ИН4С

ИН4С портал

Политичка криза све дубља, криминала све више

1 min read
Влада премијера Душка Марковића је влада континуитета у односу на кабинет бившег премијера Мила Ђукановића и у последњих 12 мјесеци није било никаквог суштинског напретка у области спречавања криминала и корупције.

Влада премијера Душка Марковића је влада континуитета у односу на кабинет бившег премијера Мила Ђукановића и у последњих 12 мјесеци није било никаквог суштинског напретка у области спречавања криминала и корупције, реформе јавне управе и повећања животног стандарда грађана, оцијенио је адвокат Веселин Радуловић, поводом годину дана од избора Марковићеве владе у парламенту.

Он је истакао да корупционашке афере остају неријешене, да се приватизације планираји на штету грађана, а суштинског напретка ка ЕУ нема.

Све конкретне реформе које би биле спроведене у свим поменутим областима, посебно по питању биланса резултата у борби против корупције, која је присутна на свим нивоима, угрозиле би саму Владу, имајући у виду карактер власти у Црној Гори“, казао је Радуловић за „Дан“.

Скупштина Црне Горе изабрала је 41. Владу на челу са Душком Марковићем крајем новембра прошле године. Владу и програм који је понудио Марковић подржао је 41 посланик ДПС-а, СД, БС-а и коалиције Албанци одлучно.

Координатор у Грађанској алијанси (ГА) Зоран Вујичић рекао је да након годину дана рада Владе можемо рећи да још нису успостављени контролни механизми који су нужни у раду извршне власти.

Очекивано смањење, то јест рационализација јавне управе још није у агенди рада Владе, а то је нешто што умногоме оптерећује буџет. Борба против корупције мора бити још одлучнија. Иако је претходна туристичка сезона била одлична, због слабије контроле и фискалне недисциплине, огроман новац није завршио у буцету. На томе озбиљно мора да се поради у наредном периоду јер су туризам и приливи од њега стратешки за државу“, навео је Вујичић.

Представник Политиком мреже Јована Маровић казала је да је иза нас изузетно бурна година која није донијела значајне помаке ни на политичком ни на економском плану.

Годину је, како је нагласила, свакако обиљежило стезање каиша, и то на рачун најугроженијег дијела становништва, док јавна потрошња наставља да оптерећује буџет, а њено смањење је и даље на чекању.

Вивши посланик Младен Бојанић казао је за „Дан“ да су лажни државни удар, фингирање владавине права и Потемкинова економија обиљежили годину рада ове владе.

Како другачије назвати економију државе чијим грађанима реално пада животни стандард, а власт их полуинформацијама упорно убјеђује да живе боље? Да БДП није плима па да подигне сваку барку (Томас Пикети) потврђује и црногорска економија. И поред раста БДП-а, раст незапослености и јавног дуга, ужасно лош спољнотрговински дефицит и неконкурентна привреда остају главни проблеми, закључио је Бојанић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Политичка криза све дубља, криминала све више

  1. Za one koji nijesu u CG a željeli bi da znaju šta se ovdje zaista događa, evo nekoliko informacija. Svi koji su makar malo u kontaktu sa zbivanjima u Briselu znaju da je briselska administracija uočila i veoma pozdravlja posvećenost crnogorskih pregovaračkih timova. Crnogorci su stalno tamo, ispunjavaju se svi kriterijumi za zatvaranje poglavlja i rezultate ćemo gledati ubrzo. Za razliku od njih, u Brisel gotovo da ne svraćaju srpski pregovarački timovi i taj proces je kod njih zamro.
    Nema nikakvog pada životnog standarda, plate, penzije i socijalna davanja se uredno isplaćuju. Napredak životnog standarda je vidljiv kod crnogoraca koji su shvatili da samo od njih samih zavisi njihov životni standard i ne čekaju da im neko nešto udijeli već su se okrenuli preduzetništvu.
    Problem viška uposlenih ne postoji na državnom nivou, već samo na nivou opština i rešavaće se kada dođe na red. A investicije u turizmu i izgradnju novih hotela pokušavaju da opstruiraju razni “stručnjaci“ tipa Bojanića i sl. koji su organizovali proteste u Valdanosu, Buljarici, Miločeru, Mamuli… Ne toliko što su oni protiv tih investicija, već su zabrinuti da bi njihova izgradnja mogla donijeti političku korist vlastima, pa treba biti protiv toga. Bolje je da svi zajedno imamo štete nego da vlast ima korist (po njihovom mišljenju). To vam je objektivna slika iz CG.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *