Предићева „Косовка девојка“ у конаку кнегиње Љубице до 16. октобра

Ово изузетно вриједно дјело, које је власништво Музеја града Београда, само је повремено доступно јавности, а тренутно је изложено поводом манифестације „Дани европске баштине“.
Кустос Музеја града Београда Исидора Савић изјавила је Срни да је слика настала на основу цртежа из 1914. године, а да се у овом музеју чува од 1940.
– Као инспирација за слику Урошу Предићу је послужила народна пјесма „Косовка девојка“, коју је сматрао једном од најљепших у историји српске књижевности – навела је Савићева.
Савићева је указала да је Предић насликао идеализовани приказ епске јунакиње – Косовке девојке како вида ране смртно повријеђеном Павлу Орловићу.
– Она је представљена као невјеста Топлице Милана, чија је супруга требала да постане послије повратка из боја. Међутим, пошто је јунак изгубио живот у борби, Косовка дјевојка је постала ожалошћена вјереница која након битке лута бојним пољем у потрази за вјереником, његује и окрепљује преживјеле – рекла је Савићева.
Она је указала и на значај временског периода у којем је слика настала.
– С обзиром на то да је настала у вријеме Првог свјетског рата, слика се може тумачити као универзална сцена страдања у ратно вријеме, а Косовка дјевојка као прва болничарка – рекла је Савићева.