустријским емисијама обавијестио сам Министарство капиталних инвестиција о броју радних сати ТЕ за 2020. годину, као и збирно од 2018. године.

Термоелектрана “Пљевља” је темељ и ослонац нашег енергетског система и она мора да настави са радом. О њеном значају најбоље говоре чињенице, да уколико би рецимо престала са радом у овој години, ЕПЦГ би морала да увезе око 70 милиона еура електричне енергије како би покрила предвиђену потрошњу конзума, а уз додатне трошкове прекограничних преносних капацитета, тај износ би достигао и оквирно 80 милиона еура.

Очекујем позитиван исход разговора надлежног министарства са Енергетском заједницом управо у периоду редовног годишњег ремнота ТЕ “Пљевља”, који је почео 1. априла и траје до 1. јуна и када се она налази ван погона, након чега би се обезбиједио наставак рада и додатни радни сати. Оптимизам темељим на разумијевању, значају ТЕ “Пљевља”, изузетно негативним посљедицама и ефектима њеног гашења, али и чињеници да је глобална пандемија која је проглашена од стране СЗО 11. марта 2020. године негативно утицала и на почетак имплементације пројекта еколошке реконструкције ТЕ “Пљевља”.

Полако се улази у реализацију пројекта еколошке реконструкције и ускоро ће бити озваничен почетак радова. Увјерен сам да ће термоелектрана “Пљевља” бити најмодернија и са јединственом технологијом у региону. У складу са уговореним обавезама завршетак радова очекујем у јулу 2022. године.

Изградња нових енергетских објеката, са акцентом на развоју обновљивих извора енергије, главни је циљ новог руководства Електропривреде Црне Горе. Ту нема и не смије бити дилеме. Исто тако, у фокусу наше пажње је и наставак ревитализације постојећих капацитета. Једноставно, морамо све урадити да модернизујемо компанију, а њено пословање ускладимо са највећим европским стандардима.

С обзиром на то да у нашој визији развоја ЕПЦГ доминира развој обновљивих извора енергије, морамо убрзати динамику активности на пројектима изградње вјетро парка “Гвозд” и соларне електране “Бриска Гора”. Почетак изградње фарме вјетрогенератора на Гвозду предвиђен је за ову годину, а њен завршетак 18 мјесеци након уласка у реализацију пројекта. Ту смо већ успоставили прелиминарну сарадњу са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД) како би се обезбиједила потребна средства за реализацију пројекта.

Надам се такође да ћемо успјети у реализацији пројекта соларне електране “Бриска Гора”, гдје нам је јако важна сарадња са Владом, ресорним министарством и улцињском локалном самоуправом. Реализацијом ова два пројекта добили бисмо додатних између 100 и 250 МW инсталисане снаге, што ће без сумње генерисати даљи развој не само наше компаније и електроенергетског система, него и државе у цјелини. Подсјећам да је планирана снага ВЕ “Гвозд” 54,6 МW са годишњом прозводњом око 150 ГWх електричне енергије, што је довољно за покривање потрошње око 25 хиљада домаћинстава. На Бриској Гори је планирана фазна изградња електране и то прва фаза са минималном инсталисаном снагом од 50 МW и друга до укупно планиране инсталисане снаге веће од 200 МW.

Не треба заборавити ни пројекат будуће ХЕ “Комарница” за који је ЕПЦГ добила концесију.

Важан посао очекује нас и у наставку ревитализације наших хидроенергетских објеката. Ове године у ХЕ “Перућица” биће реконструисана и посљедња два генератора и настављена монтажа преостала три трафо блока. Морамо радити и на повећању инсталисане снаге “Перућице” кроз уградњу осмог агрегата. У ХЕ “Пива” предстоји капитална реконстукција агрегата А3. Циљ је јасан, све наше електране морају бити погонски спремне и поуздане како би и у наредном периоду могле да одговоре потребама и захтјевима електроенергетског система и доносе профит компанији.

Знам такође колико је важна и реализација пројекта фазне рекултивације депоније шљаке и пепела на Маљевцу и колико ће значити то што ће ускоро на тој локацији бити уређени парк са свим садржајима и преко 45 хиљада садница.

Сматрао сам, на самом почетку ангажмана, да је од пресудне важности да компанија поправи имиџ и усмјери се на домаћинско пословање, па сам на том плану у првој недјељи дужности спровео сет мјера на рационализацији пословања. Затекао сам возни парк који је бројао 130 возила, са годишњим трошковима за гориво од 200 000 еура, и неколико луксузних возила која су набављања по личним прохтјевима појединаца, а чија цијена је достизала чак 70 000 еура. Након одлуке о рационализацији, 60 возила је паркирано, односно могу се користити искључиво у току радног времена, а за 18 аутомобила покренуо сам поступак продаје. Трошкови репрезентације за 2020. годину износили су око 58 000 еура, па сам за текућу годину донио нову одлуку гдје сам ову врсту утошка ограничио на 16 500 еура, што је износ усклађен са стварним потребама. У претходној години, која је била изборна, компанија је на донације и спонзорства издвојила око 1,4 милиона еура. Ови износи се морају драстично смањити, а друштвена одговорност компаније демонстрирати доминантно кроз помоћ здравственом систему, што сам и учинио донацијом од 15 000 еура Општој болници у Пљевљима. Расипништво у компанији нећу дозволити нити толерисати, јер се мора водити рачуна о сваком еуру.

Такође, отклоњена је незаконитост у раду која је трајала 20 мјесеци и смијењен је извршни руководилац који је покривао двије функције и истовремено био сам себи хијерархијски надређен.

У првој недељи радног ангажмана обавио сам разговор са представницима синдикалне организације и након конструктивне дискусије постигли смо договор да у наредном мјесецу измијенимо појединачни колективни уговор и изађемо у сусрет захтјевима запослених за остваривање права на која чекају већ неколико година.

Након увида у стање објеката компаније, покренуо сам иницијативу за адаптацију и реконструкцију објеката – наплатних пунктова широм Црне Горе, који се налазе у стању које нарушава углед компаније. Недопустиво је да кладионице имају уређеније прилазе и објекте, од којих су поједини у власништву или које користи најјача државна компанија.

За прве три недјеље пословања новог руководства повећали смо ниво транспарентности и видљивости у раду компаније, што ће бити пракса и убудуће. У току је реализација пилот пројекта којим покрећемо сопствену производњу видео и фото садржаја за потребе компаније, чиме ћемо постићи додатне уштеде. У сарадњи са Владом Црне Горе реализовали смо пројекат чијом је реализацијом 380 000 грађана уз рачун добило и све неопходне информације о вакцинацији против КОВИД -19. Ускоро ћемо у циљу превенције пандемије реализовати пројекат појачаних хигијенских мјера и надзора у свим објектима Електропривреде Црне Горе.

Пред компанијом стоје озбиљни изазови. Настављамо одговорно, предано и посвећено у интересу свих грађана Црне Горе.

Комплетну ВИДЕО изјаву Николе Ровчанина погледајте ОВДЈЕ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Ровчанин: Преиспитаћемо политику накнада које оптерећују рачуне за струју грађана у сарадњи са државним органима

  1. ГОСПОДИНЕ РОВЧАНИН!
    ПОШТО ОСТВАРИСТЕ СВОЈЕ АМБИЦИЈЕ, НАМА ПОРУЧИСТЕ „НЕМА РЕВАНШИЗМА, НЕКА КАДРОВИ ДПС-СДа МИРНО СПАВАЈУ“!!!
    БЕЗ ОБЗИРА НА СВЕ МАРИФЕТЛУКЕ КОЈЕ СУ РАДИЛИ, ВИ ИМ ГАРАНТУЈЕТЕ МИРАН САН!!??
    А НАША ДЈЕЦА КОЈУ СМО ШКОЛОВАЛИ ТРПЕЋИ 30-ГОДИШЊИ РЕЖИМ НЕКА ЧЕКАЈУ НА БИРОУ РАДА!!!
    БРАВО ВАМ ГА!
    МИ СМО ПРЕСРЕЋНИ ШТО ВИ ОСТВАРИСТЕ СВОЈЕ АМБИЦИЈЕ, А НАША ДЈЕЦА СА ФАКУЛТЕТСКИМ ДИПЛОМАМА НЕКА ЧЕКАЈУ НА БИРОУ РАДА!!!
    ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПОБЈЕДА И ОСТВАРЕНА СЛОБОДА????????

  2. POITA’ MALO ROVČANINE POITA’ E I OVAKO SE OSTA BEZ KORE LJEBA !!! DA SE NE RASTEGNE TO PREISPITIVANJE MJESECIMA , KA’ SVE OVO OSTALO , NO POITA’ JUNAČE !!!

  3. rovcaninu mi vam se obicni gradjani i ipenzioneri necemo mijesatu u vasu unutrasnju politiku u epcg ali ces morati dobro povesti racuna a to je obeca i milutin djukanovic da gradjani vise ne placaju sbvencije za blazove mhe tj oie 1 i oie 2 i da ne placamo mi potrosaci guibljenje namrezi i druge stavke nego da placamo samo ono sto smo potrosili jer ovo do sad je jedna velika pljacka gradjana od blaza djukanovica i bivseg rikovodstva epcg . i nema tu mnogo da se ispituje i filozofira to se radi po kratkom postupku i podnosite vise krivicne prijave pa milutin je uputio neke vazne a i ti rovcaninu se ukljuci nemkozemo zivjeti samo na obecanjima . i rovcaninu jedno pitanje veoma vazno za potrosace da vi snimite u svakoj opstini kolika je naplativost potrosnje potrosaca svih privatnih lica i pravnih da znamo jeli u niksicu 70 posto ili u podgorici 60 posto primjera radi i tako danje . rezitate cemo vidjeti pa cemo se javiti.

    16

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *