ИН4С

ИН4С портал

Преминула диригенткиња, професор емеритус Даринка Матић Маровић: Прва жена ректор у Србији

Даринка Матић Маровић

У Београду је у 83. години преминула професор емеритус Даринка Матић Маровић, потврђено је Танјугу у умјетничким круговима.

Даринка Матић Маровић била је српска диригенткиња, некадашњи ректор Универзитета умјетности у Београду и декан Факултета музичке умјетности.

Даринка Матић Маровић рођена је 6. фебруара 1937. у Херцег Новом.

У Котору је завршила Вишу реалну гимназију, а истовремено је похађала музичку школу и свирала клавир. У Београду је дипломирала Музичку академију – наставнички одсјек с главним предметом клавир, потом и одсјек дириговања.

Још као студенткиња уписала се у КУД “Бранко Крсмановић”. У међувремену била је и професор у балетској школи “Луј Давичо”, па јој је живот текао између чочека и балета.

Из балетске школе прешла је у музичку школу “Станковић”, гдје је професор и диригент Бранко Цвејић открио да има жицу за хорску музику.

Играла је с “Крсманцем” и пропутовала пола свијета.

Године 1971. завршила је и дириговање и почела да ниже и прве хорске успјехе и награде са “Станковићем”.

Она је прва жена диригент (академски хорови “Цоллегиум мусицум, од 1971. и”Обилић” од 1981. године), прва жена декан на Факултету музичке умјетности (од 1983. до 1989) и прва жена ректор Универзитета умјетности (четири мандата)…Најкраће речено: постала је синоним за добро извођење савремене (домаће) музике.

За 40 година постојања “Цоллегиум мусицума” она и њене дјевојке гостовале су у “Карнеги холу”, “Оркестар холу”, у Москви, Мексику, Риму, Сан Франциску, Лењинграду, Паризу, Лисабону, Мадриду, Нју Делхију, Хавани, Бриселу, Штутгарту, Бечу, Прагу, Букурешту, Пекингу, Берлину, Стокхолму…

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Преминула диригенткиња, професор емеритус Даринка Матић Маровић: Прва жена ректор у Србији

  1. Duboki naklon velikoj umjetnici!
    Hvala joj za sve cime je doprinijela da se nas narod oplemeni. Posebnu zahvalnost izrazavam za neponovljivi izvodjenje duhovne muzike, koju je pronijela sirom svijeta.
    Bila je i hrabra u inovacijama horskog izvodjenja muzike, bila je harizmaticna, umjetnica raskosne energije i voljela je svoju „Nevjestu Jadrana“.
    Nadam se da ce nasa Boka jednog dana iznjedriti njenu nasljednicu.

    Vjecni Pomen velikoj Lady.

    16
  2. ПОУЗДАНА СЛУШКИЊА СВИХ РЕЖИМА. ИПАК БИЛА ЈЕ ВЕЛИКИ УМЈЕТНИК И УМЈЕТНИЦА, КАД СЕ ВЕЋ МОРА ПОШТОВАТИ РОДНА РАВНОПРАВНОСТ – ЛАКА ЈОЈ ЗЕМЉА!

    9
    7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *