ИН4С

ИН4С портал

Предат предлог Привредном суду: Брковић кршио судске одлуке, “Вектра Бока” иде у банкрот

Прелазак у нови облик стечаја користи радницима, јер ће сва њихова потраживања бити прва за исплату

Драган Брковић и Мило Ђукановић, архива

Управа прихода и царина (УПИЦ) је поднијела предлог Привредном суду за покретање стечаја над стечајним дужником „Вектра Бока“, сазнају „Вијести“.

УПИЦ као повјерилац поднијела је предлог на основу члана 177 Закона о стечају који омогућава повјериоцима да затраже увођење класичног стечаја кроз банкрот ако стечајни дужник не поступа по плану или поступа супротно плану реорганизације, који има јачину судске одлуке. Привредни суд треба у наредних неколико дана да одлучи о овом захтјеву.

Доспјеле, а неизмирене обавезе према Управи прихода, како је дефинисано Планом реорганизације, износе 1,028 милиона евра.

Корист од преласка „Вектра Боке“ у класични стечај имали би садашњи и бивши радници јер би сва њихова потраживања била у првом исплатном реду и имали би приоритет у наплати, јер се сада дио њихових потраживања налази тек у трећем исплатном реду. Корист би имала и Управа прихода јер би брже могла наплатити своја потраживања.

Брковић признао да крши план исплате

Да „Вектра Бока“ не поступа по плану реорганизације прије два дана на сједници Комисије за контролу приватизације признали су и њен већински власник Драган Брковић, као и вршилац дужности извршног директора Милић Поповић, који су навели да имају приспјеле, а неизмирене обавезе према Управи прихода и радницима.

„Вектра Бока“ се у стечају кроз реорганизацију налази од септембра 2016. године. Овај облик стечаја значи да се стечајном дужнику даје прилика да плати своје обавезе кроз судски утврђени план исплата обавеза дужницима у прецизно утврђеним роковима. У овом случају, планом је предвиђено да компанија може продати један дио своје имовине како би периодично и постепено исплаћивала обавезе према радницима и дугове за порезе и доприносе. „Вектра Бока“ је тражила продужење отплате својих обавеза али је суд недавно тај захтјев одбио.

Паре од продаје позајмљивао себи

И поред продаје имовине у вриједности око десет милиона еура, „Вектра Бока“ није исплатила у предвиђеном времену обавезе према радницима у вриједности од око 250 хиљада еура, као и за порезе и доприносе у износу нешто већем од милион еура. Дио новца од продаје имовине „Вектра Бока“ је позајмила другим фирмама у власништву Брковића или чланова његове породице.

„Вијести“ сазнају да је Управа прихода, чији је вршилац дужности директора Александар Дамјановић, у допису Привредноим суду навела да стечајни дужник не поступа по усвојеном плану реорганизације, чиме се битно угрожава спровођење плана реорганизације, те да су значајно угрожени интереси класе у којој Управа прихода као повјерилац спада и не извршавају се обавезе према овом повјериоцу које су и доспјеле по утврђеном плану реорганизације.

Посланици Зденка Поповић и Марко Милачић су на сједници Комисије прије два дана навели више случајева продаје имовине по милион и три милиона еура, а да је „Вектра Бока“ истог дана тај новац позајмљивала фирмама у власништву Брковића, умјесто да плаћа своје обавезе.

Брковић и Милић су казали да су до прије годину редовно плаћали обавезе према утврђеном плану, да радницима дугују само једну рату, а да се половина обавезе према Управи прихода односи на спорни дио новца, односно порески дуг од прије приватизације, за који постоји закључак Владе о преузимању тих обавеза. Брковић се заклео и својом чашћу да ће радницима исплатити све обавезе.

Новац крили од повјерилаца на другим рачунима

Милић је навео да су новац од продаје имовине пребацивали на друге своје фирме као позајмице да би га сачували јер су стално пријетиле тужбе и блокаде рачуна „Вектра Боки“. Овој компанији је рачун у непрекидној блокади већ 570 дана или годину и по, а повјериоци блокадом рачуна покушавају да наплате дуг од укупно три милиона еура. Пребацивање прихода компаније на рачуне других фирми се онемогућавају повјериоци да законски наплате своја потраживања. Према подацима из посљедњих финансијских извјештаја „Вектра Бока“ је другим Брковићевим фирмама позајмила најмање 4,5 милиона еура.

Према подацима са краја јануара, „Вектра Бока“ за порезе и доприносе дугује два милиона еура, као и још 1,2 милиона еура за друге обавезе.

Представници радника на сједници Комисије су саопштили да им компанија на име несиплаћених зарада дугује преко пола милиона еура, као и да имају неповезаног стажа од пет а неки и 15 година, односно да за све раднике није повезан стаж у укупном трајању од 800 година. Због ове ситуације многи радници не могу већ годинама отићи у пензију, док су неки остварили такозване привремене пензије и животаре са примањима од 140 еура.

Тужилаштво још извиђа

Уговором о приватизацији бившег ХТП Бока из 2007, којим је „Вектра Монтенегро“ купила 59 одсто државних акција за 22 милиона еура, уз обавезу инвестиција од најмање 50 милиона еура, забрањена је продаја имовине док се не испуне све обавезе из купородајног уговора. Одлука суда о стечају кроз реорганизацију је постала важнија од уговора, па је омогућила продају имовине. Једини начин да Брковић може препродавати имовину коју је купио, била је стечај кроз репрограм и управо то се и десило. Радници су на сједници наводили и да су се некретнине уз плаже као и саме плаже продавале по цијенама и неколико пута нижим од стварне вриједности, тражећи да тужилаштво све испита.

Брковић је на сједници казао да га је Влада преварила 2007. године јер у тендерској документацији није било података о вишемилионским губицима и судским споровима који су накнадно откривени.

Раније су из тужилаштва саопштили да су о овој приватизацији покренули извиђај због сумњи да је држава оштећена за 50 милиона еура. Брковић компанију није купио својим новцем нити је накнадно улагао свој новац, већ је компанију купио новцем из кредита од 27 милиона еура, који није вратио, због чега му је у јануару банка НЛБ Цирих преузела компанију „Вектра Монтенегро“.

Ситуација компликована, и власник власника отишао у стечај
Ситуацију са наплатом потраживања из “Вектра Боке” компликује и то што је њен већински власник, “Вектра Монтенегро”, отишао у стечај кроз банкрот, као и да се неколико њених некретнина налази под теретом реституције, што може отежати налажење купаца или спустити цијене.

Радници су се бојали да би имовина “Вектра Боке” могла постати стечајна маса “Вектре Монтенегро”.

Уз то, није познато колико би у оба стечајна поступка могло бити приоритетних повјерилаца, који би такође имали право првенства у наплати заједно са радницима. Спорно је и ко је власник “Вектре Монтенегро”. У Централном регистру пише да је сада једини власник банка НЛБ из Цириха, на основу рјешења извршитеља о наплати дуга од Брковићеве компаније. И ова банка у Цириху је у ликвидацији, па новац од Брковића потражује њена ликвидациона управа.

Милић Поповић је “Вијестима” након након сједнице Комисије казао да су они на овај упис у регистру предали тужбу Управном суду и да очекује да ће Брковић поново бити уписан као власник.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *