Puškov: Kosovo nije priznato, a vjerovatno neće ni biti
1 min read
Predsjednik Komiteta za međunarodne poslove ruske Dume Aleksej Puškov, je tokom posjete Beogradu kazao da Rusija i njeni saveznici se protive prijemu Kosova u UNESCO, a rezultat glasanja na Generalnoj konferenciji te organizacije teško je predvidjeti, napominjajući da je razlika u glasovima veoma mala.
„Kosovo nije međunarodno priznato i možda neće ni biti. Znam da se uprkos tome ovo pitanje nalazi u agendi predstojećeg zasijedanja Generalne konferencije UNESCO-a, a rezultat je teško predvidjeti, jer je, za sada, razlika tri-četiri glasa“ – kazao je Puškov novinarima uoči predstavljanja svoje knjige „Postskriptum – može li Putin pomoći Rusiji“ u izdanju na srpskom jeziku.
Kako je Puškov istakao Rusija će insistirati na stavu da „Kosovo“ ne smije da bude član međunarodnih organizacija i ne vjeruje da će „Kosovo“ da postane članica Savjeta Evrope i UNESCO-a, iako su brojne zapadne zemlje i njihovi saveznici priznali nezavisnost srpske pokrajine.
Inače, podsjećanja radi, na Izvršnom savjetu UNESCO-a za albansku inicijativu glasalo je 27 zemalja, među kojima su i Crna Gora i Makedonija. Protiv je bilo 14, isto koliko i uzdržanih.
“ZA“ su glasali: Avganistan, Albanija, Austrija, Belize, Velika Britanija, Gabon, Gambija, Gvineja, Dominikanska Republika, El Salvador, Estonija, Italija, Kuvajt, Makedonija, Nemačka, Pakistan, Sent Kits i Nevis, SAD, Tajland, Togo, Ujedinjeni Arapski Emirati, Francuska, Holandija, Crna Gora, Češka, Čad i Švedska.
Sa druge strane „PROTIV“ su bili: Argentina, Angola, Brazil, Ekvador, Etiopija, Indija, Kina, Kuba, Maroko, Meksiko, Namibija, Nigerija, Rusija i Španija, dok je uzdržano bilo 14 zemalja: Alžir, Bangladeš, Egipat, Indonezija, Japan, Južna Koreja, Mauricijus, Malavi, Mozambik, Mali, Nepal, Papua Nova Gvineja, Trinidad i Tobago i Uganda a tokom glasanja van sale su bili Tunis, Turkmenistan i Ukrajina.
Inače, važno je napomenuti i podsjetiti da je Izvršni savjet UNESCO-a iza zatvorenih vrata donio odluku da Generalnoj konferenciji predloži prijem „Kosova“ u tu organizaciju.