Приредбе у Београду 2017. године
1 min read
Посета соколске делегације двору
Пише: Саша Недељковић
члан Научног друштва за историју здравствене културе
После завршетка изложбе “Ко је Соко тај је Југословен” у Музеју Југославије у Београду у Белом двору била је отворена изложба “Краљевска породица и Соколи” од 31. марта 2017. до 14. априла 2017. Поставка изложбе је припремљена у организацији двора и Савеза Српских Сокола. У оквиру изложбе посетиоци су имали прилику да виде соколске заставе, униформе, штафете, значке, разгледнице, фотографије, бројне важне историјске документе, као и предмете и сведочанства која су говорила о вези краљевске породице и Сокола.
У Кинотеци у Београду у оквиру „XIX фестивала нитратног филма”, 13.6.2017. приказани су филмови које су снимили Чеси после Првог светског рата. Филмови су били документарни и туристички. Снимили су долазак делегације Народне скупштине Краљевине СХС у Праг. Као свесловенска организација чехословачки соколи су приредили манифестације током боравка делегације у Чехословачкој. Приказана је и узвратна посета делегације од 70 чланова чехословачке скупштине Југославији од 2. до 12. октобра 1926. Соколи су свуда учествовали у дочеку делегације. Положени су венци на споменик Незнаном јунаку на Авали. Посетили су Београд, Младеновац, Скопље (…) Део снимљеног материјала коришћен је у документарном филму “Југославија” из 1926.
На почетку новембра 2017. чланови сокола у Београду обележавали су 126 година од појаве Соколства у Србији. У петак, 3. новембра 2017. на Новом Гробљу су представници Факултета спорта и физичког васпитања, учесници научног скупа и представници соколских савеза и друштава положили венце на гробове Стеве Тодоровића, др Владана Ђорђевића и др Војислава Рашића. Обишли су и гробове Николе Пашића, Сердара Јанка Вукотића, Љубе Јовановића (…) Пре полагања венаца одржани су говори о заслугама великана за појаву и развој организованог телесног вежбања и соколства у Србији. После полагања венаца учесници су посетили двор Карађорђевића на Дедињу. Обишли су приземље двора и капелу.
На Факултету спорта и физичког васпитања на Кошутњаку 4. новембра 2017. отворен је Научни скуп “160 година од почетка организованог телесног вежбања (1857) и 126 година од појаве соколства у Србији (1891). Уз факултет научни скуп су организовали Соколски савез Србије, Соколски савез Београда и Соколско друштво Београд Матица. О својим радовима, између осталих, говорили су др. Владан Вукашиновић, Јевђа Јевђевић (…) У холу факултета била је приређена изложба о соколима. Биле су изложене публикације, личне ствари и фотографије. Између осталог табла Школе за телесно васпитање Краљевине Југославије.
Истог дана соколи и соколице присуствовали су приредби “Српско-хрватски мементо” у дворани Општине Стари Град. Приредбу су организовали Заједница Хрвата у Београду, књижница и читаоница “Тин Ујевић” и општина Стари Град. Наступили су етно-певачка група “Извор”, КУД “Петрова гора” из Кордуна, певачки хор “СКД Просвјета” из Сплита и клапа ХКПД „Јелачић” из Петроварадина.
Приказан је документарни филм о „Манастир Крупа”. Манастир је један од симбола за српски народ у Далмацији. У свом говору један од говорника је истакао да друштва која су учествовала на приредби не граде кинеске зидове између Срба и Хрвата. Соколи подржавају такве активности и зато су присуствовали приредби како прошле тако и ове године. Посетиоцима су подељени овогодишњи бројеви часописа “Србско-далматински алманах” који издаје Просвјета из Загреба и „Српско Коло”. Послужене су суве смокве, домаће вино, лоза и прошек.