Potraga za istinom o stradanju sarajevskih Srba

Nakon fijaska prve Komisije, porodice ubijenih i nestalih sarajevskih Srba danas su zatražile formiranje nove koja bi istražila sudbinu 3.300 ubijenih srpskih civila.
Zadatak ove komisije trebalo bi da bude i rasvjetljavanje istine o zatočeništvu više od 3.000 Srba u 126 sarajevskih logora.
Logori smrti, tamnovanje, mučenje, ubijanje… riječi su koje ilustruju stradanje Srba u ratnom Sarajevu. Istina je i nakon dvije decenije strogo čuvana tajna u ovom gradu. Anđelko Kulina u maju 1992. godine odveden je ispred stana na Alipašinom polju na informativni razgovor sa kojeg se nikada nije vratio.
Zbog Anđelka Kuline i hiljada drugih sarajevskih Srba, o čijoj se sudbini ni do danas ništa ne zna, porodice stradalih traže da se formira nova Komisija za stradanje Srba u Sarajevu .
Umjesto da istražuje zločine u Sarajevu, prva komisija formirana 2006. godine, ljudske žrtve izjednačila je sa oštećenjima od granatiranja. Širok djelokrug bio je opravdanje za opstrukcije, pa je Komisija prestala s radom poslije šest mjeseci i bez ijednog istraženog slučaja. Nakon šest godina – novi pokušaj i nova nada za porodice stradalih Srba.
Prva adresa je Ministarstvo za ljudska prava BiH, od koga traže da u rad komisije, osim porodica, budu uključeni i predstavnici međunarodne zajednice u BiH.
Zahjtev porodica Ministarstvo za ljudska prava trebalo bi da proslijedi Savjetu ministara i predsjedavajućem Vjekoslavu Bevandi. A tamo već od avgusta čeka slična inicijativa poslanika Parlamentarne skupštine BiH Dušanke Majkić.
Ona je istakla da će insistirati na odgovoru, a kao ga ne bude “onda će morati veoma ozbiljno da se pozabave odgovorom zbog čega to ne može”.
Da li će ovaj put Sarajevo otvoriti svoje mračne odaje? Ili će, kao i do sada, potpomognuto pravosuđem, graditi kult žrtve?