Реконструисана лабораторија у болници Брезовик; Пејовић: Највећа реконструкција наше лабораторије од оснивања Болнице

У Специјалној болници за плућне болести „Др Јован Булајић“ у Брезовику, крај Никшића, отворена је реконструисана и у потпуности опремљена микробиолошка лабораторија.
“Након Дома здравља у Котору, гдје смо прије неколико дана пустили у рад прву од девет микробиолошких лабораторија, које се реконструишу кроз пројекат финанансиран од стране Европске уније, која је за ову намјену опредијелила преко два милиона еура, у Никшићу смо истим поводом. Само у Брезовику за адаптацију и комплетну опрему издвојено је скоро 354 хиљаде еура“, казао је министар здравља Драгослав Шћекић.
Директор Специјалне болнице за плућне болести „Др Јован Булајић“, Предраг Пејовић, казао је да су реконструкцијом микробиолошке лабораторије добили савремену лабораторију у којој је сада могуће спроводити савремене дијагностичке процедуре, уз неопходну сигурност и олакшани рад запослених. Подсјетио је да је болница Брезовик, поред тога што је специјализована здравствена установа која се бави дијагностиком и лијечењем пацијената са проблемима плућне етиологије, и Национални центар за контролу и праћење туберкулозе, а од стране Свјетске здравстве организације (СЗО) призната као национална референтна лабораторија за туберкулозу у Црној Гори, чиме су укључени у свјетски систем лабораторијског надзора.
„Ово је највећа реконструкција наше лабораторије од оснивања Болнице. Укупна вриједност грађевинских радова је преко 106 хиљада еура, а овим пројектом су обезбијеђени и дијагностички апарати у вриједности од 247 хиљада еура. У питању су масени спектрометар и аутоматизовани анализатор за имунолошке Елиса тестове, који представљају иновативне системе за подизање аутоматизоване идентификације на виши ниво, бржу и сигурну идентификацију микроба, максимизирање квалитета и контролу трошкова. Набавком нових апарата, који представљају затворене системе, једноставне за одржавање, проширујемо дијагностички спектар, али и рјешавамо неке од проблема које смо до сада имали у раду“, казао је Пејовић.
Према његовим ријечима, основни циљ реконструкције лабораторије је био да се ниво заштите и сигурности запослених, али и околине, подигне на ниво који је довољно висок за поступке изолације, идентификације и израде теста осјетљивости бацила туберкулозе.
„Реконструкцијом је инсталиран механички вентилациони систем, који се користи у зонама средњег и високог ризика, који обезбјеђује препоручен број размјена цјелокупне запремине ваздуха у просторији, а Хепа филтери обезбјеђују деконтаминацију ваздуха који се извлачи и елиминацију више од 99,97% честица величине ≥ 0,3μм у дефинисаном простору. У циљу подизања безбједности на раду, пројектом је набављена нова ламинарна комора, која обезбјеђује заштиту запослених микробиолошке лабораторије у току рада. На овај начин је лабораторија, иако дио зграде у којој се обављају различите дјелатности, постала физички сепарисана, а истовремено довољно повезана за комуникацију са пацијентима и медицинским особљем“, истакао је Пејовић.