ИН4С

ИН4С портал

Полицијски службеници свједочили у истрази против бившег СТ-а: Хапсили и саслушавали по налогу Чађеновића

Саша Чађеновић, фото: Вијести, Лука Зековић

Специјални тужилац Милош Шошкић саслушао је осам високопозиционираних службеника полиције у истрази против свог некадашњег колеге Саше Чађеновића, оптуженог за злоупотребу службеног положаја, пише ДАН.

Они су свједочили о сарадњи са тим бившим специјалним тужиоцем на предметима организованог криминала и корупције. Како су саопштили тужиоцу, они су по Чађеновићевом налогу прибављали оперативне информације и доказе, саслушавали осумњичене и њима блиска лица, међу којима се нашао и Милан Канкараш, који је добио статус свједока сарадника због информација које је пружио Специјалном државном тужилаштву. У тужилачким актима пише да је Канкараш радио и за „шкаљарце“ и за „кавчане“ и тако имао све информације о дјеловању обје криминалне групе.

У поступку против бившег специјалног тужиоца Саше Чађеновића свједочио је и некадашњи начелник сектора за борбу против криминала Милорад Жижић, који се пред тужиоцем изјашњавао, између осталог, и о томе како су службеници полиције обавили разговор са сада одбјеглим Новљанином Душком Рогановићем, чији је брат Шћепан Рогановић претходно убијен.

Жижић је казао да су током тог разговора дошли до податка да је безбједносно интересантно лице Милан Канкараш у том периоду пратио Душка Рогановића. Након тога су у односу на Канкараша предузели полицијске мјере и овлашћења и дошли до података да он има информације и о „кавачкој“ и о „шкаљарској“ групацији са подручја Херцег Новог.

Пековић: Нисам имао консултација са бившим тужиоцем

Начелник Центра безбједности Никшић Драгољуб Пековић, који је прије 2021. године радио као начелник криминалистичке полиције у Херцег Новом, ОБ Тиват и ОБ Котор, испричао је тужиоцу Шошкићу да је по потреби сарађивао са Специјалним полицијским одјељењем, а везано за лица са територије Боке которске. Посвједочио је да је са колегом Николом Јаничићем својевремено пошао на разговор у кућу Душка Рогановића, који је био непокретан, и да су поводом тог разговора сачинили службену забиљешку.

Како је казао, Рогановић их је тада упознао са сазнањима везаним за улогу Милана Канкараша и његову сарадњу са двјема ривалским криминалним групама. Он је саопштио да није обављао никакве консултације са Сашом Чађеновићем и да не зна ко је одлучивао против којег лица ће бити поднесена кривична пријава и за које кривично дјело.

– Од Милана Канкараша су прикупљена обавјештења у својству грађанина и он нам је саопштио доста информација о разним тешким кривичним дјелима извршеним од стране обје групације – рекао је Жижић, који је касније сазнао да је Канкараш добио статус свједока сарадника, а потом и заштићеног свједока.

Он је потврдио да је Чађеновић био упознат са свим активностима које су спроводили, јер су службеници одсјека за сузбијање криминала са њим остваривали непосредну комуникацију и имали редовне састанке, те добијали обавезујуће налоге за рад када ће, против кога и за које кривично дјело да поднесу кривичну пријаву и које ће лице да лише слободе.

Жижићев колега Никола Јаничић изјашњавао се код тужиоца Шошкића углавном на околности подношења захтјева Еурополу након дешифровања Скај апликације да им доставе све расположиве податке ради расвјетљавања нестанка црногорског држављанина Николе Станишића. У достављеном извјештају, како је рекао тужиоцу, било је идентификовано прво једанаест, а потом четрнаест лица против којих је поднесена кривична пријава.

У поступку против бившег специјалног тужиоца свједочио је и Зоран Бацковић, руководилац Групе за сузбијање тешких кривичних дјела у области крвних деликата. Он је потврдио наводе својих колега, наводећи да за предмет Петра Лазовића и Љуба Миловића никада нијесу добили материјал од Еуропола и да о том предмету не зна ништа.

Свједочење полицајца Драшка Калинића односило се на поступање и сарадњу са Сашом Чађеновићем у предметима који су се односили на убиство Дамира Хоџића и Адиса Спахића, отмицу и убиство Мила Радуловића и припремање убиства Милића Шаковића. Он тврди да тим поводом није имао ниједан састанак са тадашњим главним специјалним тужиоцем Миливојем Катнићем, већ искључиво са Чађеновићем и својим надређеним Жижићем, Бацковићем и Владимиром Ракоњцем.

Борис Анђушић из Одсјека за сузбијање тешких кривичних дјела потврдио је пред тужиоцем Шошкићем да су одржавали редовне састане са Чађеновићем и обавјештавали га о мјерама и радњама које су предузимали, Стефан Рацковић тврди да су одржали пар таквих састанака, док је Никола Жижић изјавио да консултација није било.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy