ИН4С

ИН4С портал

Реаговање: Проф. Лакић у покушају да „оправда“ свој одснос према студентима, посебно на испиту, не води рачуна о угледу Економског факултета

1 min read
Професор Слободан Лакић тврди да је управа Економског факултета формирала нерегуларну комисију за полагање на његовом предмету Монетарна економија, након што група од преко 25 кандидата није могла да положи испит

Зграда Економског факултета

Вијеће студента Економског факултета као и Економски факултет одбацули су став проф. др Слободана Лакића изнешен у новинском тексту под називом „Формирали комисију да положе подобни“ објављеном у дневном листу „Дан“ 30. септембра 2020. године, а који се односи на полагање пред комисијом испита из предмета Монетарна економија.

Наиме, дио студената и професор Слободан Лакић тврде да је управа Економског факултета формирала нерегуларну комисију за полагање на његовом предмету Монетарна економија, након што група од преко 25 кандидата није могла да положи испит. 

Професор Лакић потврдио је за „Дан” да је Управа факултета формирала нерегуларну трочлану комисију без његовог знања и испитивала групу студената, чиме је, према његобим ријечима, ставила у неповољан положај високошколце који су учењем и знањем на испиту заслужили позитивну оцјену.

проф. Слободан Лакић

Он тврди да је на Вијећу упозорено да је формирана комисија некомпетентна да испитује студенте из Монетарне економије.

„Прије свега, истичемо да су сви студенти Економског факултета једнаки у својим правима и обавезама, те стога нема мјеста малициозним оцјенама о „подобности“ било које врсте као предуслову за испуњење њихових права“, наводи се у реаговању Економског факултета.

Они су подсјетили академску и ширу јавност на члан 42:

Студент има право да органу руковођења установе поднесе приговор на оцјену ако сматра да испит није обављен у складу са законом, статутом и овим правилима у року од 48 сати од добијања оцјене. Под испитом из става 1 овог члана сматрају се сви облици провјере знања. Декан је дужан да по приговору, у року од три дана, образује комисију која ће утврдити, у складу са захтјевом из приговора, да ли је оцјена изведена супротно прописима, прегледати и поново оцијенити писмени или други рад или испитати студента.

Комисија из става 2 овог члана има три члана у коју могу бити именовани наставници из истих или сродних области. Уколико студент тражи изузеће предметног наставника, тај наставник не може бити члан комисије из става 2 овог члана. Одлуку о оцјени комисија доноси већином гласова. Одлука о оцјени комисије из става 2 овог члана је коначна. Записник о току испита и оцјени комисија доставља декану.

Ради потпуног информисања јавности, они су истакли тврдње студената да постоји проблем у комуникацији са предметним наставником, литературом за припрему испита, начином полагања испита, а посебно ниском пролазношћу на наведеном предмету.

„Тврдње студената су ишле у правцу да је у питању самовољно и ad hoc одлучивање професора о организацији испитне провјере знања, да ли ће бити писмено или усмено, те колико дана ће трајати испитивање, и да су се овакве одлуке мијењале од једног до другог испитног рока. Такође, студенти су изнијели незадовољство због непоштовања принципа кумулативног сакупљања бодова на усменом испиту, чиме се грубо крши члан 35 Правила студирања на Основним студијама Универзитета Црне Горе. Све ово је довело до тога да постоје већ генерације студената које испит из предмета Монетарна економија полажу годинама уназад, а многима је то чак и последњи испит, који не могу да положе годинама“, појаснили су.

Вијеће студента је нагласило да је дубоко повријеђено, јер дотични професор у покушају да оправда свој одснос према студентима, посебно на испиту, не води рачуна о угледу институције са чијим дипломама намјеравају да граде своју будућност.

„Ово тим прије, јер посједујемо валидирано знање  из других ( поједине колеге из свих осталих) предмета. То што проф.Лакић мисли о себи, његово је право. Ми не тражимо ништа више од тога да не повређује наша права. Истовремено. чињеница да смо представници генерације која се усудила да јавно каже свој став поводом испита из Монетарне економије, не значи са смо једини који смо се суочили са проблемима који проузроковали новонасталу ситуацију. Напротив, увјерени смо да исто мишљење имају не само студенти који су успјели да положе испит код проф. Лакића, већ и они који су због њега напустили студије или их нијесу уписали опредијеливши се за приватне факултете. О ставовима оних који су из истог разлога прекинули студирање излишно је говорити“, наводи се у реаговању Вијећа студената Економског факултета.

реаговање
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Реаговање: Проф. Лакић у покушају да „оправда“ свој одснос према студентима, посебно на испиту, не води рачуна о угледу Економског факултета

  1. Ekonomski fakultet danas svako moze da zavrsi. Mnogi nakon zavrsetka studija ne znaju najosnovnije pojmove iz ekonomske struke. Prof. Lakic je jedan od rijetkih profesora koji nije podlegao pojavi hiperprodukcije diploma.

    5
    16
  2. За дотичног професора не знам, можда је човек у праву. Генерално, градиво и испит треба да се калибришу тако да добар студент који лепо спреми испит треба и да положи, а психопате што имају пролазност 5% треба најурити говњивом мотком. Није истина да већина студената неће да учи баш тај испит. Твој је посао да ти прође барем 30%, ти људи су дошли са твојих предавања.

    11
    2
  3. Sin čuvenog prof. Čeda Lakića. Saša je strog, ali ne može se proći bez učenja na mufte. Ako to može negdje drugo, to je već strašno. Moja podrška za njega

    8
    5
  4. Vrijeme je bilo da se stane u kraj izivljavanju pojedinih profesora nad studentima! Bruka i sramota kakvim je sve ljudima dozvoljeno da budu pedagozi i uzori mladjim generacijama!

    13
    12
  5. U moje doba, kad sam ja studirao na Tehničkom fakultetu – Tehnološki odsjek u Banjoj Luci, bili su na pr. predmeti: Organska hemija 1 – dva semestra, i Organska hemija 2 – 2 semestra.
    Katedru je držao prof. dr Marjan Lačan.
    Polagalo se prvo pismeni, i od 30 studenata koji izađu na ispit, pismeni položi 2-3.
    Ti uglavnom polože i usmeni, jer je pismeni bio barijera.
    Kd se polagala Organska 2 – prvo si na pismenom ponovo dobijao pitanja iz organske 1 – pa ako prođeš (dakle nisi zaboravio) onda pišeš iz Organske 2.
    Opet 2-3 polože od 15-tak.
    I smatralismo to pravednim, iako smo odjednom polagali gradivi od 4 semestra.
    Sad je svo gradivo rascjepkano na dijelove i mnoge pogodnosti napravljene studentima, a ja sam samo za organsku 1 uči 12-14 sati svaki dan 3 mjeseca.

    Na Fzičkoj hemiji na pismenom priznaje se resultat sa tačne 2 decimale, a sve se računalo šiberom dužine jedan metar, jer na pr. treba izvaditi korijen iz broja 26578,33, pa to pomnožiti sa izračunatim Rejnoldsovim brojem, sve tačno na drugu decimalu. Nije bilo digitrona ni kampjutera, samo šiber.

    Razmazili su se ovi studenti.

    23
    7
    1. I gdje to piše da studenti moraju da završe fakutet. Ako je kriterijum prema svima isti, onda je sve OK.
      Fakultet nije osnovna škola. Ni srednju školu ne moraju svi da završe.
      U Banjalučkoj gimnaziji (čuvena Banjalučka Bastilja) izbačeno je iz škole 80-tak učenika kad sam ja bio učenik te škole, svi sa 7-8 jedinica. Digla se halabuka silna, i politička na nivou SFRJ, ali učenici nisu vraćerni. Mi učenici u školi nismo smatrali da je urađena greška, jer to su bili učenici koji jednostavno nisu htjeli da uče.
      Sve generacije učenika su generalno bile zadovoljne našim profesorima Gimnazije, odavali im priznanje za znanje koje smo stekli u toj školi.
      Iz moje generacije 1965-66 ostalo je malo, ali se sa dubokim uvažavanjem sjećamo naših profesora.

      15
      1
  6. „Zadjite“u pojedinosti koje znate o prof.Lakicu,da vidimo hoce li se zastidjeti.Cinjenica je da svako hoce da zavrsi fakultet,jer im nakaradni sistem to dozvoljava.Prijemnih ispita skoro da nema,usmeni ispiti svedeni na minimum,studenti ne mogu povezati dvije proste recenice,oslanjaju se na skupljene bodove sa kolokvijima koje vecinom svercom poloze.Sve u svemu ,tragedija.Nadam se da ce nova Vlada vratiti znanje ,obrazovanje,moral i prave vrijednosti.Nema privrednog oporavka bez moralnog oporavka.

    30
    9
    1. Ovo nema logike, Dr Saša Vujošević je matematičar, Dr GOrdana Djurović Evropske integracije ili tako nešto , za Maju ne znam.
      Kako su imali obraza da ispituju Monetarnu.
      Znam da su i Saša i Gordana vrlo kvalitetni ljudi , ovo me zbunjuje i iznenadjuje da su pristali da budu u komisiji.
      Profesor Lakić , od studenata je proglašen za strogog pri ocjenjivanju, ali koliko sam upoznat ni jednu drugu karakteristiku na koju bi se „gospoda“ studenti žalili nema.
      Ova situacija degradira Ekonomski fakultet i Univerzitet

      23
      15

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *