Протржишни реформисти и друге бајке
1 min read
Маурицијо Макрија
Пише: Небојша Катић
Марта 2018, директорка ММФ-а посјетила је Аргентину и била усхићена реформама које је спроводила влада Мауриција Макрија. Кристин Лагард је том приликом изјавила да су економске реформе предсједника Макрија невјероватно успјешне. Само три мјесеца касније показало се да је директорка ММФ-а спектакуларно промашила у својој процјени стања аргентинске економије.
Јуна 2018. Аргентина се нашла на прагу банкрота и била је присиљена да затражи помоћ ММФ-а у висини од 50 милијарди долара. Септембра исте године пакет помоћи је увећан за додатних 7,1 милијарди. Овај финансијски пакет, формализован кроз трогодишњи стенд-бај аранжман, највећи је у дугој историји ММФ-а.
Макри као лажни спасилац
До Макријевог доласка на власт Аргентина је покушавала да води независну економску политику борећи се против финансијских лешинара који су, уз помоћ њујоршког судије Томаса Гриесе, бесрамно черечили Аргентину. (Прича је мучна и прекомпликована да би стала у ову колумну.) У том „суверенистичком“ периоду свјетска финансијска тржишта су била затворена за Аргентину. Држава је кубурила са инфлацијом, пезос је био под сталним притиском, али Аргентина је остала на ногама и чак забележила солидне економске резултате. Наравно, Кристина Фернандез је рутински критикована, лијепљена јој је етикета популисте, како се то већ рутински ради са онима који би да воде политику која није у складу са интересима финансијских и политичких моћника.
Макри је на место предсједника Аргентине дошао децембра 2015, обећавши да ће од Аргентине направити „нормалну земљу“, да ће ријешити проблем инфлације и стабилизовати пезос. Пословна јавност и свјетски финансијски центри били су у екстази. На чело Аргентине је дошао реформиста протржишне оријентације, а протржишни реформисти су хероји новог времена, па чак и онда, када им се као Макрију, име појави у чувеним „панамским папирима“.
Макри и његов тим су од самог старта имали фантастичне реформске идеје. Највећа од њих, сасвим буквално, била је да Аргентина већ у априлу 2016. обори свјетски рекорд у једнократном задуживању (за земље у развоју). Продајом доларских обвезнице различитих рочности Аргентина је у једном дану повећала свој спољни дуг за 16,5 милијарди долара. Трошкови задуживања су били огромни и, у зависности од рочности обвезница, кретали су се између 6,25 и осам процената годишње. Али ту није био крај – протржишни реформисти су одмах најавили да имају још већу идеју и да ће врло брзо позајмити додатних 30 милијарди долара.

Из угла здравог економског разума ови потези су били суманути, али су упркос томе наишли на опште одушевљење у свјетским финансијским круговима. Није ни чудо. Ако се од Аргентине могу наплатити три до шест пута веће камате него од америчке државе, зар то није разлог да се инвеститори радују? Ако финансијски консултанти могу узети дебеле провизије које увек прате емитовање обавезница на међународном тржишту, зар то није разлог да се свако сулудо задуживање охрабрује – што луђе, то боље?
Protrzisni reformisti će uvijek imati podršku…i sto veću pustoš ostaviti bilo u Argentini,Srbiji…Bolje reci u Djukaniji,Milogoriji ili Dukljaniji!!!Ko je ostavio pustoš u Crnoj Gori?Cano Koprivnica,Vukotić,Lazović ?Svi jer Crna Gora nikad nije imala ekonomskog priznatog stručnjaka koji ne bi ostavio pustoš.Stvarnost je takva da je uvijek preče bilo pljačkati i ubijati moral nego se zrtvovati radi opsteg dobra.