ИН4С

ИН4С портал

Препоруке за читање из Књижаре Со

1 min read

Фото: Књижара Со

У данашњем издању Препорука за читање, рубрике коју Ин4с 20 година уређује у сарадњи с херцегновском Књижаром Со, чућемо препоруке за књиге из жанрова праве или лијепе књижевности, популарне књижевности, популарне психологије, историје, ликовне умјетности и књига за млађе тинејџере.

Пазимо…

Када Арчи Џоунс покуша самоубиство у свом аутомобилу, а у томе га спријечи месар љут што му је блокирао улаз у месару, Арчијев живот из коријена се мијења. Касније тог дана упознаје прелијепу Јамајканку двадесет година млађу од себе. Шест недјеља касније, били су вјенчани. Тиме почиње духовита, проницљива и потресна прича о пријатељству, љубави, рату, три културе и три породице кроз три генерације. Бели зуби, бравурозан првијенац Зејди Смит о односу према насљеђу и мултиетничком окружењу, зачињен иронијом и британским хумором, с обиљем ликова и ситуација које читаоце држе у неизвијесности, постао је култни бестселер који једнако воле и критичари и читаоци широм свијета. Издавач је Боока.

Година куге Данијела Дефоа роман је који представља изванредан приказ велике пошасти. Године 1665. куга је захватила Лондон и однијела преко 97.000 живота. Дефо је у вријеме куге имао само пет година, али се ослонио на своја сјећања и на новинарско искуство да би створио упечатљиву хронику епидемије и њених жртава. У овом роману приповиједач нас извјештава о разорном напредовању пошасти која је у потпуности преобразила град, а сваки грађанин има причу вриједну да буде отета од заборава. Фасцинантан је приказ људске природе која, и поред искуства из прошлости упорно понавља исте обрасце. Издавач је Лагуна.

КГБТ+ роман је Виктора Пељевина, најпознатијег живог руског писца нове генерације, познатом по романима Омон Ра, Живот инсекта, Чапајев и Празнина, Генерација П… Јунак овог романа специфична је врста музичке звијезде будућности, а заљубљен је у дјевојку која је андроид. Код младих руских нараштаја Пељевин је брзо стекао харизму луцидног, циничног пророка постсовјетске епохе, а књижевни критичари су истакли његову склоност према постмодернизму и апсурду, као и утицај езотеричких традиција и сатиричне научне фантастике на његово стваралаштво. Издавач је Лом.

Себи дугујеш све књига је мотивационих текстова које потписује Дизграм. Дизграмови текстови истовремено забављају, насмијавају, али и потичу на размишљање и освјешћивање. То нису књиге савјета или паметовања, већ размјена искустава, а уистину права прилика да сваки човјек размисли и суочи се са самим собом. Читаоци су утврдили да имају утисак како им аутор улази у душу и види најдубља осећања! Издавач је Лагуна.

Истрага о сарајевском атентату књига је Леа Фефера. Фефер је био судија-истражитељ у Сарајевском атентату, који пуне двадесет и три године ћутао о ономе што се догађало током судског процеса. Из само њему познатих разлога јавност је, дакле, била ускраћена да чује све оно што је тај процес обиљежило, и у чему је имао тако важно и непосредно учешће. У големој литератури о одговорности за рат, о узроцима његовог почетка, мотивима атентата, начина на који су се оптужени бранили, аргументи који су у се у сидници укрштали, притисцима и мучењима оптужених, свакако да је недостајало једно овакво свједочење. Издавач је Талија.

Капитална по значају и обиму, Јансенова историја уметности књига је која је још од првог објављивања 1962. године упознавала многе нараштаје студената са широким свијетом западне умјетности и нахњивала милионе поклоника исте. Ово иновативно издање задржало је Јансонов посебан наративни стил, изразит стручан ауторитет и ненадмашам умјетнички програм, али су додате нове теме и умјетничка дјела која су данас кључна за проучавање умјетности. Захваљујући Јансоновој интелигенцији и неупоредивом квалитету илустрација ова маестрално, уравнотежено и духовито испричана прича о историји умјетности проширује нашу способност разумијевања и оцјењивања умјетничких дјела. Издавач је Лагуна.

Боже, да л си ту? Ја сам, Маргарет, ауторке Џуди Блум најбољи јр тинејџ роман по избору магазина Тајм. Маргарет Сајмон ускоро пуни 12 година и воли: дугу косу, мирис кише и све што је розе – и никад се није пољубила. Доселила се с родитељима из Њујорка у Њу Џерзи и много је брине да ли ће се уклопити са новим другарицама. Маргарет ће осјетити лептириће у стомаку први пут због дечка по имену Мус. Ово је култни роман за младе из пера вољене ауторке, чије је име синоним за тинејџерску књижевност. Џуди Блум увјерљиво пише о адолесцентским темама као да никад није заборавила како је то бити тинејџер. Издавач је Лагуна.

*

На крају подсјећамо да се на фејсбук страници Књижаре Со могу прочитати све издавачке информације и фрешке књижарске новитаде.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *