ИН4С

ИН4С портал

Ракочевић: Ми већ 20 година живимо те олује

1 min read
Двадесет година ми живимо у таквом друштву у ком сваки дан осећамо како губимо своја права и слободе

Живојин Ракочевић

Предсједник Удружења новинара Србије и директор дома културе у Грачаници Живојин Ракочевић изјавио је у емисији Н1 Студио лајв, говорећи о положају Срба са КиМ и изјави предсједника Вучића о „новим Олујама“, да они „већ 20 година живе те ‘олује’“. „Ми смо се гетоизирали, сатерани смо у гето, те страшне реченице вас погађају и обнављају оно што двадесет година на различите начине живите“, каже. Неки пут, додаје, „није потребно да се подсећамо тих страшних термина, као што је Олуја“.

Говорећи о прекјучерашњим изјавама предсједника Вучића да се „спрема нова Олуја“, Ракочевић каже да они „20 година живе те ‘олује’“.

„Двадесет година ми живимо у таквом друштву у ком сваки дан осећамо како губимо своја права и слободе, то је основни осећај већине Срба и то се дефинише на различите начине. Не можете са толиким стресом и пресијом, одузимањем права, живети нормално. Ми смо се гетоизирали, сатерани смо у гето, те страшне реченице вас погађају и обнављају оно што двадесет година на различите начине живите“, каже он.

Неки пут, додаје он, „није потребно да се подсећамо тих страшних термина, као што је Олуја“.

„Када је КиМ у питању, не може се говорити на такав начин, не може у Олуји нестати Грачаница, Високи Дечани, Пећка патријаршија, надам се да су то сви схватили и косовски Албанци, и међународна заједница и Београд. После погрома 17. марта, показало се да то није могуће и да се мора живети“, каже он.

Истиче да је сада кључно питање „како политика види живот“.

„Политика у највећој могућој мери не види живот, јер да види, Лајчак се не би састајао са политичарима, већ са људима из гета, са Албанцима који могу да покрену дијалог у правцу нормализације, са људима који имају план… Постоји пројекат Косова* који међународна заједница жели пошто пото да доврши“, каже он.

Ракочевић каже да је прво било „независност или ништа“, а да смо сада у позицији „или признање или ништа“.

„На Србију се врши притисак и на све нас да се Косово* призна. До проглашења независности овде је било да ће тада бити људских права, биће слобода, убеђивали су нас да ће наши документи сви вредети, да је сасвим природно да ми признајемо Београд као свој главни град… Ништа од тога се није десило. Имали смо резолуцију УН коју смо предавали, Београд је предавао своја права систематски. Уступци на терену нама нису помогли“, наводи он.

Како је рекао, не могу да решавају основна људска права.

„Ви у овом тренутку имате човека у Пећи који је ухапшен пре три дана зато што је оптужен, одузета му је земља и кућа, због тога што је војска црногорског краља Николе 1912. године наводно на његовом имању починила злочин. И скупштина општине Пећ му је одузела земљу и кућу, готово 10 година се суди по косовским судовима, добио је на Врховном суду Косова и оптужен је у међувремену да је починио ратни злочин над Албанцима и ено га у затвору. То је симбол нашег положаја, симбол наше немоћи. Како да заштитимо Милорада Ђоковића који је данас у затвору и како је тај једини повратник у Витомирицу, који је био функционалан и могао да живи, доспео у затвор. Шта урадити са њим, како га заштитити и да ли Европа може да га примети и међународна заједница да га заштити. Београд нема механизме сада. Тај човек је познат свуда у том крају, сви знају ко је он, али се појавио неко ко каже ‘видео сам те да си убио’ и тог тренутка је отишао у затвор. Случај Милорад Ђоковић је као случај дечанске земље, када не можете да спроведете одлуке, ви укључите другу етничку инстанцу која уништи и обесмисли ваш живот“, рекао је Ракочевић.

Дошли смо, тврди Ракочевић, „до тога да од ЗСО нема апсолутно ништа, да немамо више шта да дамо“.

„Врло је проблематично како објаснити нашу ситуацију на КиМ, двадесет година се дешавају недемократски процеси. Једина адреса је трпљење и јавност која може да подиже општу свест о неправди“, каже Ракочевић, преноси Н1.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

О праву на живот зачетог а нерођеног човјека (III)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Ракочевић: Ми већ 20 година живимо те олује

  1. Srbija sistematski vrsi ustupke…
    Kad stalno uzmices i dajes sve sto traze belosvetski hostapleri normalno je da ocekuju da i formalno priznas laznu drzavu.
    Srbija je protektorat od cuvenog 5.oktobra.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *