ИН4С

ИН4С портал

Породица Ђуришић: Да ли је то неко из Градске управе узео новац за нашу земљу? (ВИДЕО)

1 min read
"Не постоји начин, а да се веже за Устав и Закон Црне Горе а не криминогене радње Стијеповића и Илића, који може спријечити да се поново Вањи Ђуришићу изда посједовни лист," нагласила је Ђуришић.

Да ли је то неко из Градске управе узео новац за нашу земљу. Ко је тај фалсификат направио, за чију корист и ко ће за то да одговара?, упитала је породица Вање Ђуришића који се већ деценијама боре за повратак своје земље у подгоричком насељу Забјело. Ђуришићи су напоменули да је нова расправа заказана за 15. новембар те истакли да, колико и даље од Главног града буду незаконито игнорисани, своју имовину довести у првобитно стање, како пише на посједовном листу.

„Након окончања судског спора који је трајао 25 година, рјешењем Врховног суда Црне Горе Рев бр. 1043/16од 25. 10. 2016. године, стекли су се услови да за нашу имовину односно парцеле 4914 и 4915 затражимо од општине Подгорица да изврши ескпропријацију и исплату наше имовине, која се деценијама бесправно користи.

На наше захтјеве за експропријацијом од градоначелника Славољуба Стијеповића смо добили одговор – да ће платити када му његови сарадници кажу да плати. Револтирани таквим понашањем, наша породица креће са протестима. Протести у почетку бивају одржавани испред зграде Општине, зграде Владе, зграде Скупштине општине и затварањем на сат времена дијела Јереванске улице, која је прешла преко наше имовине,“ објаснила је Данијела Ђуришић почетак њихове дуге борбе са градским властима за имовину која им законски припада.

Обраћали смо се институцијама да нас заштите од самовоље Стијеповића и Илића

Она је подсјетила да су Ђуришићи на овај начин неколико мјесеци покушавали да скрену пажњу јавности и одговорних лица, те да су упоредо са протестима писали свим државним институцијама са молбама и захтјевима да их заштите од самовоље градоначелника Славољуба Стијеповића и директора дирекције за имовину Младена Илића, да утичу да се наш проблем ријеши по Закону, упозоравајући на кршење наших основних људских права.

„Одговора није било ни од кога, остали смо сами и без икакве заштите, осим повременог извјештавања о нашим протестима од стране црногорских медија.

Како су по новинама почела да излазе и обавјештења Управе града, да је наша имовина у ствари њихово власништво, одлучили смо да радикализујемо протесте,“ казала је Данијела Ђуришић и истакла:

„Општина је тада по старом закону о градско грађевинском земљишту на посједовном листу имала уписану својину а сукорисници су били Саво и Вања Ђуришић (односно власници).

Да бисмо доказали да Стијеповић и Илић дрско лажу, Саво Ђуришић свој дио имовине у Јереванској улици поклања брату, Вањи Ђуришићу који постаје искључиви корисник-власник 1/1.

Тај термин је Стијеповић злоупотријебио и неупућене грађане као и новинаре довео у заблуду.

Поменути закон није више на снази и Вања (Ђуришић) одлази у Катастар, на основу новог закона о градско грађевинском земљишту, тражи да му се земља укњижи као својина, што му Министарство финансија и одобрава, водећи се хронологијом уписа тих парцела у од формирања катастра 1956. године.

Наиме за парцеле 4914 и 4915 постоји континуитет уписа предметног земљишта на породицу Ђуришић од 1956. године.“

Почетак агоније и кошмара

„Вања поново одлази у градску Управу, разговара са градоначелником и тражи да се изврши експропријација и поново бива одбијен.

Видјевши да је са њима немогуће наћи договор ми одлучујемо да из протеста своју имовину вратимо у наш посјед. 12. Јуна 2017. године преграђујемо имовину и затварамо Јереванску улицу која је прешла преко ње.

За нашу породицу то је почетак агоније и кошмара,“ напоменула је Данијела Ђуришић и нагласила:

„Бивамо хапшени, малтретирани, уцјењивани, трпимо притиске од стране свих инспекција и полиције.“


Она је подсјетила да је Савјет за грађанску контролу рада полиције утврдио да су Вањи Ђуришићу повријеђена Уставом загарантована људска права. Такође је и Унутрашња контрола полиције утврдила исто кршење права.

„Упорни у намјери да одбранимо своје власништво, наша породица се након неколико дана настањује на Јереванској улици у камп приколици, преграђујемо улицу блоковима и палетама и у највећој врућини на подгоричком асфалту проводимо 59 дана.

Због посједовања свих могућих папира које држава Црна Гора може да изда за приватну својину, сво то вријеме одолијевамо и Стијеповић бива немоћан да нас склони са улице.

Главни град покушава, пишући тужбу Управном суду против министарства Финансија и рјешења које је донешено у Вањину корист, да нађе начин да нас осујети у намјери да повратимо отету ђедовину.

Та тужба, која није доводила у питање наше власништво, само промјену термина – (предходни термин коришћење који више није на снази и термин својина су једно те исто). Ради одуговлачења плаћања у ‘тамоњиховој“ агонији туже се са министарством финансија због промјене термина, који више није у употреби и не поставља питање власништва,“ казала је Данијела и упитала:

„Тада и након тога у много наврата, Илић и Стијеповић користе лажне документе, као доказе против наше породице. Копија записника и споразума као доказ да су спорне парцеле еxпропријисане је по налогу суда од стране графолошких вјештака у два наврата проглашена као фалсификат и одбачена као доказ у поступку. Фалсификат који нас је натјерао да се запитамо, да ли је то неко из управе града узео новац за нашу земљу?“

Ко је направио фалсификат?

„Чињеница да се градска власт бави криминалним радњама упереним против наше породице натјерала нас је да против ових лица поднесемо кривичне пријаве Врховном државном тужилаштву,“ подсјетила је Ђуришић.

Она је напоменула да је градоначелник Стијеповић, 9. августа, након што је њена породица провела 59 на асфалту, „натјерао свог дугогодишњег блиског пријатеља и партијског друга судију Сима Рашовића који је тадда био дежуран, да донесе незакониту привремену мјеру за уклањање наше породице и свих ствари са наше имовине“.

„Мјера има рок трајања од 15 дана у којем ће након нашег уклањања, Водовод поправити квар настао на бесправно постављеној шахти, на нашој имовини. Мјера се доноси на штету главног града у колико нас не утужи у том 15-то дневном року,“ истакла је Ђуришић и додала:

„Ми добијамо рјешење о привременој мјери и ‘привремено’ напуштамо нашу имовину.
Телеком такође добија привремену мјеру, са роком од 15 дана у којем нас мора утужити или ће сносити одговорност. Наравно, утужења нема, нити имају основа за њих а привремене мјере су давно истекле.

Интересује нас, какве су то последице које ће Главни град и Телеком да сносе а које се наводе у судским рјешењима?

Напокон Лазар Вукадиновић доноси додатни налаз у којем пише: ‘У овом органу није устројена архивска грађа по бројевима рјешења у 1979. години, те се на основу захтјева да се пронађе рјешење Секретаријата за финансије СО Титоград бр. 05-17633 од 05. 10. 1979. године не може поступити нити рјешење наћи.“ (па наравно кад је у питању фалсификат!)

Она наводи да је у међувремену по тужби Главног града, Управни суд укинуо рјешење Управе за некретнине, због погрешног вођења управног поступка, заказује се расправа у Управи за некретнине и чека додатни налаз Лазара Вукадиновића.

„Он је до сада већ донио хронологију уписа од кад се оформио катастар, гдје фино пише да је та земља од тада, континуирано наше власништво.

Посједовни лист се враћа у првобитно стање, што не мијења питање власништва. Ми смо до тада имали посједовни лист ‘својина 1/1’ гдје је општина избачена због укидања првобитног Закона о Градско грађевинском земљишту,“ нагласила је Ђуришић и истакла:

„Питање је ко је тај фалсификат направио, за чију корист и ко ће за то да одговара?

Као тачка на све лажи којима се служе Стијеповић и Илић 21. 09. 2017, године, донешено је за Вању и рјешење о плаћању пореза за ову земљу у року од 10 дана у висини од 1841.40 евра, са све затезном каматом, на дневном нивоу. Исто рјешење нам је уручено тек мјесец ипо дана након доношења.“

Нова расправа 15. новембра

„И шта сад?

Хоћемо ли све из почетка?

Нова расправа са додатним налазом Лазара Вукадиновића, које је тражио Главни град а све у намјери да купе себи додатно вријеме, не би ли смислили још неки подли потез против наше породице, заказана је за 15. новембар.

На основу свега горе наведеног, не постоји начин, а да се веже за Устав и Закон Црне Горе а не криминогене радње Стијеповића и Илића, који може спријечити да се поново Вањи Ђуришићу изда посједовни лист, у којем ће писати својина 1/1.

Рјешења о скидању забиљежби из нашег посједовног листа су већ почела да стижу.

Још једном и овим путем, морамо обавијестити јавност да ћемо у наредном периоду, уколико и даље од Главног града будемо незаконито игнорисани, своју имовину довести у првобитно стање, како пише на посједовном листу (ливада и шума),“ нагласила је Данијела Ђуришић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *