ИН4С

ИН4С портал

Протест радника “Монтекарга”: Брајовић – Ако се потврди да су запошљаване десетине нових радника, моја оставка је на столу

1 min read

Сигурне плате и пословање, потписивање колективног уговора, смјена тренутног менаџмента, само су неки од захтјева које су незадовољни радници жељезничке фирме “Монтекарго”, изнијели на окупљању пред управном зградом те компаније. Радници су на окупљању у близини главне жељезничке станице у Подгорици, поручили да нису ступили у штрајк већ желе да искажу незадовољство радом челника те фирме.

Један од радника Милорад Даковић, навео је да им је из менаџмента претходно речено да компанија има новца за још једну плату, те да сада тврде да ће моћи да их исплаћују још три мјесеца. Даковић је навео да је 2020. имао плату од 480 еура која се могла поредити са зарадама у другим секторима, док су му примања сада 570 еура а у осталим компанијама по 1.000 еура.

“Имам 32 године радног стажа. Ако је то добар менаџмент нека им је са срећом али ови радници дефинитивно траже оставке овог менаџмента, знамо да то није рјешење наших проблема али јесте морална обавеза”, навео је Даковић.

Пословање “Монтекарга” је недавно угрозила и блокада бивших радника никшићког Рудника боксита у стечају, који су блокирали плато рудокопа Сеоца због потраживања која им се дугују. Блокада је директно утицала и на пословање “Унипром-а”, Луке Бар и осталих жељезничких фирми. “Тачно је, четири синдиката заступају минимум 90 одсто радника. Сви смо за једно јер су нас довели на ивицу пропасти. Када је у питању колективни уговор, Драгојевић и Брајовић су рекли да ако не буде завршен до нове године, да ће поднијети оставку, а од колективног ни трага ни гласа”, казао је Милан Матовић. Додао је и да је предсједник Одбора директора Мирослав Брајовић обећао да ће “Монтекарго” у овој години да буде најјача компанија у Црној Гори, те да ће у супротном поднијети оставку. Матовић је додао да то и учини јер раде у како каже, најгорој фирми са најмањим платама.

Станко Пелевић је у име Синдиката навео је да “Монтекарго” не може да испоштује ни стари, а не нови колективни уговор. Додао је да штрајк никоме не одговара те да су окупљени, они који данас нису на послу. “Једино што тражимо је егзистенција, тражимо да се обезбиједи пет возова који ће да раде. Менаџмент можда има своје проблеме, али нас се не тиче да ли је “Унипром” Веселина Пејовића љут, да ли се пшеница не бере у Новом саду, ми треба да имамо посао наш. Само то тражимо“, нагласио је он.

Брајовић дошао на протест и обратио се радницима: Плате нису најмање

Да “Монтекарго” не прима најмање плате у жељезничком сектору, казао је предсједник Одбора директора Мирослав Брајовић. Навео је да радници Одржавања жељезничких возних средстава и Жељезничке инфраструктуре примају мање плате од те компаније, док су мало веће у Жељезничком превозу.

“Заборавили су да кажу да 2024. година за прва три мјесеца, релевантна је чињеница да је компанија пословала позитивно. Од априла креће ово што смо објаснили. У 2021. години је компанија вриједила 16,6 милиона еура, данас вриједи 37,8 милиона, шта више рећи од тога“, навео је Брајовић и додао да је његова оставка на столу, ако се потврде тврдње радника да су запошљаване десетине нових запослених и да компанија данас има више од 350 радника.

Брајовић је навео да су у петак имали састанак у Министарству саобраћаја те да је донијета одлука, да се “Монтекаргу” остави времена од три до шест мјесеци да се консолидују робе које се не превозе из више разлога. Он је нагласио да је државни секретар из тог ресора Зоран Ђукић, питао да ли радници имају плате за сљедећи мјесец, те да му је речено да имају за три мјесеца.

Боксит је стао због радника који траже потраживања а у овом моменту, држава није у стању да их ријеши. То не траје кратко, него већ мјесец дана гдје “Монтекарго” има енормне губитке. И превоз бакарног концентрата је стао одједном али поново не нашом кривицом, већ јер су органи рекли да бакар не може да се вози на тај начин, него због загађења мора да се пређе на контејнера. То је циклус који треба најмање мјесец дана да се нађу других 350 вагона и 700 контејнера, и то смо успјешно урадили па бакар или сјутра, бакар креће из Србије“, навео је Брајовић и нагласио да су све плате исплаћене, као и зимнице.

Директорица Драгојевић навела је да се колективни уговор није могао раније да се пошаље у Министарство саобраћаја, јер се нису могли договорити са Синдикатом.

Они су искључиво тражили онако како мисле да треба иако је то било у супротности са законом, тако да је колективни такав послат и ево су нам га вратили. Ми шта год да радимо морамо по закону, пошто је одрађено мимо закона, колективни уговор је враћен“, навела је Драгојевић.

Конце помрсио и приватник

Драгојевић је навела да је истовремено уз проблеме са радницима Боксита, дошла и појава приватног оператера “Комбиновани превоз”. Додала је да немају ништа против рада те фирме јер је тржиште слободно, али да желе да послују по истим условима као и “Монтецарго”.

А већ у старту не ради, он ангажује пензионере машиновође и раднике “Жељезничког превоза”. То су људи који раде јако тешке послове и због тога имају бенефицирани радни стаж, ако већ имају тај стаж и донесен је закон да иду у пензију, вољела бих да ми неко објасни како ти људи не могу да раде код нас, а могу код приватног оператера“, нагласила је Драгојевић.

Нагласила је и да они који раде у компанији, не могу да раде за конкурентску фирму што је и потписом радника гарантовано. Сумња и да нису у питању интереси радника већ интереси других, који њиховим оставкама, желе дестабилизацију “Монтекарга” и да робе преузме неко други. Неће како каже, допустити да компанија пропадне ради туђих интереса.

Брајовић је додао и да “Комбиновани превоз” једна од најјачих фирми на Балкану те да имају све лиценце, али да су у посљедњих годину дана превезли само пет возова житарица до Бара. Наводи да је рат у Украјини пореметио ланце снабдијевања, па сумњају да та фирма сада жели да преузме њихов посао, али да то неће дозволити.

Драгојевић је нагласила да је зачуђујуће зашто предсједник јединог репрезентативног Синдиката ове компаније Рајко Мараш, није дошао на окупљање. Окупљени су “Вијестима” појаснили да је у име Мараша дошао Даковић, јер Мараш тренутно у држави.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Протест радника “Монтекарга”: Брајовић – Ако се потврди да су запошљаване десетине нових радника, моја оставка је на столу

  1. E, Gospode, šta smo dočekali da kondukter postane generalni direktor?!
    Ima li ovo gde sem kod nas?
    Kad je diplomirao i na kom fakultetu je polagao?
    Očito na Megatrendu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *