Професори Универзитета Црне Горе развили сет алата за подршку локалним самоуправама у електрификацији друмског саобраћаја
1 min read
Фото: УЦГ
Тим професора Универзитета Црне Горе развио је сет алата који ће служити као подршка локалним самоуправама за развој инфраструктуре за пуњење електричних возила. Алати који су настали као резултат ЕУКИ пројекта Алпе-Адриа савез за чист транспорт (АаЦТА), представљени су на финалној конференцији пројекта која је одржана у Загребу.
Чланови пројектног тима су професори Машинског факултета УЦГ проф. др Игор Вушановић, проф. др Зоран Миљанић и проф. др Радоје Вујадиновић, декан МФ, који су и развили алате.
„Ријеч је о алатима који омогућавају стратешко позиционирање станица за пуњење електричних возила узимајући у обзир расположиве податке локалних самоуправа о путној и електроенергетској инфраструктури, локације јавних паркинга и потребе за брзим и спорим пуњењем. Такође, алати узимају у обзир пројекције раста броја електричних аутомобила, као и расположиве бројаче саобраћаја на путевима“, објаснио је декан Вујадиновић.
На финалној конференцији пројекта, проф. Миљанић је представио сет алата, док је проф. Вујадиновић, у оквиру панела Зелене јавне набавке, упознао присутне са стањем у овој области у Црној Гори, а искористио је прилику и да укратко представи бројне активности овог пројекта реализоване у Црној Гори.
Електрификација саобраћаја игра значајну улогу у транзицији према енергетским системима с нултом емисијом штетних гасова. Стратешки документи као што су Национални енергетски и климатски планови (НЕЦП) такође то препознају. Како би се испунили циљеви Националних енергетских и климатских планова и Пакета чисте енергије ЕУ-а, императив је да актери реализују конкретне мјере на локалном нивоу.
Ово је први пројекат који се на Универзитету Црне Горе реализује из Европског климатског фонда (ЕУКИ). Пројектом координира SDEWEC Центар из Загреба, а партнери су осим Машинског факултета УЦГ, Регионални развојни центар Копер из Словеније и Агенција за енергетику Штајерске из Аустрије.
Пројекат је током протеклог периода окупљао мрежу доносилаца одлука и релевантних актера који предузимају мјере за локалну декарбонизацију саобраћаја. Четири бијеле књиге приказују тренутно стање и капацитете локалних самоуправа у појединим земљама. На њиховој основи, пројекат развија прилагођени алатни оквир који подржава кориснике у њиховим напорима за декарбонизацију. Кроз 12 радионица у оквиру пројекта обучено је 120 полазника за коришћење алата. На радионицама је било ријечи о конкретним мјерама за електрификацију саобраћаја, те и о коришћењу локално доступних обновљивих извора енергије.