„Политика” сазнаје: Пресуда Момчилу Перишићу за шпијунажу 5. фебруара

Момчило Перишић (Фото Н. Антић)
У Вишем суду окончано изношење завршних речи у поступку против бившег начелника Генералштаба пуковника Миодрага Секулића и бившег припадника војске Владана Влајковића.
Шпијунска афера из 2002. године чији је главни актер, према наводима оптужнице београдског Вишег тужилаштва, некадашњи начелник Генералштаба и потпредседник Владе Србије Момчило Перишић, добиће свој судски епилог 5. фебруара. Пред судским већем Вишег суда, јуче је завршено изношење завршних речи странака у поступку против Перишића, пуковника Миодрага Секулића и бившег припадника војске инжењера Владана Влајковића, па је изрицање пресуде заказано за почетак фебруара. Иако је цео доказни поступак био затворен за јавност, према незваничним информацијама, изрицање пресуде биће јавно.
Престонички Виши суд водио је поступак против Перишића због оптужби да је америчком дипломати Џону Нејбору предао поверљива документа, а против пуковника Миодрага Секулића и бившег припадника војске инжењера Владана Влајковића јер су тадашњем начелнику Генералштаба дали поменуте списе.
Случај „Перишић” отворен је његовим хапшењем 14. марта 2002. године. Тадашњег потпредседника Владе Србије ухапсили су припадници Војне контраобавештајне службе у једном мотелу на периферији Београда, под сумњом да је „одавао поверљиве информације америчком дипломати Џону Нејбору”.
Поступак за шпијунску аферу покренуло је некадашње војно правосуђе још марта 2002, а суђење пред тадашњим војним судом почело је 2004. Већ наредне године је прекинуто због Перишићевог одласка у Хашки трибунал, где му је суђено за ратне злочине.
С обзиром на то је трибунал донео ослобађајућу пресуду, Перишић се 2013. вратио у Београд, а поступак за шпијунажу поново је активиран 2014. За кривично дело које се Перишићу ставља на терет предвиђена је казна од три до 15 година затвора.
Сем непотпуних делова оптужнице против окривљених, све друго из овог процеса за јавност је тајна. Јер, на самом почетку поновног поступка у фебруару 2016., поступајући судија Наташа Албијанић донела је одлуку да процес затвори за јавност. Председница судског већа тада је прочитала дописе Генералштаба и Министарства одбране у којем се наводи да је њихов став да са одређених списа не треба скинути ознаку тајности и да њихов садржај не треба откривати јавности.