ИН4С

ИН4С портал

Принц Филип Карађорђевић: Не би требало да постоји ниједан Црногорац, нити Србин који би се противио обнови Његошеве капеле

1 min read

Фото: Твитер

„Сигуран сам да ће капела на Ловћену бити обновљена и да ће Његошева жеља бити испоштована и томе не би требало да се противи ниједан Црногорац, нити Србин“, оцијенио је за портал Адриа ТВ принц Филип Карађорђевић.

Принцу Филип је саопштио да му је тешко повјеровати да у Црној Гори постоји ико ко сматра да Његош није заслужио да се његова жеља и посљедња воља испоштују.

Због тога, како истиче, чврсти заговорник обнове Његошеве капеле на Ловћену баш као што је то био и његов прадједа Краљ Александар I.

– Када кажем да треба обновити Његошеву капелу на Ловћену, не кажем да Маузолеј треба срушити. Напротив. Све то јесте и треба остати дио богатог култирно-историјског наслеђа наших народа. Знамо ко је био Његош и зна се да је капела на Ловћену била његова задужбина, подигнута по његовом упутству и за вријеме његовог живота, на мјесту које је сам обиљежио и изричито завјештао да у њој буде сахрањен. Његово аутентично завјештање је и посљедња жеља да у својој Задужбини на Језерском врху на Ловћену почива све док аустроугарска војска 1916. освојивши Ловћен, није срушила црквицу у којој је Његош био сахрањен. Његошеву капелу је 1925. године од личних средстава обновио мој прадеда Краљ Алексанар I, и Његошеве мошти су из Цетињског манастира у обновљену капелу на Ловћену пренијете 21. септембра 1925. у присуству Краља Александра I и Краљице Марије. Мој прадједа је лично учествовао у уношењу ковчега у обновљену капелу у коју су узидани сви преостали остаци од старе капеле. Разарање обновљене Његошеве капеле наредиле су комунистичке власти 1952. године, а само рушење почело је 1972. и од 1974. године Његош почива у новоизграђеном маузолеју што није била његова жеља ни посљедња воља – навео је Карађорђевић.

Највећи процват Цетиње је доживјело под влашћу краља Александра

У свом интервјуу принц Филип се дотакао Цетиња родног града његовог прадједа и поручио да је тај град највећи процвет доживио за вријеме владавине краља Александра о чему свједоче непобитне чињенице.

– У сваком ћошку цетињске вароши могу се видјети трагови владавине мог прадједе Краља Александра I, током које је Цетиње за 39% увећало изграђену градску површину у односу на период Краљевине Црне Горе. Свој највећи процват Цетиње је доживјело под влашћу мог прадеде који је једини монарх у читавој историји Срба који је заправо рођени Цетињанин и који се са великом љубављу односио према свом родном граду. Тешко је набројати све оно што је Краљ Александар I учинио за развој Цетиња, Почев од система водовода и одвода подземних вода, до свих зграда, путева и објеката које је изградио, а који се и дан данас користе. Па Цетиње је за вријеме краља Александра добило комплетан водовод, потпуну електрификацију и систем одвођења веома опасних подземних и канализационих вода који се до данас користе. Да је само систем за подводне воде изградио, краљ Александар би се одужио свом родном граду јер га је буквално тим грандиозним пројектом спасао. Тешко је набројати све грађевине и институције које су на Цетињу подигнуте и формиране у вријеме владавине мог прадеде, једна од њих је и некадашња зграда Жандармеријске станице на Цетињу подигнута 1931. а у којој се данас налази Државни архив Црне Горе. Током владавине краља Александра на Цетињу се први пут појављују вишеспратне зграде за становање и асфалтиране су све градске улице. У вријеме краља Александра је подигнута и зграда Црквеног суда, у којој је данас смјештена Цетињска богословија и извршена је комплетна обнова и доградња Цетињског манастира. Колико је Цетиње у том периоду било развијено свједочи и чињеница да је на Цетињу тада радило чак 10 хотела. Не знам, колико хотела данас постоји на Цетињу. Краљ Александар је био и јесте симбол просперитета Цетиња и директно је заслужан за све оно чиме Цетиње данас може да се похвали и поноси – казао је Карађорђевић.

Ана Ђукановић је била правни заступник престолонасљедника Александра Карађорђевића

Карађорђевић очекује од државе Црне Горе да коначно врати имовину краљевској породици. Он је саопштио да је сестра предсједника Црне Горе, Ана Ђукановић у једном периоду била правна заступница његовог оца који је на ту тему водио разговоре и са самим Милом Ђукановићем.

– Право на својину је врло важно за све грађане и појединце. Ако изгубимо то право, и Србија и Црна Гора али и читав регион поново ће ући у мрачна времена. Сигуран сам да то нико не жели. Карађорђевићима ништа од имовине није враћено. Мој отац престолонасљедник Александар је старјешина краљевског дома и главне насљедне гране Карађорђевића, те се о свему томе до сада он питао и ја немам пуно информација о процесу реституције. Познато ми је да је сестра актуелног предсједника Црне Горе у неком периоду била правни заступник мог оца и да је он у неколико наврата разговарао са г-дином Ђукановићем. Не знам какви су разговори и договори били вођени, али знам да никоме из династије Карађорђевић имовина није враћена – поручио је Карађорђевић.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Принц Филип Карађорђевић: Не би требало да постоји ниједан Црногорац, нити Србин који би се противио обнови Његошеве капеле

  1. Tacno tako svaki Srbin i crnogorac su za vracanje kapele samo komunisticki montegrini i njihovi trabanti su protiv i cuvaju njihov mauzolej koji je papa finansirao sa 500 miliona.I privatna imovina Kradjordjevica treba da se vrati njima a ne da se komunisticka lopovska gologuzija siri na toj imovini.

    15
    4
  2. Jedan je Karađorđe, a vi svi poslije njega slabi potomci…Bjezali ste iz zemlje kao rodjak vam kralj Nikola. Nikad vise kraljevina, zivio srpski narod!

    11
    10
  3. Zagreb je isto najveci procvat dozivio za vrijeme Kralja Aleksandra. Imao je 80 000 stanovnika 1910 i u Austrougarskok je bio manji od Subotice, a poslije II svjetskog rata cak 360 000. Postao je industrijski i finansijsli centar Kraljevine i valjalo bi pokazati koliko je tada izgradjen. No, mrznja je cudna. Pa ima ona izreka, hrani kuce da te ujede.

    24
    5
    1. Balsa, za sta ima nade? Da nam se i oni sa sve svitom nakace da ih izdrzavamo od naseg poreza? Sto se mene tice – nema nade za onog ko jednom napusti svoj narod u zao cas. Nek im je prosto ali nek se rasklone.

      8
      7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *