Предраг Ћеранић: Одбројавање може да почне
1 min read
Овог пута све је другачије. Обамина администрација се труди да оде са што више буке и не одустаје од намјере да онемогући Трампу улазак у Бијелу кућу.
Након покушаја обојене револуције на властитом тлу, наде у електоре од којих се очекивало да изневјере вољу бирача, сада је на столу анонимни “обавјештајни извјештај“ који би, ето, америчку јавност требало да увјери да је предсједник којег су Американци изабрали руски човјек и да је као такав недостојан те функције.
Уједно, Обамина администрација се труди да што је могуће више отежа почетну Трампову позицију те се дешавају инциденти с руским ваздушно-космичким снагама у Сирији, америчке трупе долазе у Пољску како би “спасиле“ ову и балтичке земље од руске агресије и слично.
Вапи се за инцидентом који би био повод за шири окршај.
Неоконзервативци, покрет који је изњедрила америчка Демократска странка седамдесетих година, односно неокони, не могу прихватити да побједом Трампа њихов концепт пада у воду, јер је Трамп изван њиховог домашаја, није дужан никоме и има сасвим другачију визију спољне политике САД.
Ради се о концепту рушења страних влада ради стварања простора за неолибералну економију, за који је Трамп већ најавио да иде у музеј. Ни играчи на терену, попут њихових албанских миљеника, не сједе скрштених руку. Да је воз који се упутио у Косовску Митровицу прешао административну границу са Косовом, догађаји који би услиједили могли би бити увод у веће српско-албанске сукобе.
У Сарајеву, опет, Бакир Изетбеговић не престаје с провокацијама. Изетбеговићев говор који је одржао у склопу пројекта “Геноцид над Бошњацима“, узгред речено, финансиран буџетским средствима, објављен је на званичном порталу Предсједништва БиХ. Текст обилује квалификацијама да је Република Српска геноцидна творевина, да се геноцид догодио и у Приједору, а све је зачињено Изетбеговићевим покличем да ће наставити да се бори против Дана Републике Српске, односно Српске.