Република Српска послала документ Савету безбедности УН: Поручили шта је једино решење кризе у БиХ
1 min read
Република Српска настоји да врати своје уставне надлежности у оном делу где их Устав БиХ јасно додељује ентитетима, а не институцијама на нивоу БиХ, наводи се, између осталог, у 33. извештају Републике Српске Савету безбедности УН.
У Извештају уочи сутрашње редовне полугодишње седнице СБ УН истакнуто је да су органи власти Републике Српске на покушај противправних настојања да се председник Републике Српске Милорад Додик осуди на затворску казну и свргне са власти одговорили настојањем да врате надлежности које су Републици Српској одузете супротно Уставу БиХ, често посредством незаконитих одлука и притисака високих представника.
„Враћање надлежности у складу са Уставом БиХ ни на који начин не доводи у питање суверенитет, територијални интегритет или уставни поредак БиХ. Напротив, афирмише и штити јасне одредбе Устава БиХ. Република Српска изражава пуну спремност да приступи искреним разговорима са партнерима у БиХ ради окончања кризе изазване репресивним поступцима Кристијана Шмита“, истиче се у петом делу Извештаја који је усвојила Влада Републике Српске.
Из Републике Српске поручују да верују да једино одрживо решење актуелне кризе подразумева укидање Шмитових незаконитих одлука и поништавање њихових правних последица и штетних ефеката.
„Поништавањем тих одлука, као и кривичних поступака заснованих на њима, створили би се услови за суштински дијалог о решавању свих кључних питања, са циљем обнављања суверенитета и функционалности земље, у потпуној сагласности са Уставом БиХ“, наводи се у Извештају.
Додаје се да је Република Српска чврсто опредељена за мир, подржава Дејтонски споразум и, штавише, захтева његово поштовање, те се нада да ће криза у БиХ ускоро бити решена уз подршку партнера БиХ из међународне заједнице.
У шестом делу Извештаја поручује се да Република Српска остаје опредељена за европске интеграције БиХ, а ту посвећеност најбоље потврђује чињеница да је Српска једини ниво власти у БиХ који, почев од 2009. године, систематично усклађује своје законодавство са правном тековином ЕУ.