Посредовањем ЗЗЗЦГ запошљено 15 хиљада грађана
1 min read
Фото: ЗЗЗЦГ
Директним посредовањем Завода за запошљавање у 2023. години посао је добило 15.5 хиљада грађана, саопштио је вршилац дужности директора Завода за запошљавање Гзим Хајдинага. Он је представљајући резултате у години на измаку лазао да је у однос на исти период прошшле године број незапослених смањен за готово 6.000 особа.
На тржишту рада Црне Горе, у години на измаку, присутни су позитивни трендови који се огледају кроз смањење броја незапослених лица са евиденције односно стопе регистроване незапослености, оцијенио је Хајдинага.
“На евиденцији Завода налази се 40.012 лица, од чега су већа половина жене (58 одсто). У односу на исти дан претходне године дошло је до смањења незапослености за готово 6.000 лица. Стопа регистроване незапослености износи 14 одсто и за 2.8 процентна поена је нижа него лани”, саопштио је Хајдинага.
Позитивни трендови на тржишту рада, оцијенио је први човјек Завода, резултат су прије свега интензивних привредних активности у држави, али и оних које реализује институција којом руководи.
“Активацијом свих капацитета настојали смо ублажити тренд запошљавања стране радне снаге и утицати на што веће запошљавање домаће. Завод је током претходних 12 мјесеци извршио чак 52.5 хиљаде посредовања за готово 30 хиљада лица. Будући да је у читавој 2022. години извршено свега 6.000 посредовања за око 4.000 лица математика је јасна – у овој години је број посредовања скоро 9 пута већи, а посредовало се за 7 пута више лица што су резултати вишеструко бољи него више година уназад”, прецизирао је Хадинага.
Додао је да су у овој години послодавци, посредством Завода за запошљавање, пријавили више од 29 хиљада слободних радних мјеста, 6,5 одсто више него прошле године.
“Број лица која су добила запослење директиним посредвањем Завода између незапослених лица и послодаваца је износио око чак 15.5 хиљада. Тражња за страном радном снагом је већа него у претходној години. Министарство унутрашњих послова, као институција надлежна за издавање дозвола за привремени боравак и рад странаца, минулих 12 мјесеци издало је више од 23 хиљаде дозвола у квоти, што је за око 26 одсто више него у истом периоду лани “, саопштио је ВД директора ЗЗЗ.
У програме активне политике запошљавања, укључено је готово 1.800 незапослених лица са евиденције, претежно из сјеверног региона.
Он је, на конференцији се, са посебним задовољством осврнуо на веома битну тему сигуран, како је рекао, да је Црној Гори потребан Завод као модеран сервис грађана, у складу са савременим потребама тржишта рада.
“Тежећи што већем степену дигитализације услуга Завода, значајније бољој комуникацији како са незапосленим лицима, тако и са послодавцима, као и увођењу нових начина рада и програма по узору на европске агенције за запошљавање креирали смо нова апликактивна решења која ће значајно унаприједити пружање услуга клијентима “, истакао је Хајдинага и објаснио да је ријеч о савременом дигиталном алату, усмјереном према послодавцима, незапосленим лицима и особама са инвалидитетом.
Нови дигитални алат корисницима омогућава подношење пред-пријава за незапослена лица онлине односно без доласка у просторије Завода.
“Са друге стране, правним лицима омогућава онлине пријаву слободног радног мјеста код послодаваца, али и подношење захтјева за остваривање права на субвенције, приликом запошљавања особа са инвалидитетом. Израда новог апликативног рјешења је од изузетног значаја за бржи процес рада, извјештавање и праћење статистичких података”, казао је он.
Наоменуо је да је Завод активни учесник у бројним пројектима финансираним од стране ЕУ.
“Од изузетног значаја нам је ТWИННИНГ пројекат „Јачање капацитета ЗЗЗЦГ за спровођење активних мјера за запошљавање, будуће учешће у Европском социјалном фонду и подршку у мобилности радне снаге“, који се тренутно реализује посредством Европске комисије. Вриједан је 823.529 евра од чега је финансијски допринос ЕУ 700.000 евра И биће настављен и у 2024” , прецизирао је он.
Хајдинага је, на конференцији за медије, указао да је, током 2023., број захтјева за остваривање права на субвенцији зарада лица са инвалидитетом – готово дуплиран.
“У овој години поднијето је 2.080 захтјева за остваривање права на субвенцију зарада лица са инвалидитетом, док је током прошле године Савјет Фонда одобрио 1.192 захтјева. Од овог броја, 1.260 захтјева се односи на нове захтјеве, што представља 40% више захтјева него лани. И у 2024. години очекујемо тенденцију раста интересовања послодаваца за субвенцију зарада лица са инвалидитетом – саопштио је Хајдинага и подсјетио да је одлуком Управног одбора прије 5 дана расписан Јавни позив за финансирање пројеката запошљавања лица са инвалидитетом – грант шема у износу од 1.000.000 евра”, казао је он. .
Предлогом буџета за 2024. Заводу је опредијељено 55,1 милиона еура.
“За пасивне мјере односно за исплату новчане надокнаде за незапослена лица предвиђено је 24.150.000 евра, за Фонд за професионалну рехабилитацију изапошљавање лица са инвалидитетом одобрено је 21.900.000 евра (од чега 20 милиона милиона за финансирање субвенција зарада послодавцима који запосле ОСИ) и за мјере активне политике запошљавања 3.5 милиона еура”, саопштио је Хајдинага.
За наредну годину казао је да ће Завод и убудуће, у циљу прилагођавања захтјевима тржишта, радити на побољшању квалитета својих, бесплатних, услуга и његовања добре сарадње са послодавцима.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

