ИН4С

ИН4С портал

Пукотина изазвала страх код грађана: Солитери клизе према плажи!

1 min read
"Дошли су нови бизнисмени, инвеститори које интересује само профит и никли су солитери који сада доносе бригу, јер је врло могуће да су подигнути на клизишту", казао је Ратковић.

Фото: Вијести

Становници Медитеранске улице у Будви, која води од јадранске магистрале до старог будванског града, већ два дана су у великом страху јер се на коловозу појавио расцјеп у дужини од преко 30 метара који се стално продубљује и шири, због чега је комунална полиција забранила саобраћај, преносе „Новости“.

„Новости“ подсјећају да се ради о озбиљном проблему о којем је већ упозорио и предсједник Општине Будва Драган Краповић, који се обратио на више релевантних адреса у Подгорици тражећи да се прво испита о чему се ради а потом да се предузму мјере заштите.

„Не желимо да плашимо грађане, али је очигледно да је ситуација озбиљна. Надамо се да ће стручњаци Грађевинског факултета што прије установити о чему је ријеч и предложити мјере које би требало предузети“, казао је Краповић и додао:

„Брине то што се расцјеп шири и преноси се на околне тротоаре“.

Солитери претешки, терен пјесковит и трусан

Колико је ситуација озбиљна говори и податак да родитељи нису послали дјецу у вртић, који се налази уз саму улицу.

„Постоји сумња да су за расцјеп улице ‘криви’ солитери који су изграђени с доње стране улице према мору, и они који су у изградњи. Ради се о превисоким и претешким објектима који су поређани један уз други на трусном терену“, казао је Краповић и истакао:

„Ако буде требало, спремни смо и за предузмемо ригорозне забране даље градње на овом подручју. Очигледно је да је ранија власт олако издавала грађевинске дозволе, не поштујући мишљење струке“.

Струка још 1979. казала да не треба градити објекте веће од два спрата

Професор др Раде Ратковић, који је у туризму више деценија, каже да су након разорног земљотреса 1979. године домаћи и страни стручњаци направили сеизмичку слику цијелог подручја. За Словенску плажу и простор уз њу, где се налазе поменути солитери који сада доносе страх и бригу, рекли су да је у питању пјесковито подручје, на којем не треба градити, посебно не објекте веће од два спрата, уз поштовање сеизмичких стандарда.

„На то се заборавило, дошли су нови бизнисмени, инвеститори које интересује само профит и никли су солитери који сада доносе бригу, јер је врло могуће да су подигнути на клизишту“, казао је Ратковић.

Будвани који овдjе дуго живе кажу да се локалитет на којему су саграђени или се тек граде солитери раније звао Веља (велика) вода и да тај назив упућује на то да је тај терен превише мекан и порозан да би понео мамутске грађевине које треба да појединцима донесу добре зараде, наводе „Новости“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “Пукотина изазвала страх код грађана: Солитери клизе према плажи!

  1. Budva je jedna selendra obicna sa ljudima isto takvim.
    Vi ne znate ali to je ovako i prijedvidjeno, zgrade imaju u guzicu ugradjene turbo charge motore i oni ih vode do na pjenu od mora da se malo bucnu vlasnici stanova, a onda nazat sve na mjesto i lokaciju. Ovo je svje ukljuceno u cijenu od 3000 po m2.
    Dje to ima dzaba stvarno a sve vlasnistvo nekakvoga SALE-ta, nije Milovo kako vele…

  2. VRLO TACNA ANALIZA G.SRDJANA!CEO TAJ TEREN GDJE SU IZGRADJENI TI BLOKOVI JE BARUSTINA.U TAKVOM TERENU RADE SE PILOTI NA KOJIMA POCIVA STATIKA BLOKA.

  3. Овдје је дошло до полегнућа терена услед воде,да ли морске или подземне слатке то треба да утврде стручњаци.Ово место је увјек било бара,некада.

    1. Tachno. I u chlanku kazu da je doshlo do cepanja i spustanja asfalta. To nije znak klizenja u sred ravnice sa dugom plitkom vodom po strani. To je upravo rezultat diferencijalnog sleganja/propadanja asfalta postavljenog na neadekvatnoj podlozi, koja lezi na dubokom kompresibilnom pesku.

      Razbiti ceo osteceni kolovoz i konstruisati novi prema planu putarskih inzenjera iz BG ili ZG.

      Ovde mozete da vidite na koliko niske grane je pala nauka u CG. Chista beda. Kao da si u prashumi… Chuli ste Dr-a. Zamisli shta kazu ostali. Mislim da je BG U. negde broj 300 u svetu. To je jako visoko za malu SR. PG U. je negde #4000. To je rang Najrobija U, Lusaka U, Kabul U. Bejrut U ….

  4. Nije za ochekivati da je ispod peska, gde su izgradjeni soliteri strma stena.

    U svojoj mladosti proveo sam skoro svako leto u Budvi. To nije Kotor. More na Slovenskoj plazi je plitko. Taj plicak je jako dug prema „Havajima“ (Sv Nikola, kako li se ono ostrvo zove?… Vise puta smo plivali do ostrva).

    Dakle ni ona mashtovita mogucnost da su stene ispod solitera strme je nerealna, jer se radi o ravnici i nadalje plitkom moru.

  5. {„На то се заборавило, дошли су нови бизнисмени, инвеститори које интересује само профит и никли су солитери који сада доносе бригу, јер је врло могуће да су подигнути на клизишту“, казао је Ратковић.}

    {Професор др Раде Ратковић, који је у туризму више деценија, каже да су након разорног земљотреса 1979. године домаћи и страни стручњаци направили сеизмичку слику цијелог подручја. За Словенску плажу и простор уз њу, где се налазе поменути солитери који сада доносе страх и бригу, рекли су да је у питању пјесковито подручје, на којем не треба градити, посебно не објекте веће од два спрата, уз поштовање сеизмичких стандарда.}

    .
    .
    Kakve gluposti. Josh chovek ima titulu PhD.

    Opshte je znanje da „klizishta“ ne postoje u ravnici. Pogledajte foto: Soliteri su na RAVNOM, pored je asfaltiran put, sagradjen na istoj ravnici. Na drugoj strani puta opet ravnica, pa plaza. Kako moze asfaltirani put da „klizi“ po ravnici.

    Svaka rechenica, koju je ovaj, nekakav Dr izgovorio je pogreshna.

    Citira neke seizmichke eksperte, koji su rekli da u delu Slovenske Plaze ne sme da se grade kuce vece od 2 sprata!!

    1) Seizmichka podrucja se ne dele po enklavama, kilometar u precniku, vec na oblasti poput cele CG-Dalmacije. Budalashtina je reci da je OK graditi u Starom Gradu Budve, ali je opasno od zemljotresa graditi na susednoj Slovenskoj Plazi.

    2) U Japanu prave visokospratnice na kuglama. Kad se tle zadrma, trzaj se prenosi na kugle, koje se pomere levo desno vishe puta, ali se taj trzaj ne prenese na vishespratnicu.
    Prema tome, u slucaju zemljotresa sigurnija je zgrada koja je napravljena na peshcanom tlu. Prvo, horizontalni seizmichki talasi se teze prostiru kroz pesak neko kroz stenu… Isto je sa toplotom, zvuchnim i EM talasima. Dakle pesak je pozeljnija podloga od stena za fundiranje zgrada sa seizmichkog aspekta.

    3) Pesak nije pozeljan za fundiranje kad su u pitanje ostale sile (gravitacione, ljudski teret, vetar…). Medjutim u slucaju onih solitera, stene nisu daleko dole od povrshine, te je normalno ochekivati da su te ogromne skupe zgradurine ankerovane u stene ispod peshchanog sloja.

    4) Ako neko pusti mashtu i kaze da je ispod peska stenovit teren, koji ide strmo u more. To bi onda bilo da su soliteri izgradjeni na tom peshchanom prizmatichnom sloju, koji pod pritiskom solitera klizi ka plazi! U tom sluchaju – epicentar problema bi bio soliter. Kolovoz se tad ne bi cepao vec bi bio zguzvan, kao kad buldozer gura zemlju. Soliter bi u procesu „klizanja“ ka moru morao da tone 10 ak cm i da se pomeri horizontalno 5 , 6 cm pre nego shto se zemlja u ravnici izmedju zguzva-kompresuje i pogura asfalt. To bi 100 puta bio veci proble, jer bi stanovnici tog solitera bili u zivotnoj opasnosti. Ocigledno, niko ne pominje da su soliteri nestabilni da imaju velika propadanja i horizontalna pomeranja. Opet zakljuchujemo da se radi o loshe fundiranom-konstruisanom putu (napravljenojm na pesku). Treba razbiti put i uradi ti ga uz prilagodjavanje na losh, mek teren (nema veze sa klizanjem i zemljotresima).

    5) Zemljotresi razaraju kljetare u prvom trzaju, ali visokospratne zgrade ne rushi snaga vishestrukog horizontalnog trzaja, vec REZONANCA, shto je jedan od nekoliko fenomena u fizici (poput lanchane nuklearne reakcije, materija-antimaterija, dualna priroda zraka svetlosti – talas/chestica itd ) koje potpumo poznajemo/koristimo ih, ali pojma nemamo zasto je tako). Tako mozesh da imash vitku, tanku oblakoder zgradu, koja je znatno sigurnija na zemljotres od 3 puta debljeg oblakodera od istog materijala (vitkija zgrada moze da bude srachunata da se izbegnu poznati modeli seizm. REZONANCE).

    1. 1) mozda se seizmički regioni ne djele u veličinama od jednog kilometra, ali se zemljište djeli po kvalitetu u zavisnosti od samog zemljišta, bez obzira koja je veličina. Tako da nije budalaština tvrditi da se može graditi u starom gradu, a ne na slovenskoj plaži, a imajući u vidu da niko ne vodi računa o statičkim rješenjima za određeno tlo. Da, ja znam da je najviša zgrada na svjetu napravljena na pjesku, ali znam i da je ta zgrada položena na hiljadu stubova čime je povećana površina trenja i time sprečeno tonjenje zgrade. Vjerujem i da naši statičari znaju za tu tehniku, ali kontro -verznim biznismenima ne bi bila isplativa tolika ulaganja zbog razlike u cjeni kvadratnog metra u odnosu Budva-Dubai.
      2)što se tiče Japana, vi ste vjerovatno mislili na zgradu „Tajpej 101“, koja se nalazi u Tajpeju uTajvanu. U tom slučaju seizmičke vibracije se ne prenose na kuglu, već ista kugla teži da ostane u prvobitnom položaju, te vraća zgradu u prvobitan položaj. Odnosno kugla se ne pomjera levo desno, već zgrada koja je povezana sistemom amortizera sa kuglom. Takođe nisam vidjeo na Budvanskim zgradama takvu kuglu. Ko bi iskoristio najviši sprat sa najboljim pogledom za postavljanje kugle… „budalaštine“, bolje bazen.
      Što se tiče širenja toplote, možda ste u pravu za suvi pjesak, ali obično su šupljine popunjene vodom koja je dobar provodnik toplote. Glede mehaničkih talasa(konkretno zvuka) isti princip važi. Brzina zvuka u vodi je otprilike 4500km/h. Pogotovo sam iznenađen da ste naveli i EM talase (za neupućene-elektro magnetni). Ali ste me makar nasmijali.

      3)da mi ne očekujemo ništa, najbolje da to ispitaju nadležne službe. Mada je nadzorni organ to trebao obavljati blagovremeno u toku gradnje.

      4) neću komentarisati…. prvo da se utvrde činjenice.

      5)meni je rezonanca sasvim poznata, ali ne vidim kakve veze ima sa ovim, a pogotovo sa nuklearnom fisijom, anti-materijom, dualnom prirodom zraka svjetlosti i talas nije čestica kako ste ih vi poistovjetili.

      6) PhD (doktor filozofije) izraz postoji i u našem riječniku i označava se sa dr. (Doktor)

      7)u našem jeziku postoje 32 slova (trenutno) koja u pisanoj formi označavaju 32 glasa, pa da znate vaše sh je kod nas š, i ch je č.

      Sa poštovanjem, nikakav doktor filozofije, niti magistar, već elektro-tehničar, Gavrilović M. Ivan.

  6. Ovdje drzave nema,i stvari su jasne.netreba biti staticar u gradjevini pa ustanoviti da kuca koja se gradi na nasipu mora da tone,privatnic koji grade bez drzavne kontrole, a uglavnom i dozvole za sve imaju izgovor ,to je mrtva ploca sve je dobro armirano ,jedini je problem sto zemlja klizi a kuce kod nas jouvjek stoje na zemlji,ili mozda ne..?
    Pogledajte kompletnu Budvu ,pogledajte Prijevor i Seoca povise JAZA,sve je to jedno kliziste a kuce visespratnice rastinaj nema velike suse a iza toga padavine,i naravno da se pojave klizista,mozda to rijesi mrtva ploca.Budva ima jedan problem koji je skoro neresiv,gradio je svko ko je imao novca ,plac 300 m2 kuca 320 m2 kako pitajte one u urbanizmu ,koji su izdavali dozvole,pitajte sve one koji su rukovodili URBANIZMOM i druzinu od politicara ,kako se to radilo,i narvno sve one iza njih koji su dosli.
    Resenje naravno ima ,a ono je da to neko sve porusi,pa tek napravi novi urbanicticki plan,posto toga nema,savjetovao bih svakomeda proda sto ima u Budvi pa neka kupi bilo gdje drugo ,recimo BAR,kao grad koji ima najbolje urbanisticko resenje ,nako zemljotresa ,zahvaljujuci Blazu Orlandicu,siroke bulevre ,kroz grad prolazi veliki i otvireni kanla za odovd vode ,kao u doba Austrougarske,svi drugi gradovi na Prmorje su odlika gramzivosti jamavosti javasluka kako vklasti tako i naroda sveukupno.Za Budvu resenja nema sem buldozer,a to nece sigurno uraditi niko.Prema tome bjezite iz BUDVE!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *