ИН4С

ИН4С портал

Принц Данило 1912: Данас звона цркава и манастира разносе славу слободног српства, а српско племе плива у радости

1 min read
Најсрећнији и најзначајнији моменат у мом животу је овај кад могу у славу рождества Христова са овог мјеста подићи здравицу више старог српског града, тога ту Скадра на Бојани, у здравље наших официра и јуначке црногорске војске, која је овако славно и витешки побрала лаворове вијенце, гонећи петвјековног непријатеља, угњетача српског племена и у здравље сваког брата Србина, ма гдје он био, поручио је најстарији син краља Николе, престолонаследник Данило 1912. године

Принц престолонаследник Данило Петровић, најстарији син краља Николе

Најсрећнији и најзначајнији моменат у мом животу је овај кад могу у славу рождества Христова са овог мјеста подићи здравицу више старог српског града, тога ту Скадра на Бојани, у здравље наших официра и јуначке црногорске војске, која је овако славно и витешки побрала лаворове вијенце, гонећи петвјековног непријатеља, угњетача српског племена и у здравље сваког брата Србина, ма гдје он био, поручио је најстарији син краља Николе, престолонаследник Данило 1912. године.

Принц Данило посјетио је своју војску у Груди и одржао патриотски говор који је објавио цетињски лист ,,Глас Црногорца“ 1912. године, а којим је поручио како је видјети ослобођено српство највећа срећа у његовом животу.

Данас цијело српско племе плива у радости кад види да се наша ослобођена браћа могу одужити старом српском обичају да слободно наложе српске бадњаке које за 500 и више година не смјеше наложити, поручио је он.

,,Глас Црногорца“ 1912. г.

Син краља Николе казао је да звона српских светиња звоне и разносе славу свеколиког ослобођеног српског народа, а потом је наздравио у част своје војске.

Данас звук звона са цркава и манастира у ослобођеним крајевима разноси славу и хвалу свеколиког ослобођеног народа Нашој и савезничкој војсци. Живјела храбра и јуначка црногорска војска, живјели наши витешки савезници, закључио је патриотски говор принц Данило 1912. године.

Прочитајте још:

https://nolb.in4s.net/knjaz-nikola-1895-cetinjski-manastir-cuvao-je-drzavnu-misao-u-srpskoj-crnoj-gori-i-kroz-zla-vremena-za-srpski-narod/

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Принц Данило 1912: Данас звона цркава и манастира разносе славу слободног српства, а српско племе плива у радости

  1. Гдје је Комлен да нам објасни да су Петровићи уљези у цг историји?

    1. Прије неколико година водио сам,са познаником, расправу о ,,Горском вијенцу,, и Његошу. Човјек ми је, не трепнувши, рекао да Петровићи никада нису говорили да су Срби.На моју тврдњу да то пише у сваком Његошевом дјелу он рече ,,То је погрешно преведено,,. Комлен би исто тврдио.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *