ИН4С

ИН4С портал

Помоћ законита кад не прелази 800.000 еура по кориснику

1 min read

Илустрација

Агенција за заштити конкуренције (АЗК) оцијенила је да су социоекономске мјере, које је Влада утврдила првим и трећим пакетом и чији је примарни циљ санирање негативних посљедица изазаваних пандемијом коронавируса, у складу су са законом о контроли државне помоћи, ако се додјељују по условима које прописује Привремени оквир за мјере државне помоћи у сврху подршке економији у пандемији.

Привременим оквиром је дефинисано да максимална помоћ по једном кориснику може бити до 800.000 еура.

Дугорочне мјере из трећег пакета социоекономских мјера не додјељују се у складу са привременим оквиром, већ ће се накнадно оцјењивати, приликом сваке конкретне додјеле, примјеном посебних правила за додјелу државне помоћи. Мјере из првог и трећег пакета које се не односе на државну помоћ, у смислу члана 2 закона, нијесу предмет контроле усклађености, од стране АЗК”, пише у рјешењу Агенције, која је прошле године дала позитивно мишљење на други пакет мјера.

Агенција у рјешењу наводи да налаже даваоцима државне помоћи да приликом додјеле подршке примијене кумулацију и поштују максимални укупни износ помоћи до 800.000 еура по кориснику.

Помоћ се може додијелити у облику директних бесповратних средстава, пореских олакшица и повољнијих услова плаћања или у другим облицима, као што су повратни предзајмови, јемства, зајмови и власнички капитал, под условом да укупна номинална вриједност таквих мјера не прелази укупну горњу границу од 800.000 еура по кориснику. Сви износи морају бити бруто износи, односно прије одбитка пореза или других трошкова”, пише у рјешењу.

Ковид-19 регистар помоћи

АЗК је задужила даваоце државне помоћи да на својој интернет странции објаве релевантне информације о свакој појединачној помоћи због корона кризе у року од 12 мјесеци од тренутка додјеле, да АЗК достављати годишње извјештаје и најкасније до 30. јуна 2021. доставе попис државне помоћи у сврху подршке економији у пандемији, да осигурају вођење детаљне евиденције која садржи све информације да би се утврдило да су испуњени прописани услови.

Ова евиденција мора се чувати 10 година након додјеле помоћи и на захтјев доставити АЗК. Даваоци су задужени и да све државне помоћи додијељене у сврху подршке привреди у актуелној пандемији унесу у регистар државне помоћи ковид-19”, наводи се у рјешењу.

Први пакет из марта прошле године који је Влада процијенила на око 100 милиона еура односио се доминантно на подршку ликвидности. Најважније мјере су биле одгађање плаћања пореза на доходак грађана и доприносе за обавезно социјално осигурање на три мјесеца и стопирање враћања кредита до 90 дана. У другом пакету мјера са краја априла 2020. су биле субвенције на минималну зараду, подршка пољопривреди, економско-социјалне мјере чији је укупан фискални ефекат процијењен на око 75 милиона еура бруто или 46 милиона еура нето вриједности за три мјесеца.

Најважнија мјера у овом пакету је државна помоћ запосленима у затвореним дјелатностима (угоститељство, услуге, превоз и туристички сектор) у износу од 100 одсто минумалне зараде (222 еура), субвенције за угрожене дјелатности (предузетници, микро, мала и средња предузећа до 250 запослених) у износу од половине бруто износа минималне зараде за сваког регистрованог запосленог… Трећи пакет мјера од јула прошле године је обухваттио краткорочне и мјере на средњи и дужи рок. У краткорочним мјерама је била подршку сектору туризма у износу од 83,5 милиона еура, подстицај пољопривреди и рибарству за реализацију инвестиција од укупно 89,4 милиона еура, унапређење конкурентности привреде кроз 17 програмских линија и давањем 10 милиона бесповратног новца у овој години, субвенције зарада.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *