ИН4С

ИН4С портал

Потенцијални конфликт интереса: Савићевић пројектанту своје виле додијелио награду и посао од пола милиона евра?

1 min read
Предсједник Фудбалског савеза Црне Горе Дејан Савићевић био је у потенцијалном конфликту интереса када је као члан жирија у септембру прошле године одлучивао о наградама вриједним 38.000 еура на јавном конкурсу Главног града за идејно архитектонско рјешење источне трибине Градског стадиона у Подгорици.

Момир Ђурђевац (са лијева), Дејан Савићевић, Драган Коматина и Владан Вучелић

Предсједник Фудбалског савеза Црне Горе Дејан Савићевић био је у потенцијалном конфликту интереса када је као члан жирија у септембру прошле године одлучивао о наградама вриједним 38.000 еура на јавном конкурсу Главног града за идејно архитектонско рјешење источне трибине Градског стадиона у Подгорици.

Поступак Савићевића у супротности је и са чланом 23 Статута Фудбалског савеза Црне Горе, који између осталог гласи:

“Члан статутарног органа или тијела ФСЦГ неће учествовати у доношењу одлука по било ком питању или ставки у којој постоји или се може појавити конфликт интереса”.

То се може закључити на основу података до којих је дошла Мрежа за истраживање организованог криминала и корупције – ЛУПА.

Наиме, у септембру 2020. године жири, у којем је један од чланова био Савићевић, донио је одлуку о добитницима три награде за идејно архитектонско рјешење источне трибине Градског стадиона у Подгорици.

 Прву награду вриједну 20.000 еура добило је идејно рјешење, које су израдили Иван Јовићевић, Душан Ђуровић и Денис Тахировић. Другу награду од 10.000 еура добило је идејно рјешење, које су израдили Ивана Булатовић, Нађа Пејовић, Бојана Церовић и Филип Коматина, а трећу од 5.000 еура Славица Коматина, Тамара Новаковић, Павле Коматина и Нина Ћулафић. На конкурску је пријављено 10 идејних рјешења.

Све награде на конкурсу су спорне из разлога што је чак осам од 11 добитника повезано са компанијама “Студио К” и “Коматина”, које су у власништву Драгана Ф. Коматине. Ради се о човјеку чије фирме годинама сарађују са Фудбалским савезом Црне Горе и са његовим челником Дејаном Савићевићем.

Шта више, ЛУПА је дошла у посјед документације која доказује да је у јулу 2019. године компанија “Коматина” била пројектант приватне двоспратне виле Дејана Савићевића код Светог Стефана у Општини Будва.

Уговор о пројектовању Савићевићеве виле

Један од добитника друге награде у септембру 2020. године за идејно архитектонско рјешење источне трибине Градског стадиона у Подгорици Филип Коматина био је одговорно лице испред компаније која је пројектовала Савићевићеву вилу годину раније, док је главни инжињер у том приватном пројекту предсједника ФСЦГ била Ивана Булатовић, која је такође добила награду на основу одлуке жирија у којем је члан био управо наш прослављени фудбалер.

Документација до које су дошли новинари истраживачи показује да су на пројектима “Студија К” у претходним годинама били ангажовани добитници награда Главног града – Душан Ђуровић, Ивана Булатовић, Нађа Пејовић, Бојана Церовић, Филип Коматина Славица Коматина, Тамара Новаковић и Павле Коматина. Славица Коматина је супруга Драгана Ф. Коматине, док су Филип и Павле Коматина његови синови. Компанија Драгана Коматине радила је и пројекат црногорске Куће фудбала на Старом Аеродрому у Подгорици. Ради се о једном од најзначајнијих пројеката ФСЦГ. Са друге стране, породица Коматина и током ове године наставила је да добија послове код ФСЦГ, на чијем челу је Савићевић.

Подаци о жирију

Наиме, након што је Главни град успјешно реализовао све активности на расписивању и спровођењу конкурса за идејно архитектонско рјешење источне трибине Градског стадиона у Подгорици, Фудбалски савез Црне Горе у сарадњи са Главним градом преузео је даљу разраду пројектне документације. С тим у вези, ФСЦГ је објавио захтјев за достављање понуда за израду главног пројекта 4. марта ове године. Конкурс је трајао само недељу дана, односно до 10. марта.

Шта се након истека конкурса догодило објављено је у дневном листу “Побједа” 18. марта. Наиме, генерални секретар ФСЦГ Момир Ђурђевац саопштио је за тај дневни лист да је на јавни позив пристигло 10 понуда и да је као најповољнија, на основу одлуке комисије састављене од представника ФСЦГ и Главног града, изабрана управо понуда компаније “Студио К”.

“Студио К“ из Подгорице дао је најповољније услове, и финансијски и временски. Главни пројекат ће бити урађен у року од 90 дана од дана потписивања уговора, а новчана понуда износи 499.112 еура – казао је Ђурђевац за “Побједу”, уз напомену да јавним позивом нијесу били назначени временски ни финансијски лимити за израду пројекта. Фудбалски савез Црне Горе на свом званичном сајту никада није објавио одлуку о избору најповољније понуде, нити уговор са компанијом Коматине. Објава документације и транспарентност није била пракса ни у претходним годинама у ФСЦГ.

Изглед Савићевићеве виле коју је пројектовала компанија “Коматина”

Коматина био члан жирија, па избрисан

Мрежа ЛУПА дошла је до документације која показује да је Драган Ф. Коматина био један од чланова жирија на конкурсу Главног града за идејно архитектонско рјешење источне трибине Градског стадиона у Подгорици. Наиме, конкурс за идејно архитектонско рјешење организован је два пута у марту и септембру прошле године. У извјештају о отварању коверти из марта 2020. године може се видјети да је један од чланова жирија са Дејаном Савићевићем управо Драган Коматина, који је изјавио да је једна од ауторки идејног рјешења под шифром ТДН290 (Тамара Новаковић, Нађа Пејовић и Нина Ћулафић), а која је тада била награђена другом наградом, запослена у “Студију К”, чији је он оснивач и овлашћени заступник. Након тога конкурс је поништен и поново одржан у септембру. Драган Коматина тада није било у новом жирију. Ипак, касније се испоставило да су чланови његове породице и запослени у његовој фирми на новом конкурсу добили вриједне награде.

Коматина као члан жирија

Представник асоцијације C.R.E.A.M. Montenegro PPP Alliance Дарко Влаховић скоро годину јавно прозива челнике ФСЦГ и Главног града у вези са дешавањима са изградњом источне трибине Градског стадиона у Подгорици.

“Просто је невјероватно да нико од челника ФСЦГ, управе Главног града, власника фирме “Студио К”, као и државних институција већ осам мјесеци не реагује на моје у више наврата изречене јавне оптужбе о могућем конфликту интереса, који потенцијално може ући и у зону корупције и организованог криминала, током свих процеса за изградњу источне трибине Градског стадиона. Више је него забрињавајуће да још од октобра 2020. године, нема било каквог одговора предсједника ФСЦГ Дејана Савићевића на више јавно постављених питања па чак и зашто није исказао протест као члан у оба жирија према одлуци Главног града да се распишу национални конкурси умјесто међународни”, казао је Влаховић. Додао је да је после првог националног конкурса за идејно рјешење, који је доживио фијаско, расписан и други национални а не међународни конкурс.

“Тиме је избјегнута могућност да се пријаве и светски признате фирме које су пројектовале стадионе по највећим станардима ФИФА и УЕФА. Предсједник ФСЦГ је веома добро упућен у препоруке о поштовању ФИФА и УЕФА стандарда кроз „Зелени водич о пројектовању и изградњи стадиона“ у којем се посебно истиче да се приликом процеса који треба спровести до изградње фудбалске инфраструктуре, најбоље укључити експерте за пројектовање и изградњу стадиона са ФИФА и УЕФА листе експерата, који ће након изградње у њихово име контролисати поштовање стандарда, ако то уопште ФСЦГ и ради”, рекао је Влаховић. Истакао је да је предсједник ФСЦГ, као члан жирија, за најбоље идејно рјешење изабрао тим аутора без било каквих референци у пројектовању фудбалске инфраструцтуре, “а камоли са ФИФА и УЕФА стандардима”.

“Поставља се питање и зашто се челници ФСЦГ нису јавно огласили и дали коментар на јавно објављену анализе од 21. новембра 2020. године, њемачког ФИФА и УЕФА експерта за пројектовање и изградњу стадиона Томаса Шпека у којој закључује: „Да ниједно идејно рјешење за источну трибину подгоричког Градског стадиона које су надлежни наградили не одговара захтјевима УЕФА Зеленог водича о изградњи стадиона“. А кад је у питању побједничко рјешење “Да је више него очигледно да побједничко идејно рјешење не разумије како се дизајнирају стадиони у складу са захтјевима Зеленог водича УЕФА и да предлог дизајна помало подсјећа на досадан и старомодан совјетски дизајн“, казао је Влаховић.

Додао је да фирма “Студио К” има дугогодишњу „екслузивност“ на израду идејних рјешења, главних пројеката и улогу стручног надзора и главног пројектанта у скоро свим пројектима које додјељује и финансира ФСЦГ.

“Забрињава да челници ФСЦГ своје приватне инвестиционе пројекте реализују у сарадњи са власницима, сарадницима и члановима уже породице фирме Студио К? Очигледно је да рад ФСЦГ није базиран на отворености и транспарентности и да је на веома ниском нивоу поштовање Анти-корупциских правила. Оваквим поступањем челници ФСЦГ шаљу јаку поруку јавности да могу слободно радити што желе,да су недодирљиви и да не желе да схвате да имају јавну одговорност према црногорској јавности”, закључио је Влаховић. ЛУПА је покушала путем мејла да добије коментар од ФСЦГ и Дејана Савићевића, међутим одговор није стигао до објаве текста.

Аутор: Станко Радуловић, lupa.co.me

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Потенцијални конфликт интереса: Савићевић пројектанту своје виле додијелио награду и посао од пола милиона евра?

  1. Ја по овоме закључујем да овђе има више лица за истрагу, па чак и градоначелник Пос́е. Одавно их овај прозива, заједно са Коматинама. Отац коматина у жири па онда додјељује награде жени, ђеци и запосленима у својој фирми… Јел могуће да се дејо који има милионе брука и неће да ради легалне послове? Но су ови сигурни, док не налетиш на оваквог ка овај влаховић… И што ће дејо, још један мандат? Хахахах а није криви дио ни ђурђевцу но се ућута да пребачи кривицу на деја… Е мој дејо

  2. Иди бегај!Забоље Деја за 38000.Не треба се држати закона к’о пикан плота,што би рекао друг Тито.

    4
    5

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *