Русија ће повећавати транспорт преко Сjеверног морског пута, изјавио је предсjедник Русије Владимир Путин на међународном форуму „Арктик — територија дијалога“ који се одржава у Санкт Петербургу.
Владимир Путин
Русија ће повећавати транспорт преко Сjеверног морског пута, изјавио је предсjедник Русије Владимир Путин на међународном форуму „Арктик — територија дијалога“ који се одржава у Санкт Петербургу.
Путин је истакао да ће значај арктичког фактора у економији расти, као и да ће Русија ускоро усвојити стратегију развоја Арктика до 2035. године.
„Већ ове године намјеравамо да припремимо и усвојимо нову стратегију развоја руског Арктика до 2035. године. Она треба да уједини активности наших националних пројеката и владиних програма, инвестиционе планове инфраструктурних компанија, програме за развој арктичких региона и градова“, објаснио је руски предсједник.
„Тренутно на Арктик иде више од 10 одсто свих инвестиција у Русији. Очекујемо да ће значај арктичког фактора у економији земље само расти“, рекао је Путин.
Он је додао да је Русија захвална земљама Арктичког савјета за њихову спремност за партнерство и разумевање заједничке одговорности за будућност Арктика, за његов стабилан и одржив развој.
Предсједник је подсјетио да ће 2021. године Русија преузети председавање Арктичким савјетом и у том смислу позвао све земље-чланице ове организације, као и друге државе, да сарађују на Арктику.
„Приоритети нашег предсједавања такође су битне теме за развој Арктика, промоцију еколошких технологија у свим областима: индустрији, транспорту, енергији. Управо на основу савремених еколошких стандарда реализоваћемо наше пројекте на Арктику, укључујући и оне од глобалног значаја“, објаснио је Путин.
Он је додао да Русија већ неколико година чисти Арктик.
Арктик
.
„Арктик за нас представља огроман изазов и само заједно можемо ефикасно да одговоримо на њих. Један од тих изазова је обезбјеђивање равнотеже између економског развоја и очувања арктичке природе, очувања његових јединствених крхких биосистема и, наравно, уклањање штете нагомилане током, понекад, екстензивне потрошачке економске активности протеклих деценија. Већ неколико година спроводимо такозвано генерално чишћење арктичке територије. Почевши од 2012. године извезено је и одложено више од 80 хиљада тона отпада“, указао је Путин.
Руски предсједник је истакао да се дијалог о Арктику међу странама региона није прекидао и да ова тема омогућава да се схвати потреба за сарадњом у овој области.
„Што се тиче политичких односа, ово је свакако позитиван процес, иако нисмо прекидали наше контакте о арктичкој теми. Управо сам одржао састанак са предсједником Финске и подсјетили смо се да ове састанке одржавамо редовно“, рекао је Путин.
Предсједник Русије је навео да Финска тренутно предсједава Арктичким савјетом и да је много учинила како би се „испоручило, размотрило и пронашло решење кључних питања очувања арктичке природе“.
<
Путин је такође позвао стране партнере да учествују у стварању лука-чворишта у Мурманску и Петропавловску Камчатском.
„Прошле године обим превоза дуж Сјеверног морског пута достигао је 20 милиона тона. Да би овај глобални транспортни коридор радио пуним капацитетом, развијаћемо комуникациону и обалску инфраструктуру, укључујући лучке објекте, средства навигације, метеоролошког надзора и безбједности комерцијалне пловидбе. Позивамо наше стране партнере да заједно радимо на стварању лучних чворишта на крајњим тачкама трасе. Овдје мислим на Мурманско транспортно чвориште и лучку инфраструктуру у Петропавловску Камчатском. Осим тога, намјеравамо да модернизујемо пристаништа арктичке обале, укључујући и могућност организовања транспорта ’ријека-море‘“, закључио је Путин.
Он је додао и да ће Русија модернизовати арктичка пристаништа и обнављати флоту ледоломаца.
Међународни арктички форум „Арктик — територија дијалога“, који се одржава у Санкт Петербургу 9. и 10. априла, једна је од кључних платформи за расправљање о проблемима и перспективама Арктичког региона на глобалном нивоу. Главна тема форума је „Арктик. Океан могућности“. У основи пословног програма биће представљене три стазе: „Обалске територије“, „Отворени океан“ и „Одрживи развој“, како преноси Спутњик.