Проф. др Мира Вукчевић: 2021. година донијела велике успјехе у области истраживања
1 min read
Вукчевић и Божовић
Одржавање шире екипе истраживача на окупу, координација активности, прикупљање и систематизација резултата из различитих лабораторија били су највећи изазови током пандемијских услова, указује проф. др Мира Вукчевић, добитница Признања за доприносе у развоју научноистраживачког рада, умјетничког и стручног рада Универзитета Црне Горе.
Публиковање крајњих резултата, како наводи, показало је да је са својим истраживачким тимом, поред свих поменутих изазова, остварила велики успјех.
“Теме којима се бавимо и којима ћемо се бавити у будућности су од великог значаја за циркуларну економију, идеју, још недовољно развијену у Црној Гори. Прилика да, у том контексту покренемо видљивост Црне Горе, Универзитета Црне Горе, али и истраживача у тој области, велики је мотив за све нас”. казала је проф. Вукчевић.
Објашњава да је година на измаку, у професионалном смислу, била врло успјешна за ширу истраживачку групу са којом сарађује.
“Бројни пројекти, међу којима пројекти билатералне сарадње, пројекти тзв. велике важности у билатералним програмима између држава, учешће на два пројекта Хоризонт 2020, један национални пројекат за поспјешивање учешћа у програмима COST и ХОРИЗОН 2020, дали су резултате након одређеног времена истраживања”, рекла је Вукчевић и додала да је највећи дио тих резултата публикован баш у овој години.
Група аутора из Црне Горе, Србије, Словеније и Италије, међу којима је и она као координатор групе црногорских истраживача, објавила је, у 2021, два рада у SCI индексираним часописима, а трећи је прихваћен за публиковање.
“Радови прате основну линију нашег истраживачког интересовања на тему валоризације индустријског отпада (нарочито отпада из индустрије алуминијума) за потребе добијања нових материјала са употребном вриједношћу у грађевинској индустрији, пречишћавању отпадних вода, употребу у пољопривреди. Кроз један од пројеката, започета су и значајна истраживања на комплексној валоризацији црвеног муља у циљу рекуперације високо валоризованих компоненти као што су ријетке земље, лантаноиди, ванадијум, жељезо итд”, казала је она и објаснила да је нови планирани правац истраживања усмјерен ка добијању жељезних компоненти из црвеног муља ( жељезног перхлората) као једног од материјала од значаја у процесу добијања литијум јон батерија.