ИН4С

ИН4С портал

Посланици тврде: За одборе бојкот не важи, никад више контролних саслушања

Парламентарна контрола је дуго времена била недовољно и фарсично коришћен институт у претходним сазивима црногорског парламента. Промјеном власти, парламентарна контрола је постала устаљена пракса и имамо изузетно ојачану контролну улогу парламента, јер са контролом, рад парламента постаје много озбиљнији, ефикаснији и транспарентнији

Парламентарна контрола је дуго времена била недовољно и фарсично коришћен институт у претходним сазивима црногорског парламента. Промјеном власти, парламентарна контрола је постала устаљена пракса и имамо изузетно ојачану контролну улогу парламента, јер са контролом, рад парламента постаје много озбиљнији, ефикаснији и транспарентнији, тврди у изјави за Дан посланик Демократске Црне Горе Борис Богдановић.

Како наводи, важно је истаћи да никада у историји црногорског парламентаризма није било више контролних саслушања, што указује на то да је парламент изузетно активан и представља прави храм демократије гдје свако, без обзира из које политичке партије долази, може искористити своја демократска права да укаже на неку ствар за коју сматра да није повољна за народ и државу Црне Горе.

Акценат је стављен на разноврсност у радним тијелима парламента. На челним позицијама одбора су представници мноштва различитих политичких субјеката, што раније није био случај и ми ћемо наставити да практикујемо овакав начин рада, јер сматрамо да само на овај начин можемо искористити потенцијал највећег законодавног тијела за добробит свих грађана Црне Горе”, подвлачи Богдановић.

На почетку мандата, предсједник Скупштине Алекса Бечић најавио је да ће се залагати за то да се што више користи институт парламентарне истраге, а да контролна саслушања постану дио редовног рада парламента.

Један од услова које је Европска комисија (ЕК) упутила Црној Гори, како би отпочели приступни преговори, је да парламент знатно ојача своју контролну улогу над извршном влашћу, а тиме и над службама безбједности. Парламентарна контрола рада безбједносних служби у Црној Гори треба да има за циљ да безбједносне службе обављају свој посао у складу са законом, да се овлашћења не злоупотребљавају и да се парламентарним надзором спријечи кршење људских права.

Црногорски парламент би требало, сходно препорукама Европске комисије, да појача надзор како над извршном влашћу, тако и над безбједносним службама као што су војска, полиција и тајна полиција.

Како каже лидер Бошњачке странке Ервин Ибрахимовић, контролна улога парламента је једна од најважнијих улога и функција у парламентарној демократији, те пут преко којег посланици црногорског парламента контролишу сав рад Владе Црне Горе.

“Оно што охрабрује јесте да смо у претходних пар мјесеци заиста имали много контролних саслушања и на тај начин послали поруку да посланици раде онај посао за који су изабрани од стране грађана. С друге стране, чињеница је и то да су се нека крупна и кључна именовања, посебно у сектору безбједности десила без консултација са парламентом, односно није испоштована процедура у дијелу давања мишљења од стране матичног одбора. Црна Гора крупним корацима иде ка Европској унији и ка усвајању тих свих европских стандарда и нама је важно да интерес грађана ставимо на прво мјесто. У том дијелу и моја порука да се, приликом кадровских именовања на битне државничке функције, сви посланици и све партије морају руководити, прије свега, општим интересом и бирати најбоље кандидате”, наводи Ибрахимовић.

Законом о парламентарном надзору у области безбједности и одбране је прописано да парламентарни надзор врши Скупштина Црне Горе непосредно и преко Одбора за безбједност и одбрану. Одбор може покренути одређена питања и вршити парламентарни надзор на предлог Скупштине, предсједника или чланова Одбора, других органа или институција.

Органи и институције дужни су да, на захтјев Одбора или његовог члана, доставе податке и информације из дјелокруга Одбора, осим оне које, у складу са посебним законом, не могу дати. У вршењу парламентарног надзора, Одбор разматра поступање органа и институција у примјени законом прописаних овлашћења са аспекта поштовања Уставом загарантованих слобода и права човјека и грађанина.

Вршење парламентарног надзора обезбјеђује доступност свим информацијама и документима у вези са радом органа и институција, као и остваривање непосредног увида у њихов рад, под условима прописаним законом. Парламентарни надзор обухвата и консултативно саслушање, контролно саслушање и парламентарну истрагу. Парламентарно саслушање пред Одбором организује се у циљу добијања релевантних информација о предмету парламентарног надзора прописано је овим законом.

Бојкоти да престану

Према мишљењу посланика Социјалистичке народне партије (СНП) Драгана Ивановића, парламентарна контрола је присутна и у том дијелу парламент функционише пуним капацитетом.

“Што се тиче важности контролне улоге, она је много важна и треба је што више афирмисати и спроводитити. Сада када скупштинских засједања нема, сви одбори функционишу пуним капацитетом и ту нема бојкота. Ја лично очекујем да ће сви бојкоти престати и да ће Скупштина до краја прољећњег засиједања радити пуним капацитетом”, истиче Ивановић.

Он се нада да ће Скупштина до прољећног засиједања радити пуник капацитетом.

“Очекујем да ће сви бојкоти престати, да ће Скупштина до краја прољећњег засједања радити пуним капацитетом”, каже Ивановић.

(ДАН)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Посланици тврде: За одборе бојкот не важи, никад више контролних саслушања

  1. Aki bsglasite sa ta saslušanja ministara, Policije, Premijera… su na zahtihev Draginje, odnosno Sdp koja je podržao Df i Dps. Kako fino sarađuju

    8
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *