Предсједница Апелационог суда: Предмети се гомилају, а судије недостају
1 min read
Предсједница Апелационог суда Црне Горе Мирјана Поповић упутила је ургенцију предсједнику Судског савјета Радоју Кораћу и указала на озбиљност ситуације у којој се налази овај суд због недовољног броја ангажованих судија у тренутку када се вртоглаво увећава прилив предмета и у кривичној и у грађанској материји.
Како је почетком ове године тај проблем постао још израженији, нарочито када се има у виду прилив старих предмета, тзв. црвених омота, те заостатак предмета из прошле године, судија Поповић упутила је ургенцију предсједнику Судског савјета са молбом да се у што хитнијем року оконча поступак оцјењивања и избора судија које су аплицирале за упражњена судијска мјеста у овом суду.
Апелациони суд се већ дуже вријеме суочава са проблемом дефицита судијског кадра, како у грађанској, тако и у кривичној материји, и на ту чињеницу указали су и предсједници тих одјељења на сједници која је одржана 7. фебруара ове године. Том приликом предсједница суда је указала да се рад на предметима из прошле године, као и у предметима приспјелим у овој години којима је иницијални акт старији од три године, мора интензивирати, како би се остварили задати рокови. Поповић је претходно свим својим колегама упутила допис и затражила да је извијесте о стању предмета из прошле године, о чему су судије доставиле извјештаје, појединачно се изјашњавајући шта су у сваком од њих предузели од процесних радњи, али и о очекиваним радњама до закључења предмета.
Конкурисале судије специјалног одјељења
На јавни оглас за попуњавање упражњених мјеста у Апелационом суду пријавили су се Амир Ђокај, Весна Ковачевић, Соња Кековић, Ненад Вујановић и Игор Ђуричковић. Уколико буду испунили законом прописане услове и добију зелено свјетло од стране чланова Судског савјета, на њихово мјесто по огласу који је већ расписан доћи ће шест нових судија Специјалног одјељења Вишег суда.
Из извјештаја се закључује да је одређени број предмета из прошле годионе већ раздужен, да је за неке израда одлуке у току, док су у осталом дијелу предмета претреси у току.
– Сходно стању података у ПРИС-у, а имајући у виду чињеницу да је из 2024. у ову годину пренијето укупно 75 предмета по свим рефератима, за релативно кратак период ријешен је укупно 41 предмет ове врсте из 2024. године – закључено је на сједници.
Предсједница кривичног одјељења Весна Моштрокол указала је да је за организацију рада и динамику завршетка предмета осјетно од утицаја чињеница да тренутно постоји само једно кривично вијеће, а раније су у овом суду увијек била два.
– Из тог разлога се недостатак цијелог једног вијећа од троје судија за овај реферат, при констатном повећању прилива предмета, значајно осјећа и утиче на ефикасност у раду – констатовала је Моштрокол.
И њена колегиница из грађанско-привредног одјељења, судија Данијела Вукчевић, истакла је да су у овој извјештајној години пренијели девет предмета, а ове године већ примили 100, што је знатно повећање прилива. Вукчевић је указала да је међу предметима доста „црвених омота“ и додала да се у динамици рјешавања предмета осјећа недостатак судија, преноси Дан.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ovo nisu sudovi,sve ih treba rasformirat ,osnovat nove ,a kadrove na biro ili u zatvor.samo opstruiraju.kadrovi starog rezima,dobili stanove po povoljnim uslovima i sto god presude ne odgovaraju.predmeti za kriminalce ostave u fioke dok rok ne prodje i umjesto da odgovaraju,njih ni mac nemogu .nece ni u penziju ,glasaju za sebe.ovo nidje na svijet nema.a diktator i najveci lopov i kriminalac sa opljackanim parama i blindama se voza od budve do dubaia.