Религија божанске свјетлости

Његошева капела
Капела коју је саградио Владика на Ловћену је била видљиви знак његове побожности као што је Његошево књижевно дјело пјеснички израз његове вјере. Несумњиво да је за формирање Његошеве личности и за умножавање његових талената и побожности највећи допринос дао његов стриц Свети Петар Цетињски.

Можемо само замислити младог талентованог Рада који је растао као из воде а и духовно се расцвјетавао, како је он као дијете и младић боравећи код свог Светог стрица од њега свакодневно упијао и мудрост и свјетлост. То је више него очигледно. Треба такође имати у виду да је и најранији Његошев учитељ, осим Светог Петра, био је један калуђер светогорац јеромонах Мисаил који се нашао на Цетињу у доба Светог Петра и он му је дао послушање да младог Рада научи читати Часослов и Псалтир, од чега је у то вријеме углавном почињало учење. Касније је овај монах обишао неколико наших манастира, нашао се у манастиру Дуги морачкој, па у Морачи. Потом је службовао у Бијелом Пољу и у манастиру Никољцу оставио један запис. Ово треба узети у обзир кад говоримо о Његошевој побожности. Није неважно што је Његошев учитељ у његовом дјетињству био и овај тајанствено светогорац.
Хтио бих да подсјетим на још нешто. Кућа Петровића је називана калуђерском кућом. Тај назив се користио понекад у похвалном, а некада и у погрдном смислу. Не зове се калуђерском само због владика. Треба подсјетити да је мајка Владике Данила првог Петровића, када је остала удовица, послала монахиња са именом Ана. Не знамо у ком је манастору живјела и да ли је уопште живјела у манастиру. Познато је да су многе монахиње живјеле око наших манастира, о чему говоре сачувани поменице манастира Морача и Добриловине. Рекло би се да су живјели по домовима. Жене из отмених породица кад су остајале удовице, нијесу хтјеле да се преудају, него су многе од њих примале монашки чин, а касније су биле у духовном смислу својим породицама ослонац и имале су незамјењиву улогу у васпитању подмлатка. Осим монахиње Ане, прије Владике Данила у кући Петровића, помиње се калуђер Петар о коме се ништа до сада није писало осим што га налазимо у именику породице Петровић.
У Црној Гори и у Старој Херцеговини имамо јако исихастичко предање, од Јелене Балшић и Никона Јерусалимца из 15. вијека, па до оног чувеног духовника Макарија, који је имао титулу старца. По њему је названо остврно и манастир Старчева горица. Старац у овом случају није само стари човјек него је то духовни отац и духовни учитељ монасима, свештеницима и народу, онај који може да духовно води паству.
Не припада сваком свештенику та служба само зато што је постао свештеник него служба старца, духовника припада онима које је Бог нарочито обдарио. Тога је било у Црној Гори. Погледајте сазвежће манастирчића око Скадарског језера, препуних монаха од времена последњих Немањића ша до почетка 16. вијека. Касније кд су ти манастири опустјели, силом историјских недаћа није се угасио монашки живот и монашко исихастичко предање. Најбољи примјери монашког исихастичког предања су свети из нашег окружења. Преподобни Исаија Острошки је нешто млађи од овог Старца са језера али су из истог духа. Он се посверио у Острошкој пештери, а његове мошти су ТУрци спалили као и мошти Светог Саве. Свети Василије као Архипастир, пустињак и исахиста острошки је млађи савременик преподобнога Исаије. Он је имао духовну моћ народног вође, те је провео наш народ кроз најтежа искушења у вријеме зулума турскога и латинског унијаћења Црне Горе.
Нешто млађи савременик Светог Василија Острошког, а претходник Данило Петровић је Преподобни Стефан Пиперски родом из Жупе никшићке, морачки калуђер од младости, па морачки игунам, а касније и ктитор манастира Ћелије пиперске у којем се и посветио.
Hvala,Miki na pozivu,ali cemo se ipak drzati nase srpske pravoslavne crkve,da ne bi otisli u bezdan.A,i ti bi mogao malo razmisliti o tome,jos si na vrijeme da spasis dusu.
Cuj Mikija!Sve je kod tebe Serebsko!
Vlasi, kada se usvoji zakon I sve dojde na svoje naravno da ste dobrodosli u nase crkve
“Капела коју је саградио Владика на Ловћену је била видљиви знак његове побожности као што је Његошево књижевно дјело пјеснички израз његове вјере”.,
a onda je protivno Njegoševom amanetu izgrađen masonski hram koji je kompilacija tri građevine:
-Izidin hram, na ostrvu File u Nilu, pored Asuana u Egiptu
-Grob Cyrusa Velikog, utemeljitelja Ahemenidskog Carstva, u Pasargadi u Iranu
-The George Washington Masonic National Memorial, u Alexandiji pored Washington D.C. u USA
“По укидању Патријаршије Петровићи су остали једине српске владике испод Саве и Дунава и зато се српски народ са цијелог тог подручја везивао за Цетиње”
Istina koju niko ne moze osporiti! E sada sto su cetinjani vecinom tome okrenuli ledja, to je problem cije razumijevanje treba traziti ne u domenu politike, nego u domenu psihijatrije!