Раковић: Традиционална привредна грана у Црној Гори – пљачка
1 min read
др Александар Раковић
Један од елемената стварања новог црногорског идентитета свакако јесте шверц цигарета. То је традиционална привредна грана у Црној Гори – пљачка. У Шумадији је нпр. могло да се живи од земље док у Катунској нахији на примјер, једино што су могли радити јесте пљачка. Тако су пљачкали Херцеговце и Турке.
Ово је казао историчар Александар Раковић гостујући на Хепи телевизији и додао да су то просте историјске чињенице. То није у нескладу са традицијом динарског простора.
„Доста је тога документовано у односима око разбијања Југославије а које су текле сивим и црним зонама. А нпр. могли сте видјети транскрпит са састанка 1993. када је Мило Ђукановић говорио да је за уједињење Црне Горе са Србијом, Републиком Српском и Републиком Српском Крајином. То су подгоричке Вијести прије неки дан објавиле, а сад кажу да сам ја екстремиста јер се и даље залажем за уједињење српског народа у једну државу“, казао је Раковић.
Ђукановић се, тврди Раковић, неће повући али није сигуран да ће учествовати на предсједничким изборима.
„Када је већ о њима ријеч, они се не могу прогласити без изгласавања судија Уставног суда. Ипак, оно што се мора нагласити је да у поноћ 19. маја њему истиче предсједнички мандат као и имунитет. Данијела Ђуровић тада као предсједница Скупштине преузима функцију предсједнице Црне Горе“, јасан је Раковић.
Пошто је Ђукановић блокирао читав систем у Црној Гори, историчар је мишљења да ће због тога и сносити одговорност. Говорећи о формирању Лекићеве Владе, Раковић тврди да је Абазовић још у децембру рекао да Лекић неће бити премијер.
„Очекивао сам да ће се то догодити. Абазовић са премијерске позиције улази у изборни процес. Надао сам се да може неко чудо да се догоди, али нисмо без искуства. Знали смо за ово. Видимо да се ДФ-у дозвољавају све могуће функције на локалном нивоу али да када дође до формирања власти на нивоу Црне Горе, ту настаје неки проблем јер Запад неће тиме умирити српско национално питање. Они су га умирили јер су ДПС пустили низ воду. ДФ је на нивоу локалних органа добио све што је могао да добије, добили су и по дубини, али нико не може бити министар“, казао је Раковић.
Ескобар је, додаје Раковић, у Београду био познат по најекстремнијим антиђукановићевским ставовима, тврди Раковић додајући да је то и њима горе било чудно на шта је водитељ емисије Миломир Марић казао да је Габријел Ескобар става да Мило Ђукановић не може живјети не у Црној Гори него не може живјети ни у Европи већ да мора да се сели у Абу Даби.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ko je pročitao PORUKE od Čeda Vukovića, naučiće da je krađa bilo ugledno zanimanje, način funkcionisanja u CG za vrijeme Sv. Petra Cetinjskog. Kralo je pleme od plemena, bratstvenik bratstveniku, kum kumu, čak brat bratu. Ko nije krao smatran je za slabića i nesoja.
Katunjani su često upadali u bogata turska sela u Zeti. Prilikom tih opasnih lupeških akcija, dešavala su se i ubistva nedužnih ljudi, turskih seljaka.
Za odmazdu skadarski paša je pokrećao ogromnu vojsku da pohara Katunjane. U tome je, nažalost, i uspijevao.
Tek je Knjaz Danilo za vrijeme svoje kratke vladavine bio drakonskim mjerama gotovo iskorijenio krađu kao ž
ivotni sztil i zanimanje.
Petrovici su Katunjani. Fino li casti dva sveca.
Није само пљачка државе,иза кулиса се одвијала пљачка народа преко судства и тужилаштва.Она је похара народа,мало би била 3спужа.У току је операција вађења пацова који су се заглавили у пацовским каналима.
Pljačkali su Katunjani i Bjelopavliće . Ali su im oni pružali orpor, pa je Petar I morao da donese 1821 . “ Setenciju “ kojom ih miri , i u kojoj kaže da ih je više stradalo nego u borbama sa Turcima!
Pa sto se nijesu odvojili i propojili opet Osmanskom carstvu. Nije im smetalo 300 godina, ne bi ni tih 50 kolko bi trebalo opet Katunjani da ih oslobode.
Nijesu ih Katunjani oslobodili! Petrovićka istorija je veličala Katunjane, a umanjivala borbu Bjelopavlića za oslobođenje; pogotovo posle otpora Bjelopavlića samovolji knjaza Danila i skandaloznog postupka Zeka Malog i njegovih perjanjka pod Ostrogom i pohare Bjelopavlića.
A vjerovatno ne znate da su Bjelopavlići sami u boju na Ćuriocu pobijedili Turke i da je bitka na Martinićima bila osveta za turski poraz, a I razgovori bjelopavlićkih prvaka ( posle pobbjede na Ćutiocu) o prisajedinju Staroj Crnoj Gori. U boju na Martinićima glavninu snaga su činili Bjelopavlići! Petar I je došao samo sa 200 – 300 vojnika, bilo nekolike stotine Pješivaca…….