Путин и Си Ђинпинг пустили у рад један од најдужих гасовода на свијету – „Снага Сибира“
1 min read
Владимир Путин
Предсједници Русије и Кине, Владимир Путин и Си Ђинпинг, званично су путем телемоста пустили у рад један од најдужих гасовода на свијету — „Снага Сибира“.
Тим гасоводом ће се гас из Русије испоручивати у Кину.
Отварање гасовода „Снага Сибира“ подиже руско-кинеску енергетску сарадњу на нови ниво, изјавио је предсједник Русије Владимир Путин, пренио је Спутњик.
„Ове године је 70-годишњица успостављања дипломатских односа (између Русије и Кине). И ове године почињемо испоруке руског гаса у Кину. Овај корак подиже руско-кинеску стратешку сарадњу у области енергетике на квалитативно нови ниво, приближава нас решењу задатка који смо поставили заједно са кинеским председником Си Ђинпингом да се до 2024. године постигне билатерална трговина до 200 милијарди долара“, рекао је руски лидер на церемонији отварања.
„Снага Сибира“ је пројекат руског Гаспрома и Кинеске националне нафтне компаније, а гасоводна мрежа дуга 4.000 километара годишње ће моћи да превезе до 61 милијарду кубних метара природног гаса, укључујући и 38 милијарди за извоз у Кину.
Гасовод је промовисан као важна компонента у растућем стратешком партнерству између Русије и Кине.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


A đe su vučić i dačić ? To su vučićevi gari