Преминуо дугогодишњи шеф-диригент Београдске филхармоније Габријел Фелц
1 min read
Београдска филхармонија
Београдска филхармонија саопштила је да је у 54. години изненада преминуо њен дугогодишњи шеф-диригент Габријел Фелц, преноси Танјуг.
Београдска филхармонија наводи да је Фелц преминуо у петак, 29. августа у Универзитетској болници у Есену.
„Прерани одлазак вољеног и дугогодишњег шефа-диригента, огроман је губитак не само за Београдску филхармонију, већ и за целокупну српску културу”, наведено је у саопштењу.
Подсећају да је Фелц оставио неизбрисив траг на светској сцени као један од најистакнутијих немачких диригената, са свестраном каријером у оперском и симфонијском репертоару.
Од 2001. до 2005. године, био је генерални музички директор у Алтенбург-Гери, а од 2004. до 2013. године генерални музички директор Штутгартске филхармоније, а генерални музички директор Дортмундске опере и шеф-диригент Филхармоније у Дортмунду био је од сезоне 2013/14 па све до 2024/25. Фелц је 2024. преузео улогу музичког директора у Килу.
На чело Београдске филхармоније, Фелц је стао 2017. године. „Фелц је са нашим оркестром брзо почео да ниже многобројне успехе које је кратко славио, хитро осмишљавајући још веће и изазовније, са истом жустрином и упорношћу са којом се залагао и борио за оркестар Београдске филхармоније у њеним тешким моментима”, навели су из Београдске филхармоније.
Нагласили су да је Фелц чим је ступио на чело оркестра из поштовања према колегама и целокупној српској култури одмах започео учење српског језика.