IN4S

IN4S portal

Protojerej Slobodan Lukić: Kako vaspitavati djecu u obezboženom svijetu

o. Slobodan Lukić, foto: Mitropolija

Vaspitanje djece predstavlja jedan od najtežih problema sa kojima se roditelji suočavaju u današnje vrijeme. U okviru hrišćanskog učenja, vaspitanje djece i mladih je tema kojoj je od samih početaka života Crkve pridavan veliki značaj. Hristos je upravo istakao dječiju čistotu kao uzor za sve Hrišćane rekavši: „Ako se ne obratite i ne budete kao djeca, nećete ući u Carstvo Nebesko“ (Mt. 18: 3). Na stranicama Novog Zavjeta, naročito u poslanicama svetog apostola Pavla, nalazimo brojne i jasne pouke i savjete o tome kako treba vaspitavati djecu i mlade. Kada rasuđuje o dužnostima tadašnjih episkopa (kojima je u to vrijeme bilo dozvoljeno da se žene i da imaju porodicu) apostol Pavle na prvo mjesto stavlja njihov odnos prema članovima porodice, govoreći da je svaki episkop dužan „da svojim domom dobro upravlja, ima poslušnu djecu sa svakom skromnošću“ (1Tim. 3,4). Zato Apostol strogo osuđuje nemar prema bližnjima, tj. onima koji su nam povjereni na staranje i vaspitanje: „Ako li ko o svojima, a osobito o domaćima ne promišlja, odrekao se vjere i gori je od nevjernika“ (1. Tim. 5, 8). Ispravno odgajanje djece apostol Pavle postavlja i kao jedan od uslova za rukopoloženje sveštenika: „ … Ako je ko bez mane, jedne žene muž, i ima djecu vjerujuću, kojoj ne prigovaraju da su razuzdana ili nepokorna“ (Tit. 1,6). On takođe zapovijeda mladim ženama da vole muževe, da vole djecu, da budu razborite, čedne, kućanice“ (Tit. 2,45), „jer će se žena spasti rađanjem djece, ako ostanu u vjeri i ljubavi i u svetinji sa čestitošću“ (1. Tim. 2, 15). Dakle, „rađanje“ djece ne znači samo biloško rađanje nego podrazumijeva i obavezu da se majka svesrdno posveti vaspitanju djeteta, njegovom rađanju za život u vjeri i čestitosti.

Svaka istorijska epoha je nosila određene izazove i postavljala različite probleme pred hrišćansku pedagogiju ali je hrišćanski, crkveni pristup uvijek zasnivan na nepromjenjivim jevanđelskim istinama koje nikada ne mogu da budu prevaziđene ili zastarjele. Problem nastaje onda kada vaspitači, tj. onima kojima je povjereno vaspitanje djece – na prvom mjestu roditelji, a potom i nastavnici, učitelji itd. – izgube vjeru u mogućnost da se na jevanđelskim principima, hrišćanskom vjerom, molitvom i vrlinama može pobijediti zlo i ono što atakuje na dječije dušu u periodu njihovog uzrastanja. Drugim riječima, problem nastaje onda kada vaspitači zaborave i zanemare silu Jevanđelja i saobraze se duhu ovog svijeta i vremena.

Za pravilno vaspitanje djeteta neophodno je da, po riječima prepodobnog Porfirija Kavsokalivita, roditelji stoje na svetim životnim osnovama, da „miluju djecu molitvom“ i da ih spasavaju svetošću svog života. Prema tome, hrišćansko vaspitanje djece počinje od rasta duhovne svijesti roditelja i jačanja njihove crkvenosti. Govoreći o blagodatnom uticaju Crkve na djecu, Sveti Teofan Zatvornik napominje da nemarnost, odsustvo vjere i neporočan život roditelja obezvrjeđuju sve napore koji se ulažu u vaspitanje djece. Ljubav, jednodušnost i sloga među roditeljima jeste upravo ono što je djeci potrebno.

Roditelji su dužni da djecu vaspitavaju u hrišćanskim vrlinama, prije svega u duhu hrišćanskog smirenja. Međutim, u najvećem broju slučajeva, današnji roditelji svojim postupcima kod djece pothranjuju egoizam te ga na taj način udaljuju od svih životnih vrijednosti. Prirodno čovjekovo stanje jeste smirenje i na njemu izgrađeno shvatanje da „svaki dobri dar“ jeste od Boga i izraz je Njegove ljubavi i milosrđa. Egoizam je upravo suprotnost tome, to je neprirodno i bolesno stanje od kojeg potiče bunt koji djeca ispolje prije ili kasnije. Pogrešna slika koju egoistično dijete o sebi stvori tokom uzrastanja, u jednom trenutku bude narušena i takvo dijete bez blagodatne Božije pomoći nije u stanju da se „pomiri“ sa svijetom u kojem ono nije u centru svake pažnje. Zato je potrebno podizati djecu „u vaspitanju i nauci Gospodnjoj“ (Ef. 6,4), naučiti ih da žive smjerno i jednostavno, da bi shvatili da skromnost i smirenost predstavljaju najveće životno zdravlje.

Dijete je najveći Božiji dar čovjeku za koji je dužan da neprestano blagodari, čuvajući čistotu Božijeg Obraza u djetetu. Obrazovanje, stoga, i znači: obnavljanje obraza (slike, ikone, lika) Božijeg u čovjeku, njegovo razotkrivanje i razvoj. Kako je lijepo zapazio blaženopočivši Mitropolit Amfilohije, prost narod, nezagađen površnim evropskim racionalizmom, nikada nije zaboravio u svom jeziku to duboko etičko značenje obraza („obraza mi!“ ili „čovjek bez obraza“, „gdje ti je obraz“, „bezobrazan je“, itd.), što znači organsku vezu između obrazovanja i etike, obrazovanja i duhovnog života uopšte. Prema tome, i vaspitanje se definiše kao obnavljanje i oblikovanje čovjeka po Obrazu Onoga Koji ga je stvorio i njegovo pitanje (hranjenje) božanskim dobrima, moralom i duhovnošću.

Djeca će tokom svog sazrijevanja neminovno da upoznaju zlo koje u ovom svijetu ima mnogo oblika i maski. Vladika Nikolaj je govorio da je i potrebno da djeca upoznaju pa i da otrpe zlo, ali da nauče da raspoznaju dobro od zla i da se bore protiv zla u sebi i oko sebe: „Ne sakrivaj od sina, da i zlo ima u ovome svetu svoj visok i temeljit presto, kome se milioni ljudi danonoćno klanjaju. No utvrdi ga u veri, da on ne spada u milione, koji se zlu klanjaju, no da je predodređen za vojnika dobra“. Tako posmatrano vaspitanje nije samo omogućavanje djetetu da stekne određena znanja iz jedne ili više oblasti nego je istovremeno i njegovo spasenje od grijeha, zla i smrti, koje razaraju čovjekovu bogoobraznost.

Borba sa ovim svijetom koji sav u zlu leži (1Jn. 5,19) nije laka i jednostavna. Oko nas je mnogo zla i rugobe od kojih je jedino moguće braniti se Ljepotom i Dobrom – Hristom. Kada nas potresu tragični događaji poput nedavnih u beogradskoj školi „Vladislav Ribnikar“ i Mladenovcu, skloni smo da tragamo za korijenima i uzrocima nesreće. Imali smo priliku da čujemo razne „eksperte“ čije analize su uglavnom u domenu perifernih i sekundarnih uzroka. Međutim, zajednički korijen svih tragičnih dešavanja poput ovih jeste – obezboženost naroda koji postaje lak plijen „sina pogibli“ (2Sol. 2,3).

Naš zadatak jeste da čuvamo istinu Crkve, propovijedamo Jevanđelje, gajimo kod djece ljubav prema istinskim vrijednostima. Sve to zahtijeva duboko preumljenje kod roditelja i svih nosilaca vaspitnog rada. Da bi vaspitanje djece bilo uspješno i zaista bilo vaspitanje blagodaću Božijom, onda i sami roditelji najprije treba da zadobiju blagodat vrlinskim životom, molitvom i pokajanjem. Zato je najsigurnija strategija vaspitanja djece za vrijeme koje dolazi – pokajanje i obnavljanje hrišćanskih načela življenja.

Mitropolija 

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Protojerej Slobodan Lukić: Kako vaspitavati djecu u obezboženom svijetu

  1. koliko je u ovim vremenima ljudsko društvo vremena dalo deci da budu ali i da rade sa roditeljima pitanje je dal su roditelji oni koji samo fizički rađaju a VASPITAVA NAM DECU TABLET TELEFON KOMPJUTER VRTIĆ SPORTIĆI ŠKOLE RAZNE i možda ako vremena ostane i ulica tj.drugari iz ulice … DAKLE KOLIKO U TOKU RADNOG DANA SATI RODITELJI MOGU BITI S DECOM AKO TREBA DA SPREME RUČAK VODE RAČUNA O KUĆI ČISTOĆI POPRAVKAMA NABAVKAMA MOŽDA I DVORIŠTU BABI DEDI … DA NARAVNO DA TREBA I OVAJ ČLANAK ALI I KOMENTARE DA PROČITAJU KO I DRUGE ČLANKE O VASPITANJU LEČENJU SPORTU ŠKOLI IZBORIMA PROGRAMIMA PLUS BOGOSLUŽENJU DA PRISUSTVUJU PA I DA ODVOJE VREME ZA ČITANJE PA MOLITVU … … DA DECU I OBRAZUJU JER ŠKOLA NAJČEŠĆE NEDOVOLJNA BEZ RADA KOD KUĆE KAO I TRENING ŠTO NEDOVOLJAN AKO I KUĆI NE TRENIRA JER I ZANAT NEDOVOLJAN AKO SE SAMO U ŠKOLI SREDNJOJ BAVE ZANATOM … POENTA JASNA A KAKO NEKADA BILO SVI ZAJEDNO SPAVALI U KUĆI BEZ PLAFONA I BEZ STRUJE I KADA SVANE ZNALO SE KO KOD OVACA OBIČNO MLAĐE ŽENSKO DETE SA DEDOM KO OKO GOVEDA KO OKO SVINJA KO NA NJIVU KO NA LIVADU KO U VOĐNJAK … A KADA MOBE PA OD MRAKA DO MRAKA SVI ZAJEDNO RADE … I ETO TADA TAKO RODITELJI I OBRAZOVALI I VASPITAVALI DECU… KAKO DA SE UDAJU OŽENE KADA IH SVI VIDE KOLIKO VREDNI POŠTENI PAMETNI AL RODITELJI BILI I POLICIJA JER TURKE BAŠ BRIGA BILO ZA PRAVDU U BRDIMA NAŠIM IL BEČ IL VENECIJU TAKO DA AKO SE PROČUJE DA IZ TE KUĆE LAŽU IL KRADU IL VARAJU JAKO JE TEČKO TRGOVAT IL FUNKCIONISAT … I TAKO JE TADA BILO VASPITAVANJE I OBRAZOVANJE A DANAS RODITELJI UKUPNO RADNIM DANIMA PO JEDNOM DETETU NE MOGU NI JEDAN SAT DA IZDVOJE DAKLE SUŠTINSKI NI U ŠKOLI UČITELJ NE MOŽE SAT PO JEDNOM DETETU DA ODVOJI DAKLE TAMO NEKI SIGURNO NE DOBRONAMERNI A U SLUŽBI CENTARA MOĆI PIŠE PROGRAME KOJI UČITELJ DA SE DRŽI MORA PRI OBRAZOVANJU I VASPITANJU A ISTO PROGRAME ZA BESPLATNE CRTAĆE ZA BESPLATNE IGRICE NA TABLETIMA NEKO DALEK PIŠE I FORMIRA VREDNOSNI I VASPITNI SISTEM DECE KOJU JOŠ UVEK NAZIVAMO NAŠOM IAKO IMAJU POD UTICAJEM ISTI VREDNOSNI SISTEM KO I U AUSTRALIJI BRAZILU I NEMA NIKAKVE RAZLIKE JER HOĆE DA SVA DECA NA SVETU BUDU NJIHOVA DA IH ONI KONTROLIŠU OBLIKUJU ŠTA DOBRO ŠTA LOŠE ITD. )kad toliko brzo promenili mnjenje zapada da nebitne vrednosti hrišćanstva onima koji se na bibliji zaklinjali koji boga na dolaru pisali koji pevali bože kralja spasi e kad za dvadesetag godina sve to pregazili šta će od dece napraviti za dvadesetak godina i čija će to deca biti . DAKLE ONI KOJI NAJVIŠE VREMENA PROVODE SA DECOM ONI IH VASPITAVAJU. (TO SU PISCI PROGRAMA ZA CRTAĆE IGRICE ŠKOLE SPORTIĆE… I UMORNI DEZORJENTISANI NESREĐENI OD SVIH ČUDA RODITELJI JEDNO SAT VREMENA DNEVNO …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *