Радиновић: Жалосно је што актуелна власт нема никаквог осјећаја за проблеме родитеља дјеце са сметњама у развоју

Марија Радиновић
Пише: Марија Радиновић
Врло брзо се показало да Влада Црне Горе ништа не може урадити потпуно чисто, са искреном намјером и без калкулација. Наводно бринући о пензионерима, власт је одлучила да им повећа минималну пензију, док је, са са друге стране, родитељима дјеце са сметњама у развоју укинула право да са навршених двадесет година радног стажа могу отићи у пензију.
Није потребно говорити са каквим се недаћама свакодневно боре родитељи дјеце са сметњама у развоју и са колико достојанства носе оно што им је судбина додијелила. Црна Гора се ни до сада није прославила бригом према онима који су у стању потребе, а дјеца са сметњама у развоју и њихови родитељи су већу подршку имали од невладиног сектора него од саме државе.
Изговор власти да се оваквим поступком постижу уштеде у буџету Црне Горе не пије воду јер се оне не смију правити на штету оних којима је помоћ најпотребнија. Уосталом, Црна Гора је дефинисана као држава социјалне правде, па је јасно да је власт још једном одступила од уставног начела које је сама усвојила.
Жалосно је што актуелна власт нема никаквог осјећаја за проблеме родитеља дјеце са сметњама у развоју, посебно када се зна да, како старе, они све теже могу бринути о њима и пружити им одговарајућу пажњу и његу. Зато овакав бесмислен и суров потез Владе Црне Горе долази као нож у леђа овој најрањивој категорији становништва.
Социјалистичка народна партија Црне Горе подсјећа да је, према званичним подацима Фонда ПИО, у нашој земљи 421 родитељ остварио право на пензију по овом основу. С обзиром да је у Црној Гори укупно 115.000 пензионера, лако је уочити да родитељи дјеце са сметњама у развоју не чине ни 0,4 одсто пензионерске популације. Дакле, уштеде које би се на овај начин постигле су минималне, а родитељима дјеце са сметњама у развоју би могућност да раније оду у пензију била од великог значаја.
Због свега реченог, СНП ЦГ захтијева од надлежних органа да поново размотре ово питање или да га, уколико није могуће Законом о пензијском и инвалидском осигурању, регулишу неким другим прописом. Рјешење како је тренутно предложено није праведно и прави велику штету родитељима дјеце са сметњама у развоју и што прије се мора уклонити или измијенити. Држава мора показати да заиста брине о грађанима којима је помоћ најпотребнија и да ће увијек стајати уз њих, без икакве резерве и са пуним поштовањем према њиховим проблемима.