Радић: У играма великих сила, за Црну Гору најпаметније да се држи по страни
1 min read
Војни аналитичар Александар Радић казао је за Дневне новине, поводом изјаве првог човјека Стејт департмента Џона Керија да се “Црна Гора нашла на линији ватре у сукобу Вашингтона и Москве“, да мале државе, попут балканских, немају шта да траже у играма великих сила.
Штавише, поручио је да је најпаметнија ствар за Црну Гору у овом случају да пронађе заклон и да се држи по страни колико је год то могуће. Но, навео је, једно је то рећи, а друго то и урадити. Кери је такође напоменуо да се у тој “линији ватре“ налазе још и Србија, Косово и Македонија.
“Међутим, то треба да буде посао политичара вјештина једне мале земље да не уђе у неки врући конфликт. Када немате ресурсе и када немате препознатљив интерес у свему томе онда морате да будете флексибилни и да пратите шта се дешава свакодневно и да имате знатно већи капацитет у брзини одлучивања и да схватате шта се дешава раније него чак и велике силе, јер оне себи могу да дозволе инерцију. Јер видјели смо шта се десило 90-их година на Балкану, када дође до поремећаја онда плач, сузе и бол, а код великих сила то баш и није тако“, рекао је Радић.
Но, с друге стране, војни аналитичар портала Обрис.орг Игор Табак сматра да конфликт између Русије и Запада није питање које оптерећује само Црну Гору већ, како је казао, и читав регион Западног Балкана. Табак је казао да за Црну Гору није олакшавајућа ствар што се залаже за улазак у НАТО и ЕУ јер, поручио је, изражавање жеље само по себи не значи пуно.
“Није тајна да су односи цијеле Западне Европе, па тако и ове двије организације НАТО и ЕУ према Руској Федерацији у посљедње вријеме јако затегнути, што због Украјине, што због још неких ствари. Такви односи се односе на сваку појединачну суверену земљу у регији и шире и такве односе и ЕУ и НАТО гледају из дана у дан. Дакле, то није нешто што се може једним политичким ставом ријешити данас за свагда или за коју годину до даљњег него је то нешто што се гледа из дана у дан“, рекао је Табак. Он је подсјетио да је и Хрватска, која је чланица и НАТО-а и ЕУ, посљедњих дана била изложена жестоким критикама, нарочито Вашингтона, због тога што је делегација хрватских привредника предвођена министром господарства Иваном Врдољаком боравила у Москви како би пронашла моделе пословања са Русијом у складу са санкцијама ЕУ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Uh, tako mi ovog „vojnog analitičara“ koji je „olizao šerpe“ svih režima od Miloševića do Vučića, priča po potrebi malo ekavski, malo ijekavski, nekad je, kad je to bilo unosno, pričao „nacionalnu“ priču, sada zagovara bezalternativni put u EU i NATO!
ide Hrvatska u Rusiju,ide Madjarska ,Austrija,pa zasto nebi Crna Gora,Srbija,i tako redom,pa nemoze Amerika sve eliminisat pa i da hoce,jer Broz je bio jedan pa se za njega tada naslo novca ,a Amerika je tada i bila u usponu,a sta sad drzavni deficit 17ooo miljardi duga,podijeli to sa brojem stanovnika pa ces vidjet po glavi dug.
Jugoslavija je imala prilikom raspada 25 ili 18 milijardi $ ,toliko je tada bio duzan Zapadni Berlin,dakle demagogije analiticara,sto treba da pocrkvamo od gladi cekajuci ponov Trumnova jaja.
Ovo je tiho umiranje,kazu da je najbezbolnije od hladnoce u snijegu,medjutim ovo nece nimalo biti dobro moj kako te ono zovu Radose.