Ratni zločin protiv čovečnosti; Kraljevo, oktobra 1941.
1 min read
Piše: Silvija Krejaković, istoričarka, muzejska savetnica
„Hteli bi, ali ne možemo početi kao što su stari letopisi počinjali — Ljeta Gospodnjeg toga i toga. Jer godina u kojoj se dogodilo ono što ćemo ispričati ni po čemu nije bila godina Božija, osim što je Bog kao i uvek svojim suncem obasjavao zle i dobre i davao dažd pravednim i nepravednim. Inače to je bila godina ljudska, a ne Božija. Jer je Bog popustio bio grešnim ljudima da tvore volju svoju, a ne volju Njegovu. Uzalud su milioni hrišćana jutrom i večerom čitali Oče naš… Sprovodila se samo volja ljudska, tvorila se samo dela ljudska, pravili se samo planovi ljudski, slavili se samo ljudi, satiralo se, ubijalo, rušilo, pljačkalo, mrzelo – sve radi sreće ljudske, mimo Boga i nasuprot volji Božijoj.“
Episkop Nikolaj, Sabrana dela, V, Zemlja nedođija, Srpska pravoslavna opština Linc, 2001.
Na mapi stradanja u Drugom svetskom ratu u Srbiji, u Kraljevu je izvršen jedan od najtežih ratnih zločina nad civilnim stanovništvom. Streljanjem talaca u masovnoj odmazdi, od 15. do 20. oktobra 1941, jedinice regularne vojske nemačkog Vermahta, izvršile su ratni zločin protiv čovečnosti.
U sadržaju naredbi komandujućih generala, među kojima i Franca Bemea, koje su cevi mitraljeza uperile u civilno stanovništvo Srbije kako bi se ugušio ustanak, odzvanja ton osvete za nemačke gubitke u Prvom svetskom ratu: „Vaš je zadatak da prokrstarite zemljom u kojoj se 1914. potocima lila nemačka krv Vi ste osvetnici tih mrtvih. Za celu Srbiju ima se stvoriti zastrašujući primer koji mora pogoditi celokupno stanovništvo.“ Usled ogromnih ljudskih gubitaka i u srpskom narodu tinjali su odrazi Velikog rata, iz koga je Kraljevo izašlo kao grad u crno zavijenih udovica, opustelih domova, grobova ratnika, krajputaša, ratne siročadi. Privredno uznapredovalo u međuratnom periodu, zahvaljujući Fabrici aviona, Železničkoj radionici i železničkom čvoru za transport vojske i naoružanja, Kraljevo je za nemačku vojsku bio važan regionalni centar. Kako je „Aprilski rat“, u slobodarskoj svesti srpskog naroda imao karakter nedovršenog rata, usledilo je formiranje odreda pokreta otpora nemačkoj okupaciji. Ustanak, stvaranje slobodne teritorije, predstavljaju zajedničke poduhvate partizanskih i odreda JVuO, koji će se, različiti u ideološkom i vojno-strategijskom smislu, iza opsade i neuspeha da u napadima na nemački garnizon od početka oktobra 1941, kordiniranim iz zajedničkog štaba u selu Drakčiči, Kraljevo oslobode, od 31. oktobra 1941. potpuno i trajno razdvojiti.
Od kraja septembra 1941. represivne mere u cilju gušenja ustanka, pretvaraju se u odmazdu nad celokupnim stanovništvom. Oružani napadi partizansko-četničkih jedinica na 717. diviziju Vermahta (regrutovana sa područja Bruck an der Lajta, Porndorf, Austrija), u kojima je poginulo 14, a ranjeno 10 nemačkih vojnika, neposredno su poslužili za doslovno sprovođenje naredbi prema kojima: „Treba imati u vidu da jedan čovečji život u dotičnim zemljama često ne vredi ništa i da se zastrašujuće dejstvo može postići samo neobičnom surovošću“. U lancu vojne odgovornosti Vermahta, iz štaba 717. divizije (65. korpus), naredbe za čitavo područje borbi u rejonu Kraljevo – Gornji Milanovac- Kragujevac, prosleđene su komandama pukova zaduženim za sprovođenje masovnih odmazdi: majoru Oto Dešu, 749. puk sa sedištem u Kraljevu; majoru Kenigu u garnizonu Kragujevca i Alfonsu Macioviču, komandantu mesta Kraljeva.
Uspostavljene proporcije u rasističkoj ideologiji o vrednosti 1 života nemačkog vojnika naspram 100 života civila u Srbiji, obznanjene su plakatiranom naredbom o uvođenju „Vanrednog stanja sa prekim sudom za grad Kraljevo od 15. oktobra“. Tog dana počelo je doslovno sprovođenje odmazde nad taocima zatvaranim od početka oktobra u lokomotivskoj hali „sabirnom logoru“ u krugu Železničke radionice, koje su savremenici po skladištima vojnog materijala Jugoslovenske vojske nazivali „lagerom“. Ispred mitraljeza, do 20. oktobra, poslednjeg dana streljanja, u grupama po stotinu, iz hale su na gubilište izvođeni taoci: radnici, službenici i šegrti iz kraljevačkih fabrika, železničari, zaposleni u Opštini, Sreskom načelstvu, službi Pošte i telegrafa, Okružnom i Crkvenom sudu, prosvetni radnici i školski nadzornici, učenici iz Ratarske škole i Gimnazije; članovi Žandarmerijske i Vatrogasne čete, uz ostale građane u raciji pokupljene iz kuća, sa ulica i iz gradske bolnice – pod sumnjom da su ranjeni na ustaničkim položajima… Posle izvršenog streljanja nemački oficiri su hicima ubijali žrtve koje su pokazivale i najmanji znak života.
Kraljevo, kao mesto života i zaposlenja stanovništva različitog porekla, uzrasta, delatnosti u međuratnom periodu, ili kao izbegličko utočište u ratu – postalo je neumitno ishodište za najmanje 2198 poimenično utvrđenih stradalnika. Mnoge porodice izgubile su više svojih članova u oktobarskom streljanju (Blažići, Dimitrijevići, Radomirovići, Markovići, Obradovići, Petrovići, Ljubica i Milica Ristić, Ružica i Jovanka Jončić…). Istovremeno su nemačke kaznene jedinice, na nizu manjih stratišta i na kućnom pragu, ubijale meštane okolnih sela.
Iza stradalnika – meštana Kraljeva, ili onih pridošlih, koji su, poreklom iz svih krajeva nekadašnje kraljevine Jugoslavije, uhlebljenje našli u Kraljevu između dva rata; onih izbeglih od goreg nasilja – ostala su sećanja potomaka i sugrađana, lični dokumenti, predmeti, spiskovi. Sa mesta najveće tragedije u istoriji kraljevačkog područja, preživelo je nekolicina talaca, čija su svedočenja zabeležena kao dragocena memoarska građa. Spiskovi streljanih različite provenijencije (uprave fabrika, ustanova, škola) nastali nepunu godinu iza lagerskog streljanja, u aprilu 1942. po naredbi Okružnog načelstva, gde su do 28. maja 1942. objedinjeni u „Spisak lica sa teritorije Žičkog sreza koji su poginuli u vreme komunističkih nereda“, kao poimenične „evidencije ljudskih gubitaka“, uz svedočenja preživelih i porodica streljanih, predstavljaju najvažnije izvore i polazište svih istoriografskih istraživanja. U njima mapirana imena stradalnika, svedoče o ličnim, porodičnim, demografskim gubicima. Od imenom i prezimenom utvrđenih 2.198 lagerskih žrtava, najveći broj bio je u najplodotvornijem životnom i radnom dobu, između 25 i 55 godina starosti, mahom radnika i službenika u prestižnoj Fabrici aviona oko 21%, zatim u železničkim službama i u Železničkoj radionici, čak 31 % i zaposlenih u ustanovama i školama. Razmere zločina protiv čovečnosti posredno se nalaze i u broju porodica koje su ostale bez hranitelja, broju ratne siročadi, razorenoj privredi. O krahu humanosti govore utvrđeni podaci iz istorijskih izvora – da je u lageru streljano najmanje 106 osoba mlađih od 19 godina, koje nisu dočekale vreme da postanu očevi i majke. Ovo potvrđuju i reči svedoka Ferida Azabagića, tumača u nemačkoj Komandi mesta – pred Komisijom za utvrđivanje zločina okupatora, 16. marta 1945: „Poznato mi je tačno da su sem radenika i drugih građana-muškaraca streljane i žene kao i deca, koja su kao šegrti bili zaposleni po fabrikama na izučavanju zanata, koji su mogli biti stari od 14, 15 i 16 godina.“
Među streljanima je bilo 29 žena. Sačuvani protokoli umrlih vođeni tokom rata po parohijama Srpske pravoslavne crkve i matice pokojnih Katoličke crkve u Kraljevu, svedoče o streljanju civila pretežno pravoslavne veroispovesti i 73 katolika, među kojima najviše Slovenaca.
Za racionalno poimanje prošlosti bili su neophodna imena iza brojeva. Potraga za „ljudskim likom i imenom žrtve“ vodila je ka knjigama „Pomenika“, gde je svaka strana posvećena po jednoj žrtvi, kao pisani spomenik, u stalnoj postavci Narodnog muzeja u Kraljevu.

Ne treba zaboraviti ni ostala srpska stratista. Obicno se pominju samo Kraljevo i Kragujevac. Prvo masovno streljanje su Nemci izvrsili u Dragincu i drugim selima u Jadarskom kraju u loznickoj opstini. Nemci su znali da je to slobodarski kraj gde su se vodile najkrvavije borbe sa Turcima (u stvari poturicama) u Prvom srpskom ustanku (Boj na Loznici, Boj na Cokesini, itd), Cerska i Bitka na Mackovom kamenu u Prvom svetskom ratu (gde su Austro-Hrvati izvrsili pokolj u Macvi), gde su cetnici podigli Treci srpski ustanak i oslobodili prvu teritoriju u Evropi. Nemci su na sutrasnji dan, 14. oktobra, streljali 2950 ljudi, zena i dece.
Da se samo podsetimo Boja na Loznici gde se 2000 srpskih ustanika skoro ceo dan nozevima borilo prsa u prsa sa 29000 Turaka dok je slepi guslar Filip Visnjic sedeo sa njima u rovu i guslanjem hrabrio ustanike. Samo jedna od slavnih stranica srpske istorije koja je pronela slavu srpskog oruzja i koje se ovaj bezmozgovni montonigerski sljam sada odrice.
Takodje ne treba zaboraviti ni zrtve novosadske racije gde je stradalo mnogo vise Srba nego sto to zvanicna istorija tvrdi kao i desetine hiljada pobijenih u Jajincima kod Beograda i na jugu Srbije od strane Bugara. Nadam se da ce neko ovde napisati clanke i o tim stradanjima Srba.
Kada su antifašisti u Lidicama ubili protektora Češke i Moravske Rajnharda Hajdriha , za odmazdu je strejlano oko 1300 stanovnika Lidica i okolnih sela .Ovaj zločin je ušao u sve enciklopedije sveta , snimeljni su igrani filmovi …a, mi , ѕamo u Kraljevu streljano 2198 civila i….?! Čudimo se kada nam se istorija ponavlja u sve surovijim varijantama !
“Znao sam dobro nemački. Sa mnom u fabrici aviona pre rata radili su dva inženjera folksdojčeri rodom iz Banata. Negde pred rat su se jednostavno izgubili. Onda se jedan pojavio s početka okupacije, i bio je postavljen za glavnog rukovodioca fabrike. Modeli naših ratnih aviona se nisu uklapali u nemačko vazduhoplovstvo iako su u manevarskom smislu bili superiorniji od njihovih. Obustavili su proizvodnju aviona i prešli na delove isključivo. Ja sam tada bio inženjer projektant.
Jednog dana kao iz nebuha započe borba oko Kraljeva. Nemci se u neredu povukoše i tada sam prvi put bio u stanju da u stvarnosti vidim pripadnike Jugoslavenske Kraljevske Vojske u Otadžbini. Mnogi Krljevčani su bili oduševljeni, međutim moj otac prekaljuni ratnik sa Soluna me upozori.
Vodi računa šta radiš. Ovo je jedna naivna avantura. Sačekaj dok se Švabe regrupišu pa ćeš videti koliko će dugo ovo oslobođenje biti. To me ne brine, bojim se odmazde.
Nosio sam se mišlju da se i ja priključim četnicima, pa ako Nemci ponovo navale da sa njima se i ja povučem.
I nije prošlo dugo, dan ili dva Nemci su sa lakoćom potisli četnike. Ja ostadoh u Kraljevu. Na kaldrmi se bez para ne može živeti morao sam nazad u fabriku. Nije prošlo dugo Nemci zađoše po gradu da kupe muške glave. Prvo su pokupili izbeglice sa Kosmeta. Pa kada njih nije bilo dovoljno počeše da sakupljaju domaće stanovništvo.
Jedno jutro pokupiše nas skoro polovinu radinka iz fabrike. Izvedoše nas na jednu poljanu podeliše nam krampove i lopte i narediše da kopamo jednu prilično duboku jamu. Onda nas izdvojiše u stranu dovedoše prvu grupu. Porđaše ih iznad one jame i onda ih pokosiše pltunskom vatrom. Onda nama narediše da ona mrtva tela složimo i da ih zatrpamo. Nasta komešanje. Neki su pokušali da odbiju naređenje kao i ja sam. Ubediše nas oni razumniji, da ako se ne pokorimo, uzalud ćemo izgubiti glave. Kada smo završili taj deo posla onda jedn pijani Nemac poče da viče i vređa psujući nam majku svinjsku dodajući. Treba vas više zatrpati i to žive. Srbi su mi u prošlom ratu ubili tri sina. Ne želim da vidim ni jednog Srbina živog.
Doveli su drugu grupu i sa njima dopunili jamu. Kako se bližila noć oterali su nas u fabriku i zatvorili pod stražom.
Ponovo su nas isterali sutradan. Isto naređenje, no mi nećemo ni da čujemo. Neko povika nemojte da ste ludi ova će raka biti naša grobnica. Preveo sam to na nemački. Jedan kapetan se onda izdra na nas pa onako malo zastade. A onda dodaje, nećmo, kada vas juče nismo pobili danas sigurno nećemo. Prevedoh to na srpski, i onda nadta pristank. Dovedoše novu grupu i opet isto i opet nas nateraše da siđemo dole i da tela mrtvih složimo. Najednom jedan koji je bio predsednik povika meni. Ovo je moj Miloš, daj da ga malo lepše položimo, da mi ima bolji san.”
Kada se god setim ovog svedočanstva meni suze pođu na oči.
Zašto se Angela Merkel nije poklonila senima srpskih đaka, koji su njeni sunarodnici iz učionica odveli na streljanje?
Evo dokaza kako izgleda istina u zločinima protiv čovječnosti, kada su predmet čovječnosti Srbi. Znaju se istiniti detalji o svakom ubijenom Srbinu (ime i prezime, broj lične karte, godina rodjenja i krštenja, u koliko sati pokošen mitraljezom,…), pa i o ponekom katoliku ili Ciganinu, koje zločinci ne stigoše prepoznati i odvojiti od Srba, u strašnoj i ludačkoj želji da što više Srba u što kraćem vremenu pobiju…
Srebreničkog “genocida” svugdje ima, po skupštinama, novinama i televizijama vascijelog svijeta, gdje osim laži da je u njemu pobijeno preko 8.000 hiljada Muslimana nema ni jednog drugog istinitog detalja. Ne zna se da li je sa spiska ubijen ili je poginuo u proboju, ne zna se da li je bio vojnik ili civil, da li je bio naoružan ili nije, da li je stradao u Srebrenici ili umro u Sarajevu, da li mu je ime izmišljeno ili nije,…
Zna se da je stradalo ili poginulo oko tri hiljade Srba i oko isto toliko Muslimana u Srebrenici od 1991. do 1995. godine, u gradjanskom ratu, u kojem je zloćina i zločinaca bilo na obije strane, prouzrokovani ponajprije iz osvete, čije pamćenje doseže još do 1941/42. godine (i ranije), kada muslimansko-ustaške snage ubiše na pravdi Boga 6.000 srpskih civila, žena i djece na Brodu na Drini. Četnici Pavla Djurišića osvetiše dio tih nevinih žrtava sa Drine, a onda zlikovci Nasera Orića dočekaše 1992. da još jednom svete neosvećene, pa Srbi im ne ostadoše dužni 1995., da osvete svoje rodjake dok još nisu se ohladili u svojim grobovima…
Ovakva istina iz Kraljeva teško ili nikako ulazi u skupštinske rezolucije, a za negiranje iste još nikada i nigdje nije smijenjen ni jedan ministar. Zbog istinskih srpskih stradanja i genocida nad njima u 19. i 20. vijeku još ni jedan visoki i najviši svjetski predstavnik ili namjesnik nikada nije propisao, nametnuo i donio ZAKON kojim se negiranje srpskih žrtava ZABRANJUJE!
Valjda što misle da srpskih stradanja nije bilo dovoljno i da će zbog toga biti ih još? Uskoro?
Majku im fašističku j.
SLAVA IM I HVALA.