ИН4С

ИН4С портал

Предаја није опција, бранимо Устав: Председник Вучић представио политику Србије за КиМ – по тачкама

1 min read

Фото: Принтскрин Спутњик

Посебна седница Скупштине Србије на чијем је дневном реду Извештај о преговарачком процесу са институцијама привремене самоуправе у Приштини, од 1. септембра 2022. до 15. јануара 2023. године почела је у 10 сати. Председник Србије Александар Вучић обраћа се посланицима.

„Одлуке које сам доносио биле су у интересу Србије и грађана Србије. Данас ћу да се борим за Србију, једнаком снагом као и претходних скоро 11 година. Данас долазим из осећаја дужности да кажем грађанима Србије о чему тачно разговарамо и за шта се боримо. Говорићу и указаћу на све лошије тачке немачко-француског плана. За закључке и одлуке по том питању биће времена, а важно је да људи знају о чему се ради“, рекао је Вучић на почетку.

„Не смем да покажем цео план, али ћу изнети све што је најгоре за Србију, а оно што је најважније је тренутак у којем живимо, што људи често не желе да примете. Данас присуствујемо некој врсти трећег светског рата који ће бити тежи и обимнији у недним недељама, месецима… Када имамо то у виду, онда је потпуно јасно да неки мали не могу да имају, односно не дозвољавају им да имају простора за слободно доношење одлука. Ми пак имамо могућност да сами доносимо одлуке. У Србији можемо да видимо шта и једна и друга страна мисле о том рату, док у остатку света то није тако“, додао је Вучић.

„Оно што је важно је да вас упознам како смо дошли у ову ситуацију. Општа политичка офанзива Приштина са делом својих савезника почела је са почетком сукоба у Украјини“, нагласио је председник Србије.

Вучић је хронолошки навео све догађаје када је Приштина угожавала права и слободе Србе, почев од забране учешћа на референдум па до недавних хапшења и напада на Србе на Косову и Метохији и упада приштинских специјалаца на север Косова.

Вучић: Разговори са Приштином никада нису били искрени

„У сва обећања, како Квинте, а посебно ЕУ, да ће урадити све како би Србима на КиМ омогућили да учествују на изборима, на крају су саопштили да избора неће бити. Мислили су да ће тиме утицати на изборни резултат у Србији, очекујући неког другог на власти“ рекао је председник Александар Вучућ.

„Наравно да су Срби гутали кнедле, знајући да им се ускраћују основна права, а онда су кренуле горе ствари. Никада разговори, не одлуком Србије, са приштинскм страном нису били довољно отворени“, рекао је Вучић.

„Нисам имао проблем да кажем да је добро да слободу кретања имају и Срби и Албанци. Онда су нам у Бриселу рекли: Не брините, сад ћемо извршити притисак на Куртија. Он мора да попусти око таблица јер нису у праву око тога“, додао је председник, додајући да уз нечију подршку, Курти није желео да попусти и онда смо дошли у кризу.

Наша политика биће, нагласио је Вучић:

1. Да по сваку цену сачувамо мир и стабилност, да не одговарамо на провокације осим ако животи људи и имовина не буду угрожени. Мир и стабилност нису парола, то враћа и доноси живот у Србију и омогућава нам да сачувамо опстанак нашег народа.

2. Упорно истрајавање на формирању ЗСО, за права нашег народа и политичко организовање на територији КиМ.

3. Безбедност за Србе на Косову и Метохији. Због тога се боримо за мир.

4. Бољи живот за наш народ на Косову и Метохији. Много новца и инвестиција дајемо.

5. Србија ће да преговара и разговара и о најлошијим папирима. Разговори и преговори о свим кључним питањима важним за Срба.

6. Очување виталних националних и државних интереса. Наставићемо да чувамо своју војну неутралност. Очување нашег самосталног и независног одлучивања. Да не идемо по мишљење ни у Вашингтон, ни у Москву ни у Брисел. Поштовање Устава Републике Србије.

7. Наш животни интерес је да останемо на европском путу. Мање од 43 одсто људи је за улазак у ЕУ али то ме неће натерати да кажем оно што би било лоше за Србију. Европски пут значи и инвестиције и стандард за Србију, и плате и пензије.

Договорено је да се унапред иде са оним што је обавеза из Бриселског споразума а то је ЗСО, што Албанци не желе. ЗСО мора да буде оно што је потписано у Бриселу.

„У самом плану најтеже ствари за нас су, не морам да вам говорим, 90 одсто онога што је изашло у медијима је тачно. У тачки четири пише у другом ставу Србија се неће противити чланству тзв. Косово у било којој међународној организацији.“, нагласио је председник Србије.

У извештају који ће се наћи пред посланицима, истиче се да је у периоду од септембра до јануара дошло до ескалације кризе, као и системске дискриминације и насиља према Србима на КиМ, те оцењује да за такав развој догађаја искључиву одговорност сноси приштинска страна.

Истиче се и да Београд неће одустати од захтева да Заједница српских општина буде хитно формирана, као и да ће Влада Србије и убудуће бити усредсређена на непосредну заштиту безбедности српског народа у покрајини, као и на заштиту српских националних интереса

Оцењује се и да су Београд у протеклом периоду, посредници ЕУ и други релевантни међународни субјекти окарактерисали као конструктивну страну у свим кризним ситуацијама.

„Одлуке које сам доносио биле су у интересу Србије и грађана Србије. Данас ћу да се борим за Србију, једнаком снагом као и претходних скоро 11 година. Данас долазим из осећаја дужности да кажем грађанима Србије о чему тачно разговарамо и за шта се боримо. Говорићу и указаћу на све лошије тачке немачко-француског плана. За закључке и одлуке по том питању биће времена, а важно је да људи знају о чему се ради“, рекао је Вучић на почетку.

На дневном реду је Извештај о преговарачком процесу са институцијама привремене самоуправе у Приштини, од 1. септембра 2022. до 15. јануара 2023. године, саопштио је Орлић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *